У КМДА назвали демонтаж Арки Свободи небезпечним, дорогим і важким рішенням

Читать на русском

Очільниця Департаменту охорони культурної спадщини Марина Соловйова вважає, що необхідно провести публічні обговорення з киянами про переосмислення ідеї для цієї пам'ятки історії

Читать на русском
Протистояння КМДА та Мінкультури щодо статусу Арки дружби народів у Києві
У КМДА очікувано розкритикували рішення МКІП про виведення Арки з Держреєстру нерухомих пам'яток

Очільниця Департаменту охорони культурної спадщини Марина Соловйова вважає, що необхідно провести публічні обговорення з киянами про переосмислення ідеї для цієї пам'ятки історії

У КМДА відреагували на рішення Мінкультури та інформаційної політики про виведення Арки Свободи українського народу з Держреєстру нерухомих пам'яток України. Відповідне рішення було прийняте МКІП ще 17 квітня. Але у столичному Департаменті охорони культурної спадщини стверджують, що це рішення є поспішним, а знесення арки може бути небезпечним.

Про це завила очільниця Департаменту Марина Солов'ова виданню Суспільне. За словами чиновниці, демонтаж може становити загрозу для оточуючого ландшафту, оскільки деякі об'єкти пам'ятки утворюють підпірну стіну, що убезпечує пагорб від зсувів. Тому знесення Арки буде важкою, дорогою та небезпечною акцією. Другим аргументом, що висловила Марина Соловйова проти демонтажу, є символічність пам'ятки.

"Знаєте, арка символізує толерантність українського народу. Взагалі український народ був дуже толерантним і до всіх націй, і до всіх віросповідань, і до всіх спільнот. Сьогодні саме таке бачення є у суспільства. До мене в департамент приходили люди, які казали, що арка знаходиться поруч з Європейською площею, тому мають бути європейські цінності, саме толерантність", - зазначила очільниця Департаменту охорони культурної спадщини.

Соловйова вважає, що вживання попередньої назви Арки - "Дружби народів" - є лише силою звички. Чиновниця навела у приклад ще один київський топонім, вулицю, названу на честь Артема (Федора Сергєєва, більшовика, засновника Донецько-Криворізької республіки - вів активну боротьбу проти державних органів УНР напочатку ХХ ст.) Так, вулиця у Шевченківському районі столиці, що носила ім'я "Артема" з 1929 року, була перейменована, причому, двічі, у 1997 та 2015 роках, на вул. Січових Стрільців (фактично - на ім'я бойових супротивників Артема, що відстоювали незалежність України).

"Спочатку вулиця Артема була Артема, потім перейменували в Січових стрільців. І сьогодні вже всі забули, яка була назва, і всі звуть її Січових стрільців", - зазначила у коментарі Марина Соловйова.

На думку чиновниці, наразі місту слід провести публічні обговорення. Відтак, визначити долю пам'ятки, переосмислити її ідею мають самі кияни. Соловйова додала, що, за чутками, на місці Арки хочуть влаштувати меморіал героям, що загинули в боротьбі за незалежність - але поки відповідної документації щодо планів на цю територію в міста немає.

Передісторія протистояння КМДА та МКІП: обмін аргументами

Нагадаємо, 17 квітня Мінкультури та інформаційної політики видало наказ про виведення Арки Свободи українського народу з Держреєстру нерухомих пам’яток України. У своєму рішенні МКІП послався на рекомендаційний висновок Експертної комісії Українського інституту нацпам'яті, який було оприлюднено днями, і який викликав резонанс в суспільстві. Відтак, Арка втратила статус пам'ятки історії і може бути демонтована, у разі відповідного рішення з боку Київради.

За тиждень до цього, напочатку квітня, КМДА вже висловлювалася проти демонтажу. Там аргументували небажання зносити Арку тим, що, по-перше, вона є пам'яткою історії місцевого значення, які згідно з законом заборонено зносити, змінювати чи переносити. По-друге, переносити також немає куди: музею "радянської історії" у столиці не існує, є лише ідеї з його створення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.