Статую Миколі Щорсу приберуть 9 грудня - чи залишать коня на постаменті

Комунальні служби столиці повідомляють про готовність до демонтажу кінної статуї на бульварі Тараса Шевченка

Демонтаж пам'ятника Щорсу у Києві
Пам'ятник демонтують у суботу, 9 грудня

У Києві проходять підготовчі роботи перед демонтажем кінної статуї Миколі Щорсу. Власне, знесення пам'ятника призначене на суботу, 9 грудня. Проте ще в середині листопада в столиці точилася дискусія про те, чи варто зносити кінну статую цілком, чи варто залишити частину у вигляді коня.

Дату демонтажу статуї, однієї з двох кінних в українській столиці, повідомляють пабліки, пов'язані з декомунізацією та деколонізацією. За даними активістів, комунальники, що працюють поряд зі статуєю Миколі Щорсу, розповіли, що остаточною датою знесення монументу є ранок 9 грудня. Зазначимо, що законодавство про декомунізацію було прийняте Верховною Радою ще 2015 року, і за формальними ознаками Микола Щорс, як офіцер російської імператорської армії, а потім - командир українських червоногвардійських повстанських з'єднань, цілком підпадав під вимоги законодавства.

"Пам'ятник Щорсу міг і мав бути демонтованим ще в 2015-му, відразу після ухвалення закону про декомунізацію. Для цього, на відміну від ситуації з Пушкіним, не треба було чекати закону про деколонізацію. Але вісім років зволікали, бавилися в безглуздий бюрократичний пінг-понг між владою міста і Мінкультом", - зазначає в публікації на Facebook колишній очільник Інституту національної пам'яті, депутат Верховної Ради Володимир В'ятрович.

В'ятрович наполягає на повному знесенні
В'ятрович наполягає на повному знесенні

Втім, вже в середині листопада депутат Київради, радник міського голови Дмитро Білоцерковець розповів про складності з демонтажем. За його словами, комунальники встановили, що зняти з постаменту всю статую цілком неможливо. Відтак, на місці може залишитись частина пам'ятника.

"Технічно можливо розрізати саму статую Щорса (фігуру людини) і прибрати його з коня. Нажаль, за таких умов більша частина "людини" не буде збережена - вдасться зберегти лише верхню частину. Цей бюст можливо зняти обережно і зберегти для переміщення у майбутній музей радянської окупації. Кінь же справді може залишитись на бульварі Тараса Шевченка. Коні ж не винні", - зазначив в коментарі ЗМІ Білоцерковець.

Прибрати вершника з коня

Напочатку року неможливість знесення кінної статуї Щорсу пояснювали тим, що його було створено українськими скульпторами та архітекторами, а позував для нього колишній президент України Леонід Кравчук. Про це ще в квітні розповідала голова постійної комісії при Київраді з культури, туризму та громадських комунікацій Вікторія Муха. Тоді ж в одному з інтерв'ю екс-очільник Мінкульту Олександр Ткаченко жартома запропонував не зносити пам'ятник цілком, залишивши коня та прибравши вершника.

Врешті, 10 листопада Уряд ухвалив рішення про виключення пам'ятника з Держреєстру нерухомих пам'яток культурної спадщини разом з монументом російському поетові Олександру Пушкіну. Разом з ними під знесення потрапили пам'ятник генералові армії Ватутіну в Маріїнському парку (вже було демонтовано), монітор "Железняков" на вул. Електриків на Рибальському острові у Києві, пам'ятник екіпажу бронепоїзда "Таращанець" у сквері між вул. Заслонова та Ялтинською в столиці.

Позував Леонід Кравчук

Пам'ятник Миколі Щорсу встановили у 1954 році на перетині вулиці Симона Петлюри та бульвару Тараса Шевченка. Це майже 14-метрова кінна статуя, виготовлена з бронзи. Колишній президент України Леонід Кравчук стверджував, що він позував для пам'ятника у 20-річному віці. Після Революції Гідності тривалий час пам'ятник було закрито тканинними щитами з усіх боків.

У березні 2017 року невідомі пошкодили одну з ніг коня. А роком раніше, в серпні 2016 року, представники патріотичних організацій намагались демонтувати пам'ятник. З тих пір монументи Щорсу та Пушкіну систематично обмальовували та розписували фарбою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ