У Києві визріває новий будівельний скандал: під загрозою - історичний будинок Уляни Богданович

Споруда розташована у близькому центрі, неподалік від костелу св. Миколая та ст.м. Олімпійська, вона має поважний вік у 128 років, а знести її бажає бізнесмен, близький до одіозного Ігоря Коломойського

Знесення історичного будинку центр Києва будинок Уляни Богданович захист спадщини
128-річний будиночок вже рік як стоїть, забраний зеленим будівельним парканом: останні його "цивільні" фото датовані ще зимою 2020-х

У Києві готується до знесення чергова історична 128-річна будівля. Мова про будинок Уляни Богданович 1896 року побудови. На її місці забудовник хоче звести 27-поверхову споруду ЖК Resort, а бенефіціаром називають одіозного бізнесмена Ігоря Коломойського. Інформатор відвідав майбутнє місце забудови: цей будинок є останньою історичною спорудою на вулиці, а місцеві мешканці переконані, що його вже приречено на знесення.

Бульйонська, Боженка, Малевича

Вулиця Казимира Малевича проходить низиною, між Батиєвою горою на заході та Черепановою - на сході. З моменту створення вона носила назву Бульйонської, ймовірно, на честь власника відомої київської ковбасної фабрики Карла Бульйона, який був також місцевим забудовником. А за радянських часів її перейменували на честь більшовика Василя Боженка.

Історичну забудову тут почали руйнувати ще за часів радянської "перестройки" - головним чином, для побудови нових кварталів. Частину споруд, зокрема, будинок поета Максима Рильського, знесли вже за новітніх часів. Нині лишилося 6 будинків зі старої забудови. Сам будинок Уляни Богданович, зведений з київської жовтої цегли і з досить аскетичним декором у 1896 році, стоїть просто між костелом св. Миколая та залізничною станцією "Протасів яр" (центральна залізнична лінія столиці проходить в 250 м від будівлі).

"Будинок Богданович є зразком фонової історичної забудови, виконаний в характерному для Києва - цегляному стилі зі стриманим та аскетичним декором. Ще я вкотре додам, що це останній історичний будинок на цій вулиці. В Києві фонова історична забудова майже вся знищена. Будівлі, які були характерними зразками забудови ХІХ ст. - тепер одиничні, розкидані між висотники ЖК та ТРЦ та офісними центрами", - пише відомий київський пам'яткоохоронець Дмитро Перов.

Бізнесмен з оточення Коломойського

Сусідня з ним будівля виробничого цеху вже декілька років "вдягнута" у будівельний тент-накриття. Але тент просвічує - видно, що будівля всередині вже є де-факто скелетом: її розібрали майже вщент. А будинок Уляни Богданович поки недоторканий - всередині ще розміщений офіс компанії. Поряд, у окремій споруді, знаходимо охоронця.

"Дивно що будівлю обнесли парканом, він вже близько року стоїть - ще й таким саме, як стояв там, де будують елітний ЖК неподалік. Нам ніхто не казав, що будуть іти якісь роботи. Але судячи з новин про будівництво у місті - садибу точно знесуть, питання лише в тому, раніше чи пізніше. Бачте, земля тут "золота", а будувати можна практично без обмеження поверховості - тож, думаю, "втулять" чергову багатоповерхівку", - каже охоронець Інформатору.

Охоронець недалекий від істини. Ще 6 березня 2024-го цей будинок Київрада віддала під забудову. Його зноситиме ТОВ "Будівельне об'єднання "Мрія", що є бізнесом Артема Солоника, відомої у бізнесових колах особи. Його пов'язують з Ігорем Коломойським, і, як пише журналіст Володимир Бондаренко, він є досить близькою до одіозного бізнесмена фігурою. Так, Солоника не раз фотографували поряд з Коломойським, зокрема, під час перегляду футбольних матчів.

Зазначимо, що, на відміну від садиби Зеленських, в будинку Уляни Богданович немає жодного захисного статусу. А на місці історичного 128-річної будівлі хочуть звести 27-поверхову споруду "багатофункціонального ЖК Resort". Згідно з даними порталу lun.ua, першу чергу (а всього заплановано 3 будівлі) мали б ввести в експлуатацію вже у 4 кварталі 2024 року - а вартість квадратного метру тут складала б 2-4 тис доларів. А планування передбачає облаштування всередині квартир від 35 кв.м (1-кімнатних) до 139,5 кв.м (3-кімнатні).

Як нищили будинок Замкова та садибу Зеленських

Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що спроба захисту громадою Києва ще однієї історичної будівлі кінця ХІХ ст. зазнала поразки. Ввечері 19 липня будівельники знесли Садибу Зеленських 1890 року побудови у середмісті столиці. Це відома будівля, про неї не раз писав Інформатор та інші ЗМІ, пам'яткоохоронці не раз мітингували з вимогою надати їй охоронний статус, створювали петиції - а зважаючи на назву, зверталися по захист навіть до президента. Жоден з цих заходів не був результативним: садиби на вул. Кониського, 22 не стало.

Також ми писали про те, що у центрі Києва невідомі почали руйнування будинку Замкова 1899 року побудови на вул. Івана Франка, 26. Так, в історичній споруді було демонтовано оригінальні перекриття даху. Поліція, що прибула на місце події, зафіксувала правопорушення та склала протокол, за яким виконроб матиме сплатити штраф у 1700 грн.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube