Унікальні вітражі в київському костелі святого Миколая відновлять за кресленнями ХІХ століття

Сама будівля буде захищена тимчасовим опорядженням для запобігання подальшої руйнації та зовнішніх впливів

костел святого Миколая наслідки ракетної атаки реставрація
Вибиті вітражі закрили плівкою - найбільше постраждала унікальна центральна композиція

У Києві почалися підготовчі роботи з відновлення Миколаївського костелу, що постраждав від ракетного удару 20 грудня. Вибухова хвиля пошкодила фасад споруди, зокрема центральний вітраж у формі готичної "троянди", і завдала величезної шкоди елементам архітектурного декору, які створюють неповторність костелу. Поки зяючі вікна закриють фанерою та плівкою і розроблятимуть план реставрації.

Про це повідомила пресслужба Міністерства культури та стратегічних комунікацій. Наразі мова йде не про швидке відновлення вітражів, а про першочергові заходи щодо рятування будівлі. Аби вона не руйнувалася й далі, буде встановлено тимчасове опорядження для підтримки оптимальної температури всередині споруди. Зважаючи на погоду, необхідно якнайшвидше захистити і фасад, і внутрішні приміщення від вологи, опадів та інших зовнішніх впливів.

Щодо відновлення унікальних центральних вітражів, процес, ймовірно, буде довгим. Виготовлення нових елементів можливо лише після складання актів з підрахунку втрат і пошкоджень, а потім ще й затвердження переліку того, що треба зробити для відновлення споруди. До того ж, у Мінкульті планують не просто реставрацію вітражів, а їхнє повернення до автентичного вигляду.

“Здійснені радянською владою протягом 1979–1981 років реставраційні роботи з реконструкцією внутрішніх приміщень змінили призначення споруди, адаптувавши її для концертної діяльності. Відповідно, було замінено конструктивні та декоративні елементи, а скло центральної вітражної композиції — на посередній варіант. 

Відновлення здійснюватиметься на основі автентичних креслень і записів у паспорті реставрації об’єкта. Вітражі будуть виготовлені із сучасних матеріалів, які відповідають викликам сьогодення, що максимально розкриватимуть задум авторів 1899–1909 років”, - повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.

Тож, процес реставрації костелу не буде швидкий, але, як зазначають у соцмережах кияни, головне, щоб зробили, а не кинули напризволяще. Для цього парафіяни навіть пропонують створити Наглядову раду з різних фахівців, які б спостерігали за процесом реставрації та відновлення костелу. А поки тут на місці вибитих вітражів встановили тимчасовий захист, прибрали наслідки ворожого удару та почали підготовку до Різдва.

У Києві знищено БЦ "Торонто" та "ЛУВР": усі подробиці про ракетний удар

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що зранку у п'ятницю, 20 грудня 2024 року, по Києву було застосовано комбінований ракетний удар. Били вісьмома ракетами, серед них - "Кинджали" (аеробалістика) та Іскандер/KN-23 (балістика). Уламки впали у чотирьох районах міста, найгірше прийшлося Голосіївському - там влучило у БЦ "Торонто" просто навпроти Миколаївського костелу (він також постраждав, але не суттєво), а також Шевченківському, де знову постраждав БЦ ЛУВР, що біля ст.м. Лук'янівська.

Раніше ми писали, що по всій території України оголосили повітряну тривогу через загрозу ракетних ударів з боку Росії. Ворог підняв у повітря винищувачі МіГ-31К. Вони є потенційними носіями ракет типу "Кинджал".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ