Спека та знеструмлення псують продукти: де найчастіше труяться кияни

У столиці реєструють 2-3 спалахи харчового отруєння на тиждень, причому кияни труяться де завгодно: і у дорогих ресторанах, і в точках з гастрономією, що розміщені в супермаркетах

Отруєння кияни заклади громадського харчування їжа інфекції
острі кишкові інфекції виникають після відвідин закладів громадського харчування навіть незважаючи на те, що майже всі вони мають альтернативні джерела електроенергії

Від спеки та відключення світла у столиці реєструють 2-3 спалахи харчового отруєння на тиждень. Кияни труяться де завгодно: і у дорогих ресторанах, і в точках з гастрономією, що розміщені в супермаркетах. Ба більше: гострі кишкові інфекції виникають після відвідин закладів громадського харчування навіть попри те, що майже всі вони мають альтернативні джерела електроенергії.

Про спалах гострих кишкових інфекцій у закладах громадського харчування повідомив начальник ГУ Держспоживслужби у Києві Олег Рубан у коментарі LB.ua. Він каже, що проблеми виникають у клієнтів та покупців, що їли продукти, в яких було порушено технологію зберігання чи приготування у спекотних умовах. При цьому характерно, що зв'язку між рівнем закладу та ризиком отруєнь немає.

"Є зв’язок з відповідальністю адміністрації до своєї роботи. Ми стикаємось і з безвідповідальними фешенебельними рестораціями, і з дуже відповідальними малими точками", - стверджує Олег Рубан.

Передостанній спалах, коли постраждали 17 людей, був викликаний норовірусом. Була також сальмонельозна інфекція, розповів Рубан. Також він каже, що після того, як у закладі фіксують спалах, він зачиняється мінімум на 10 діб. Цей час потрібен, щоб встановити фактори передачі захворювання, утилізацію усіх продуктів у закладі та стягнення штрафу. Він нині становить від 30 до 300 тис. грн.

При цьому Рубан каже, що Держспоживслужба отримує "купу скарг" від киян щодо порушення термінів та умов зберігання продуктів у супермаркетах. Там продають швидкопсувні продукти в холодильниках з температурою 15-20°C, хоча мали б – при 6-8°C.

Спалах гепатиту A та скарлатини: які епідемічні прояви були у Києві впродовж року

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що у травні в Києві було зафіксовано спалах вірусного гепатиту А. Інфекція почала ширитися з одного із закладів торгівлі у столиці. Тоді було зареєстровано 5 випадків цієї хвороби, а лікарі терміново почали епідеміологічне розслідування.

Також ми розповідали наприкінці листопада 2023 року, що у Києві було виявлено спалах скарлатини, тож деякі школи перейшли на дистанційне навчання або оголосили карантин. Власне, про проблему почали писати батьки у спеціалізованих чатах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube