Пожежа біля Свято-Покровської церкви на Подолі не випадкова: хтось передає вітання духівництву

Читать на русском

Храм знаходиться на території історичного Подолу і займає земельну ділянку, принаймні частина якої може бути цікава нечистим на руку ділкам та бізнесменам, вважають у самій церкві

Читать на русском
Репортаж Інформатора з пожежі біля храму на Подолі
Подія наробила резонансу - адже храм має чималу землю у історичній місцині, і його територія палає не вперше

Храм знаходиться на території історичного Подолу і займає земельну ділянку, принаймні частина якої може бути цікава нечистим на руку ділкам та бізнесменам, вважають у самій церкві

Ввечері у суботу, 25 травня, на Подолі у Києві зайнялася будівля на території Свято-Покровської церкви. Подія наробила резонансу, і не лише тому, що йдеться про одну з церков Києва, зведених наприкінці XVIII століття та виконаних у характерному стилі українського барокко. А й тому, що храм цей знаходиться на території історичного Подолу, чи не найбільш цікавій нечистим на руку ділкам. Це видно по іншим скандалам, зокрема, за скандалами із реставрацією корпуса Києво-Могилянської академії (розташований неподалік). А також з того, що нинішня пожежа, що вирувала біля будівлі церкви, - вже не перша.

"Хтось накидав сухої трави"

Інформатор відвідав місце пожежі і з'ясував: найімовірніше, займання не було випадковим. А у ПЦУ, до якої нині відноситься церква, кажуть про необхідність охороняти споруду та територію навколо неї. Адже полум'я вирує тут вже не вперше - і кожного разу це прозорий натяк для святих отців.

Вогонь вирував ввечері 25 травня - і сягав 5-метрової висоти
Вогонь вирував ввечері 25 травня - і сягав 5-метрової висоти

Сама церква внаслідок пожежі не постраждала. Вогонь дійсно вирував тут напередодні, і на відео, яке виклали у соцмережі сусіди храму, видно, що полум'я здіймається на висоту до 5 метрів. Проте палала господарська прибудова - невеликий будиночок, який існував на церковній землі з 50-х років минулого століття. Він поступово руйнувався, останнім часом виконував чисто господарські функції - а кілька днів назад хтось вирішив, що будинок заважає.

"Не могло бути так, що будиночок просто собі спалахнув. Хтось приніс сюди сухої трави, накидав на дах чи поруч з будиночком - я її бачила, проте не придала особливої уваги. Такого, щоб вона могла висохти просто тут, на місці, бути не могло - відтак, це спланований крок", - каже Інформатору пані Людмила, помічниця настоятеля храму, владики Володимира.

Горіла господарська споруда за флігелем, зведена близько 70 років тому
Горіла господарська споруда за флігелем, зведена близько 70 років тому

На щастя, постраждалих під час пожежі не було - сам настоятель храму ввечері у суботу, 25 травня, вже відпочивав всередині основної будівлі храму. А інших священників, серед яких - військовий капелан, на місці не було. Відтак, владика Володимир навіть не застеріг, що почалася пожежа.

"Рятувальників викликали наші сусіди, вони ж зняли все на відео. А коли пожежа вщухла, стало видно масштаби - будиночок не встояв, його довелося знести", - каже жінка.

Пожежа трапляється вже не вперше

Людмила розповідає, що подібний інцидент поряд з храмом трапляється вже не вперше. А відтак, можна припустити, що хтось та має цікавість - і передає "вітання" настоятелеві храму та духівництву у принципі: велику цінність має земля, на якій розташовано Свято-Покровську церкву. Менш, ніж у кварталі звідси - початок Андріївського узвозу, ліцей №100, де навчаються діти київської еліти, та резиденція посла США в Україні (щоправда, вже колишня - нині Бріджит Брінк мешкає у будівлі диппредставництва на вул. Сікорського).

Сама будівля Свято-Покровської церкви, зведеної ще 1772 року за проєктом Івана Григоровича-Барського, потребує ремонту
Сама будівля Свято-Покровської церкви, зведеної ще 1772 року за проєктом Івана Григоровича-Барського, потребує ремонту

"Є ще одна версія - що сюди забрався через огорожу безхатько і ночував у будиночку. А тоді - випадково все підпалив. Звісно, нам треба було давно тут все повичищати, повивозити і оці дрова (киває на напівзгорілу деревину), і сміття. Та це коштує чимало, і нам треба було зібрати на це спеціально певну суму", - зазначає Людмила.

Тим часом, реконструкції потребує вже сама будівля Свято-Покровської церкви, зведеної ще 1772 року за проєктом Івана Григоровича-Барського. Релігійна громада подавала прохання про виділення коштів до КМДА, і у Департаменті охорони історичної спадщини Києва точно в курсі необхідних робіт. Втім, громаді у виділенні коштів відмовили - "у зв'язку з воєнним станом". Тепер це рішення можуть переглянути лише через 90 днів після завершення особливого правового режиму, кажуть у церкві.

Біди Подолу: спроби рейдерського захоплення будівель та ймовірність обвалу Поштової площі

Нагадаємо, всередині березня Інформатор писав про конфлікт між активістами-пам'яткоохоронцями та керівництвом НаУКМА, що знаходиться поруч, на Контрактовій площі. Ми подавали позицію ректора НаУКМА Сергія Квіта, який вважає, що відбувається спроба рейдерського захоплення одразу шести будівель, причому землю під ними нібито вже встигли перереєструвати на організацію, яка ніяк не пов'язана з університетом.

Також ми розповідали про тривожну ситуацію зі станом Поштової площі неподалік. Зокрема, автор проєкту реконструкції, архітектор Андрій Миргородський розповів у інтерв’ю, яким є найгірший сценарій техногенної катастрофи на Поштовій площі, як її відвернути і чому в публічному просторі з’явилася версія з опорою "скляного мосту" та Хрещатим ручаєм.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.