Бетонні елементи на фасаді Миколаївського костелу у Києві хитаються і потребують фіксації - архітектори

Будівлю римо-католицького костелу на вул. Великій Васильківській у середмісті Києва вже дослідили фахівці, і висновки невтішні: самі лише протиаварійні роботи коштуватимуть 30 млн гривень

Миколаївський костел Київ збитки ракетний удар
Сума, потрібна на самі лише першочергові ремонтні протиаварійні роботи, становить 30 млн грн.

Фахівці Українського Міжнародного Інституту Відновлення (УМІВ) оглянули Миколаївський костел у Києві та визначили обсяг і кошторис першочергових протиаварійних робіт у ньому. Будівля костелу постраждала під час російського ракетного обстрілу 20 грудня 2024 року. Зокрема, практично знищено величезні вітражі на фасаді споруди, яким понад 100 років.

Про проведення дослідження повідомив голова УМІВ Віталій Молочко. Він зазначив, що фахівці організації вже оглядали фасади й покрівлю будівлі у 2023-2024 роках, втім, нещодавній приліт уламків російської ракети у БЦ "Торонто" через дорогу справив суттєвий негативний вплив на стан пам'ятки. Пошкодження отримали не лише вікна та вітражі, але й зовнішні декоративні елементи.

Фахівці УМІВ зафіксували всі пошкодження, склали акт огляду та дефектний акт. А на основі отриманих даних сформували перелік першочергових протиаварійних робіт, які необхідно виконати для забезпечення безпеки та збереження цієї унікальної архітектурної пам’ятки. Їх чимало, і вони досить дороговартісні: за оцінкою УМІВ, загальна вартість самих лише першочергових робіт коштуватиме 30 млн грн.

Що треба зробити вже зараз:

  • Зафіксувати пошкоджені елементи фасаду, а ті, що втратили цілісність повністю, - демонтувати, маркувати та зберігти, аби відновити згодом;
  • Відремонтувати бетонні елементи декору фасаду на горизонтальних і похилих площинах, аби вберегти від замокання та корозії металевих частин;
  • Відремонтувати ін'єкційно тонкі "волосяні" тріщини;
  • Там, де аварійні елементи декору зафіксувати неможливо, виконати захисні навіси або встановити "уловлюючі" сітки;
  • Відновити й частково відремонтувати втрачені металеві елементи покриття даху веж головного фасаду;
  • Відновити й частково відремонтувати втрачені та пошкоджені елементи керамічного покриття основної частини будівлі;
  • Відремонтувати й посилити додатковими елементами дерев'яні конструкції покрівлі веж;
  • Встановити тимчасові світлопрозорі конструкції замість пошкоджених вікон та вітражів головного фасаду.

В УМІВ наголосили також, що протиаварійні роботи у цьому переліку є лише першочерговими - загалом пам'ятка потребує комплексної реставрації. Вона включатиме технічні та мистецькі аспекти, і для цього, кажуть, вже сформована експертна група, що вестиме науково-дослідні роботи й розроблятиме план реставрації.

Як атакували Київ 20 грудня балістичними ракетами, і які об'єкти найбільше постраждали у столиці

Нагадаємо, Інформатор розповідав про те, що зранку у п'ятницю, 20 грудня 2024 року, по Києву було застосовано комбінований ракетний удар. Били вісьмома ракетами, серед них - "Кинджали" (аеробалістика) та Іскандер/KN-23 (балістика). Уламки впали у чотирьох районах міста, найгірше прийшлося Голосіївському - там влучило у БЦ "Торонто" просто навпроти Миколаївського костелу (він також постраждав, але не суттєво), а також Шевченківському, де знову постраждав БЦ ЛУВР, що біля ст.м. Лук'янівська.

Крім того, ми розповідали, що у київському костелі святого Миколая від вибухів зранку 20 грудня постраждав унікальний вітраж, що розташований в центральній частині споруди. Нині всередині будівлі наводять лад - вимітають скло, й готуються до візиту делегації від Мінкульту. Без неї, кажуть, не можуть почати роботи - поки що зяючі вікна планують закривати фанерою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ