Трійця у Києві: зелень на Видубичах, гостинність Володимирського собору та літургія Епіфанія у Лаврі - репортаж Інформатора

Читать на русском

Інформатор відвідав декілька столичних храмів, щоб на власні очі побачити, як святкують Трійцю: на Зелені свята храми прикрасили пишною рослинністю

Читать на русском
Свято Трійці Київ
Попри зливу, до київських храмів прийшло чимало вірян

Інформатор відвідав декілька столичних храмів, щоб на власні очі побачити, як святкують Трійцю: на Зелені свята храми прикрасили пишною рослинністю

У неділю, 23 червня, православні українці відзначають свято П'ятидесятниці, або Святої Трійці. Це найбільше православне свято після Великодня та Різдва, а у храмах на Трійцю виконується одна з найурочистіших та найвеличніших служб у році: підлогу храму устеляють свіжоскошеною травою, ікони прикрашають гілками дерев. Інформатор відвідав декілька столичних храмів, щоб на власні очі побачити, як святкують Трійцю.

У Володимирському кафедральному соборі перед Трійцею гостинно відкрили парковку для усіх гостей. Не зважаючи на сильну зливу, що накрила Київ опівдні, на бульварі Тараса Шевченка перед собором стояли декілька жіночок у дощовиках - продавали лепеху у в'язках: найменша за 50 грн, "лакшері" (дещо більший) за 100 грн. А за найбільші, VIP-в'язки, якими можна було б прикрасити всю квартиру, просили 150 грн.

Володимирський собор відкрив парковку для усіх гостей, а вздовж бульвару перед храмом стояли жіночки-торговки
Володимирський собор відкрив парковку для усіх гостей, а вздовж бульвару перед храмом стояли жіночки-торговки

Всередині Володимирського собору - людно: кількадесят віруючих освячують лепеху, моляться і ставлять свічки. Їхня вартість не змінилася - від 10 грн за найпростішу до 150 за великі. Судячи з підсвічників, повних свічок та вже вигорілого воску, в неділю було чимало відвідувачів.

Зазначимо, що для православних християн Трійця - ще й символічне свято остаточного прощання з весною і зустрічі літа. З цього приводу казали: "Трійця трьома святами багата - квітами, травами і рум'яним літом". Храми на це свято прикрашають зеленими травами, не став вийнятком і Володимирський собор: деякі ікони і підсвічники прикрасили зеленню, а в кутках встановили вази з квітами.

У Володимирському соборі деякі ікони і підсвічники прикрасили зеленню, а в кутках встановили вази з квітами
У Володимирському соборі деякі ікони і підсвічники прикрасили зеленню, а в кутках встановили вази з квітами

Іншим храмом, який ми відвідали, став київський Видубицький монастир. Це один із найдавніших храмів Києва, його заснували між 1070 та 1077 роками. Тут основне дійство відбувається всередині Михайлівського собору: нам посвятили лепеху, придбану біля входу (ті ж-таки 50 грн за маленьку рослину) і обкурили кадилом.

Михайлівський храм Видубецького монастиря також цікаво декорували до свята Трійці
Михайлівський храм Видубецького монастиря також цікаво декорували до свята Трійці

До речі, у Михайлівському соборі Видубицького монастиря декор вийшов трохи багатшим: зелень поклали навіть під ноги, біля входу до церкви. А найбільшим "акцентом" всередині стала велика люстра - її прикрасили зеленню по колу, перетворивши на великий зелений острівець над головами вірян.

Найбільшим акцентом стала люстра всередині, її прикрасили зеленню по колу
Найбільшим акцентом стала люстра всередині, її прикрасили зеленню по колу

А найголовніша літургія Києва пройшла 23 червня в Успенському соборі Києво-Печерської лаври, її очолив Митрополит Київський і всієї України Епіфаній. Він привітав українців зі святом Святої Трійці, та наголосив, що віра у Святу Трійцю визначає "саму сутність християнства", вирізняючи його з усіх релігій та інших вчень.

Зазначимо, що святкування Трійці, П'ятидесятниці або Зеленої неділі прив'язане до Великодня. Саме тому дата його щороку змінюється. Трійця припадає на 50-й день після святкування Світлого Христового Воскресіння.

Великдень 2024 року християни східного обряду святкують 5 травня, відповідно Трійця припадає на 23 червня. Християни західного обряду 2024 року святкують Великдень досить рано — 31 березня, а тому і Трійця у них рання — 19 травня. Традиційно, Трійцю святкують цілий тиждень, починаючи від неділі.

Дивна пожежа у церкві на Подолі та роздратування будівництвом храму на Жилянській

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що ввечері 25 травня на Подолі у Києві зайнялася будівля на території Свято-Покровської церкви. Подія наробила резонансу, і не лише тому, що йдеться про одну з церков Києва, зведених наприкінці XVIII століття та виконаних у характерному стилі українського барокко. А й тому, що храм цей знаходиться на території історичного Подолу, чи не найбільш цікавій нечистим на руку ділкам. Це видно по іншим скандалам, зокрема, за скандалами із реставрацією корпуса Києво-Могилянської академії (розташований неподалік). А також з того, що нинішня пожежа, що вирувала біля будівлі церкви, - вже не перша.

Також ми писали про те, що кияни роздратовані фактом будівництва Свято-Троїцького храму та споруди "Просвітницького центру" УПЦ на перетині вул. Жилянської та Шота Руставелі у самісінькому центрі Києва. Причому невдоволення викликає як сам факт зведення (втім, зрештою, храм на цьому місці дійсно був - до 1962 року), так і архітектура споруди, і її належність до "російського" православного стилю. Також дратує те, що храм будується вже протягом 10 років - і прямо навпроти ліцею №145, а будівельний майданчик явно не додає учням наснаги у навчанні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.