У Києві набирає сили культ нової Марії Деві Христос: назвалася матір'ю Всесвіту і продає енергію за гроші

Киянка, на ім'я Ганна Фесун назвала себе богородицею, а фанатів навертає через проповіді у Facebook та пропонує підтримувати їхніх коханих-бійців за фінансову допомогу: у чому секрет феномену та як з ним бути суспільству

Релігія культ Ганна Фесун віровчення аферисти
Ганна Фесун пропагує нове віровчення, при цьому фахівці вважають її чудово підготовленою зовні

У Києві з'явилася гідна послідовниця Марії Деві Христос з "Білого Братства" та десятків блаженних, чи юродивих, у християнстві, та й інших віровченнях. Пані Ганна Фесун, що називає себе Богородицею, стверджує, що їй відкрилося сакральне знання, і навертає до себе все більше послідовників. Нині її сторінка на Facebook має більше тисячі підписників, трохи менше - в Instagram. Але якщо врахувати, що її ідеї є досить радикальним переосмисленням християнського віровчення, а коло спілкування за кілька років змінилося на трохи менше ніж 100%, - цього вже достатньо, аби замислитись про проблему в суспільстві. Інформатор дослідив, чим загрожує Анна Фесун та її ідеї українцям у розпал повномасштабної війни.

"З нею працювали професіонали"

Її обличчя викликає довіру, на ньому мінімум макіяжу (хоч він є: акуратний і непомітний). Голос грудний та трохи грубуватий, а говорить пані Ганна завжди розбірливо, декілька разів, сугестивно, повторюючи одні й ті ж тези. Коли Інформатор показав один з відеозаписів Ганни Фесун відеооператору, що професійно працює у новинній студії на провідному телеканалі, той висловив свою думку: з пророчицею непогано попрацювали спеціалісти.

"Поведінка у кадрі, голос, рухи, навіть те, як вона дивиться вгору в той момент, коли хоче закцентувати, скажімо, на своїй "божественній" природі - все це є наслідком плідної й досить тривалої підготовки. Так професійно у кадрі не поводяться навіть деякі політики, з якими теж працюють спеціалісти з риторики й технологи", - каже наш співбесідник.

Ганна Фесун вигулькнула ніби нізвідки: ще влітку 2019-го в її Facebook - звичайні записи про поїздку до Карпат, зустріч з козеням десь на фермі, власну мати. До перетворення Ганна Фесун була успішною режисеркою. В Мережі досі згадують її фільм про письменника Тараса Прохаська в рамках 23-го Форуму видавців (2016 рік, Київ). А 2019-го вона відкрила спочатку ятку з какао, а потім - і справжню "какаоварню" під назвою Call me cacao, на Подолі у Києві.

Завсідники какаоварні Ганни Фесун кажуть: це було місце, де пригощали смачним какао та наїдками
Завсідники какаоварні Ганни Фесун кажуть: це було місце, де пригощали смачним какао та наїдками

Трохи згодом починається цікавість до містичних та езотеричних вражень, проведення "Великого Кола Життя", божественного і... власної дитини. Власне, десь з 2020-го - аж надто, після початку повномасштабного вторгнення Росії - усі записи у соцмережах вже зроблені особливим стилем, кожна перша літера кожного слова - велика. Змінилося і вбрання Ганни Фесун, і її світлини.

Колишні знайомі пишуть: перевтілення сталося під час пандемії Covid-19. Тоді Ганна Фесун втратила какао-бізнес, який починала разом з чоловіком та братом. Киянин і блогер Богдан Логвиненко, що допомагав Фесун, поширюючи інформацію про її заклад у Facebook, пише: атмосфера там була неймовірною, какао - смачним. Але потім трапилося незбагненне.

"Какаоварня несподівано закрилась, а Ганна, схоже, переспрямувала сили в інше захоплення і почала займатись дуже інакшим "бізнесом" – стала новою українською Деві Марія Христос і Почала Навертати Людей На Шлях Істинний. У 2020 році, після посту на третій місяць пандемії про те, що коронавірус – це "шанс зняти маски", запитав у друзів, які нас познайомили, що відбувається. І зрозумів, що усі в шоці, і цей потяг вже не зупинити, тому вирішив відписатись від Ганни", - згадує Логвиненко.

"Я є втіленою богородицею, матір'ю всесвіту"

Окремо слід зазначити, що саме пропагує Ганна Фесун у своїх відео. Інформатор переглянув декілька з них, щоб зрозуміти, на чому вона будує своє "віровчення", і був спантеличений: від християнства в релігійних поглядах пані Ганни залишилося небагато, скоріше, є дещо з практики американських "пророків останніх днів", популярних у ХІХ-XX століттях, але перекладене на феміністичний кшталт з ознаками Нью Ейдж. Так, пані Фесун стверджує, що одна з епох людства, "бога-батька" (себто, "патерналістська") завершена, і настає час, коли йому доведеться ділитися з жінкою.

Трансформація у світлинах: від життєрадісної жінки з навушниками в Карпатах - до Матері Всесвіту
Трансформація у світлинах: від життєрадісної жінки з навушниками в Карпатах - до Матері Всесвіту

"Мені дано сакральне знання про те, що завершилася велика епоха людства, виток божого роду, в якому людство зверталося лише до бога-батька. Я ж принесла нове знання про те, що почався новий виток історії - і всевишня сила дала мені новий ключ: це бог і богородиця, батько і мати", - каже Фесун у "відеопроповіді" на Facebook.

Власне, саме себе вона й пропонує послідовникам у якості "матері" - Богородиці (нагадаємо, усі слова вона пише, та ніби й промовляє, з великої літери). Стверджує: прозріння прийшло до неї у січні 2022-го, за місяць до вторгнення.

"Відтоді я є втіленою богородицею, матір'ю всесвіту, увійшла у своє повне проявлення і відродила себе. Всевишня сила розповіла мені, хто я є, розкрила мій шлях - і мене поставили в живу молитву про мир і нове життя", - каже "богородиця" у відеопроповідях своїм спокійним голосом з чіткою вимовою.

Послідовників (а радше - послідовниць) вона "приймає до свого кола життя", радо з ними "працює" - онлайн, та, як стверджує, особисто. Стверджує: кожному дані можливості "приймати знання і любов напряму", війна - є частиною "задуму бога й богородиці". В цілому, вчення створює враження хаотичного, до того ж чіткої доктрини в Ганни Фесун немає - складається враження, що вона формулює її "на ходу", під час своїх "віровчень".

"Якась жінка шле енергію, щоб любимий жив, за гроші"

А от скарг на пані "богородицю" чимало. Так склалося, що серед послідовниць Фесун багато активних киянок, в яких є зв'язки або з медійними особами, або й журналістами. Саме через них пані й стала популярною. Тут і починається вже тіньова частина діяльності пророчиці.

"Мені написала малознайома дівчина. Просила гроші, щоб дати "жінці, яка енергетично підтримує" її коханого, який у комі. Далі з'ясувалося, що він за кордоном у лікарні. А в Україні якась жінка (Фесун - Ред.) "шле енергію", щоб він жив. Вона може робити це тільки тоді, якщо дівчина буде їй віддячувати", - написала журналістка Надія Потоцька у Facebook.

Потоцька з'ясувала, що дівчина просила гроші вже у понад 25 її спільних знайомих у соцмережі. І навіть проводила збір з метою передати кошти "богородиці". Ще одна жінка залишила відгук про Ганну Фесун просто під критичним дописом Богдана Логвиненка.

"Богородиця Ганна Фесун Врятувала Життя Мого Коханого. Отруйні гази не лишали шансів. Завдяки Її Праці Він досі живий. Завдяки Величному Милосердю і Любові Всевишньої Сили наша Боротьба за Життя досі Триває", - написала жінка, на ім'я Анна, до речі, цілком у стилі "богородиці" (повні ініціали авторки не пишемо з морально-етичних міркувань).

У ще одному коментарі жінка, яка вважає себе та родину жертвами Фесун, розповіла про власну сестру. Та, каже, вірить в магічну силу "богородиці" і віддала усі кошти, що мала, на порятунок коханого - ще й набрала кредитів та боргів.

Постери з минулого життя: реклама какаоварні "Call me cacao" на Подолі та постер фільму про Тараса Прохаська
Гості з минулого життя: реклама какаоварні "Call me cacao" на Подолі та постер фільму про Тараса Прохаська

"Листи та дзвінки з банків стали чимось буденним, тому що вона винна десятки тисяч гривень за духовну працю богородиці. Мій тато, який був в той час на війні, намагався ці кредити гасити, тому що не знав і не бачив іншого виходу із ситуації, як і загалом наша сім'я. Боляче і нестерпно спостерігати за цим, тому що зі сторони закону нічого не відбулося, Аня добровільно надсилає гроші, відштовхуючи від себе всіх, хто не сприймає її погляду, а Фесун радо виманює їх, живучи своє найкраще життя".

"Дивуюся, що вона виникла лише зараз"

З погляду наукової пояснення феномену Ганни Фесун є, і воно полягає у хворобливому стані українського суспільства. На "богородицю" є запит, потреба в частини спільноти. Інформатор звернувся по коментар до Людмили Філіпович, української релігієзнавиці, докторки філософських наук, професорки та завідувачки Відділу філософії та історії релігії Інституту філософії ім. Г. Сковороди НАН України. У момент криз людства, каже вона, суспільство бажає раціонального пояснення процесів - і, не отримавши таких, звертається до тих, хто перебирає на себе функції прогнозистів, пророків чи толмачів.

"З подібними постатями знайомі всі культури та релігії: їх називали пророками, бодхісатвами, великими чи "схованими" імамами. Їх виштовхує назовні колективний запит на пояснення ірраціональних явищ - і такі люди є формою "релігієтворення", опанування ситуації. Так, форма незручна, навіть неприйнятна для нашого прагматичного світу, але ж не можна заперечити і того, що існує інша форма опанування. Я ж дивуюся тому, що вона виникла лише зараз", - пояснює Філіпович.

Феномен Ганни Фесун вона порівнює з появою юродивої Ксенії Петербурзької у XVIII ст., Григорія Распутіна на початку XX ст., а в Україні вже у новітні часи - Марії Деві Христос та руху "Білого братства". Причому, каже релігієзнавиця, Ганна Фесун навіть програє останній, адже та синкретизувала в собі одразу декілька традицій, аби задовольнити максимум потреб: православне християнство та східні духовні практики, жіноче й чоловіче начало. З "богородицею" Фесун, до речі, її пов'язує якраз цей елемент - Марія Деві Христос стверджувала, що є "поєднанням" Діви Марії та Ісуса Христа. А от силові методи взаємодії з "юродивими пророками", каже Філіпович, не будуть ефективними, ще й нададуть останнім ореол мучеників.

Три історичні "прототипи" Ганни Фесун: Ксенія Петербурзька, Григорій Распутін та Марія Деві Христос
Три історичні "прототипи" Ганни Фесун: Ксенія Петербурзька, Григорій Распутін та Марія Деві Христос

"Як показав досвід "Білого братства", силою небагато чого можна добитись. Після того, як засудили Марію Деві Христос (і ще її численних попередників), вони були ще тривалий час популярними в суспільстві. Гуркіт від того шторму ще довго розносився містами й селами. Значно краще роз'яснювати, що це за явище, чому воно виникає. Саме зважена інформація й буде "холодним душем" для послідовників. В них не працює критичне мислення, і саме коментарі та інтерпретування їм дуже потрібні", - додає релігієзнавиця.

Цікаво, що, за словами Філіпович, на темі "Білого Братства" захистив дисертацію один зі співробітників СБУ. У спецслужб, каже вона, було чимало цікавої інформації про тоталітарну секту - як і про інші невеличкі деструктивні течії, що виникають в Україні. Яскравим прикладом може слугувати "АллатРа", течія з ознаками синкретичного культу та Нью-Ейдж, послідовники якої мали проросійські погляди та були адептами теорії змови.

"Вона працювала абсолютно під парасолькою ворожих спецслужб. Я думаю, наші спецслужби проводять заходи - подивіться, зараз ми про них нічого не чуємо: їх або попередили - а ну, забирайтеся, бо будуть неприємності, або ж вони відчули це самостійно. А от ця Ганнушка - якщо там немає явних прагматичних, "фінансових", цілей, і якщо пані виходить з власного прозріння - то нехай собі пророкує. Таке було вже", - резюмує Людмила Філіпович.

Алілуя на промзоні та Черепаха-аха розбрату

Нагадаємо, днями, на святкуванні на честь Андріївського узвозу стався скандал через виступ дитячого колективу просто під однойменною церквою. Соцмережі "понесли" хвилю хейту в бік постановників: через "не ту" пісню, "не те" місце для виступу, також дісталося костюмам і самій Черепасі, яка, як мовиться у пісні, навчилася літати. Власне, це й розлютило вірян найбільше.

А навесні Інформатор писав про те, що нині відбувається у головній будівлі релігійної організації "Духовний центр "Відродження", яку в Україні вважають чи то сектою, чи то надзвичайно екзальтованою протестантською церквою харизматичного спрямування. Її пастор Володимир Мунтян востаннє бував там ще до війни, 2019 чи 2020 року. Єдиною ж відвідувачкою споруди, що нагадує своїми розмірами радше ангар, є прибиральниця, що навідується туди один-два рази на тиждень.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube