Скандал із демонтажем скульптури на Пейзажній алеї: дівчинка-янгол згубилася у майстерні Скритуцького - очільниця ГО

Після того, як скульптор звинуватив у демонтажі скульптури "дівчинка на подушках" ("янгол") минулого тижня ГО "Андріївсько-пейзажна ініціатива", Інформатор поставив кілька питань її представникам: виявилося, що справа у погіршенні стосунків між активістами та самим Костянтином Скритуцьким

Демонтаж скульптури Пейзажна алея конфлікт скульптор Скритуцький
Про демонтаж скульптури повідомив сам Костянтин Скритуцький у Facebook, показавши фото

У Києві почався чималий скандал, пов'язаний із демонтажем скульптурної композиції на Пейзажній алеї. Йдеться про "дівчинку на подушках" (друга назва - "янгол"), що була створена Костянтином Скритуцьким ще напочатку його кар'єри у Києві. Про демонтаж повідомив сам митець у соцмережах, обурившись тим, що "група людей" зносить мистецький об'єкт, аби встановити замість нього інший. Інформатор з'ясував подробиці: ситуація виглядає трошки інакше, ніж про неї повідомив скульптор.

"Автора ніхто й не питав"

Про демонтаж повідомив Костянтин Скритуцький у Facebook. Написав, що помітив роботи там, де ще нещодавно височіли подушки під "дівчинкою..." Робітники, каже, повідомили місцевим мешканцям, що на цьому місці буде встановлено нову скульптуру. А проєкт почала ГО "Андріївсько-пейзажна ініціатива", яка вже отримала дозвіл на демонтаж від Департаменту охорони культурної спадщини. Далі почався скандал.

"Коли стало ясно, що автор скульптури не має відношення до демонтажу, а документів на роботи група не надала, був викликаний наряд поліції. Після чого від адвоката ГО додалась інформація, що скульптура демонтована, бо вона в аварійному стані. Потім що автор відмовився від ремонту (що не відповідає дійсності, оскільки автора ніхто не питав)", - написав Скритуцький.

Скульптор додав, що пізніше адвокат сказав, нібито його творіння забирають "на оновлення". Хоч судячи зі світлин, що показав Костянтин Скритуцький, скульптура, точніше, самі муровані "подушки" постраждали достатньо серйозно, щоб вести роботу про її створення заново вже "з нуля". Враховуючи неоднозначність ситуації, а також запит киян, та й самого Скритуцького на пояснення з боку ГО "Андріївсько-пейзажна ініціатива", Інформатор вирішив самостійно звернутися до організації, щоб почути подробиці з вуст її представників.

"Ми з Костянтином чудово знаємо одне одного"

Ми поспілкувалися з очільницею ГО, столичною адвокаткою Іриною Невмержицькою. Організація ця досить потужна. Варто згадати лише, що саме вона зібрала кошти на відновлення фундаменту Десятинної церкви, а також церкви Спаса на Берестові на Подолі. Зрештою, навіть нинішня очільниця Департаменту охорони культурної спадщини (який, власне, і санкціонував демонтаж), Марина Соловйова, походить саме з цієї ГО. Вона керувала нею з 2012-го, саме тоді, нагадаємо, точилися баталії за збереження Пейзажної алеї від забудови під потреби МЗС.

"До складу нашої ГО входить у тому числі і меценат та філантроп Володимир, який свого часу профінансував усі роботи на тій частині Пейзажної алеї, де розташовані мозаїчні скульптури. Це саме наші адвокати захистили цю землю від забудови, і одному з них прийшла в голову світла ідея створити на цьому місці щось таке, на що не підніметься рука забудовника. Так виникла ідея парку зі скульптурами, і так Костянтин, тоді ще студент, отримав замовлення на створення своїх скульптур. Відтак, ми цікаво знаємо одне одного, і, маю додати, що за кожен об'єкт він отримав гроші, жодної благодійності з його боку не було", - розповіла Інформатору Ірина Невмержицька.

За словами адвокатки, очільниці ГО, зі Скритуцьким співпрацювали протягом тривалого часу. Адже скульптури потребували відновлення та реставрації. Втім, за деякий час роботи скульптора почали зникати з алеї.

"Спочатку зникло лисеня. Кажуть, його відбили - але, і це очевидно, там був демонтаж. Потім зник "Маленький Принц" - ми подавали заяву до поліції, а Костя чомусь дивно мовчить: можливо, йому й відомо, хто демонтував цю скульптуру", - каже Невмержицька.

"Ми замовляли ремонт, але немає ані янголятка, ані грошей"

Одними з останніх замовлень, ще задовго до початку повномасштабної війни, були ремонти "янголят". Їх на Пейзажці два: перший ближче до Національного музею історії України. І після робіт він, зрештою, повернувся на місце. Інший - та сама дівчинка - також був знятий, але досі знаходиться десь у майстерні. Невмержицька каже: у ГО дуже довго чекали, коли скульптор встановить на місце відреставроване янголятко, але досі немає ані скульптурки, ані грошей.

"Ці янголята, та й інші скульптури нині на балансі нашої ГО. Тож я чудово розумію, про що йдеться і що з ними сталося. Там лишилися самі лише обдерті подушки, мозаїка відпала - і треба було приймати рішення: або відновлювати цей арт-об'єкт, або будувати інший. А оскільки з Костянтином співпрацювати стало... дуже важко, одним словом, діалог не виходить, - вирішили зробити інший, стійкий, антивандальний, проєкт", - повідомила нам очільниця ГО "Андріївсько-пейзажна ініціатива".

Робітники під час демонтажу та нова версія скульптури з янголом, яку показали Скритуцькому представники ГО
Робітники під час демонтажу та нова версія скульптури з янголом, яку показали Скритуцькому представники ГО

Цей проєкт також міститиме фігурку янгола, проте вже не на "подушках", а на даху будиночка. За словами пані Невмержицької, це збереже концепцію дитячого парку, але сама скульптура вже буде "максимально антивандальною". Також, за словами очільниці ГО, ще 2021 року Скритуцький робив інспекцію своїх же скульптур, після якої визнав, що та технологія, за якою вони будувалися напочатку 2010-х, вже неактуальна. Відтак, відновлювати їх, просто приклеївши мозаїку замість тієї, що відпала, буде неправильним - скульптури потребують глибокої реконструкції з заміною не лише мозаїки, а й основи робіт.

"Він тоді запропонував технологічні рішення. І ми знайшли мецената 2021 року. Костя захотів тоді 5 млн грн, і взяв передплату та багато матеріалів. Але сталося щось незрозуміле - ми не змогли узгодити договір. Такий от нонсенс - вперше у житті! Він цей аванс не відпрацював, матеріалів не повернув. Але вже є так, як є - в мецената до нього претензій немає. Проте зараз він робить вигляд, ніби ми незнайомці", - додала Ірина Невмержицька.

Їжачок та Балерина чекають на реставрацію у майстерні, а Маленький Принц вже проходить "лікування"

Нагадаємо, у березні Костянтин Скритуцький повідомляв про те, що скульптуру Маленького принца тимчасово прибрали з Пейзажної алеї для реставрації. Процес, написав він, триватиме декілька місяців - а на скульптуру чекатимуть зміни.

Також ми писали про інші урбан-скульптури авторства Костянтина Скритуцького. З усіх, що які були представлені у Києві за останні півтора десятиліття, залишилися лише декілька. Серед них - "Маленький принц", якого днями забрали на реставрацію, "Мавка", яка, щоправда, дещо змінила локацію. А "Балерина" та знаменитий "Їжачок" зі скверу на вул. Рейтарській вже декілька років знаходяться "на лікуванні" в майстерні скульптора.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube