Віряни без будь-якої державної допомоги зробили всі погоджені першочергові роботи і наразі чекають на дозвіл балансоутримувача, аби демонтувати фасадне скло, яке будь-якої миті може впасти на голови перехожих
Римсько-католицька парафія св.Миколая в Києві завершила черговий етап ліквідації наслідків російського обстрілу 20 грудня 2024 року. За минулі з того часу три тижні Міністерство культури зафіксувало наслідки обстрілу, погодило виконання першочергових робіт і відправилося планувати реставрацію пошкоджених вітражів з поверненням їх до автентичного вигляду. Тим часом, парафіяни намагалися захистити фасад і внутрішні приміщення від вологи, опадів та інших зовнішніх впливів.
Про те, що встигли зробити, аби ліквідувати наслідки обстрілу, який пошкодив фасад костелу, знищив унікальний центральний вітраж у формі готичної "троянди", і завдав величезної шкоди елементам архітектурного декору, Римсько-католицька парафія св.Миколая в Києві розповіла на своїй сторінці у Facebook. Наразі полікарбонатом закрили вікна при вході до костелу, задули піною щілини, що утворилися внаслідок вибухів та перекрили плівкою прохід на вежі, аби хоча б зменшити потік холодного повітря. Фрагменти вітражів зібрали, вони зберігатимуться у храмі, чекаючи на реставрацію.
“Ці та попередні роботи парафія виконала самостійно за погодженням балансоутримувача без допомоги Міністерства культури та стратегічних комунікацій України чи будь-якої іншої державної допомоги. Витратили 45 тис 304 грн – полікарбонат для тимчасового закриття вибитих вікон і центральної розети. 10 тис. грн – послуги фірми, що виконала вищевказані роботи”, - повідомили у парафії.
Прибирання костелу після обстрілу вийшло безкоштовним - цим займалися небайдужі кияни. Основну частину витрат на роботи та матеріали взяли на себе парафіяни, також допомогли благодійники. Щодо Міністерства культури, яке було вкрай стурбоване у перші дня після обстрілу, його внесок у процес відновлення костелу поки обмежився фіксуванням наслідків, погодженням виконання робіт та грандіозними планами щодо реставрації.
“Наголошуємо, що за три тижні, що пройшли з моменту обстрілу, Міністерство жодним чином не долучилося до ліквідації наслідків. У верхній частині веж досі лишається вибите скло, яке може загрожувати безпеці перехожих. Щоб його демонтувати і закрити вікна, потрібне спеціальне обладнання та фахівці, бо це висотні роботи. Для виконання таких робіт нам знову потрібно отримувати дозвіл балансоутримувача (Державна організація "Національний будинок музики") та погоджувати дії з Мінкультом”, - пояснюють у парафії.
При цьому саме міністерство та балансоутримувач залишаються відповідальними за стан архітектурної пам’ятки. Адже будівлю костела й досі не не передали парафії - процес розпочався у 2021 році, але так і не був завершений. А 13 січня минув рік, як петиція до Кабінету Міністрів України про передачу костелу св.Миколая релігійній громаді Римо-католицької Церкви набрала необхідні 25 тисяч підписів. Втім, і досі у цьому питанні нічого не зрушило з місця, а унікальна пам’ятка архітектури тим часом руйнується - і вже понад три тижні із шаленою швидкістю.
Як повідомляв Інформатор, у київському костелі святого Миколая від вибухів зранку 20 грудня постраждав унікальний вітраж, що розташований в центральній частині споруди. Вибузова хвиля завдала величезної шкоди елементам архітектурного декору, які створюють неповторність костелу.
22 грудня у Мінкульті заявили про початок підготовчих робіт з відновлення Миколаївського костелу. Аби будівля не руйнувалася й далі, планували встановити тимчасове опорядження для підтримки оптимальної температури всередині споруди. Захистити і фасад, і внутрішні приміщення від вологи, опадів та інших зовнішніх впливів.
Щодо відновлення вітражів, звучали плани повернути їх до автентичного вигляду на основі старовинних креслень і записів у паспорті реставрації храму.
Згодом будівлю дослідили фахівці, які дійшли невтішних висновків - пошкодження отримали не лише вікна та вітражі, але й зовнішні декоративні елементи. Фахівці Українського Міжнародного Інституту Відновлення визначили чимали перелік робіт, які потрібно зробити негайно. Зокрема, зафіксувати пошкоджені елементи фасаду, а ті, що втратили цілісність повністю, - демонтувати, маркувати та зберігти, аби відновити згодом.
Також відремонтувати бетонні елементи декору фасаду на горизонтальних і похилих площинах, аби вберегти від замокання та корозії металевих частин. Відремонтувати й посилити додатковими елементами дерев'яні конструкції покрівлі веж. Все це коштує чималих коштів: за оцінкою УМІВ, загальна вартість самих лише першочергових робіт становить 30 млн грн.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.