Що відбувається з конкурсом продажу київського ТЦ Ocean Plaza та що заважає його провести

Закон про примусове вилучення російських активів в Україні дозволяє помножити на нуль борг ворожому олігарху Ротенбергу за торгівельний центр

ТРЦ Ocean Plaza
ТРЦ Ocean Plaza

Ротенберг заклав Ocean Plaza в іпотеку через «фейковий» кредит. Поплічник путіна таким чином «захистив» майно від націоналізації, яка зробила Україну боржником Ротенберга на 200 мільйонів доларів. Замість реальної ціни торгівельного центру без боргів – а це не більше 150 млн доларів, новому власнику доведеться заплатити вдвічі-втричі дорожче. Але з боргом це майно нічого не коштує. Про це у колонці на сайті «Економічна правда» написав 6 червня 2024 року колишній нардеп, засновник інвестиційного фонду Inzhur Андрій Журжій. 

Історія Ocean Plaza починається 2009 року. Саме тоді два українські забудовники звели торговельний центр, і його придбав путінський олігарх Аркадій Ротенберг. Проте не напряму, а через низку компаній. 

На покупку центру дали 150 млн доларів кредиту, проценти за яким виплачували й так виводили з України гроші. Коли Вищий антикорупційний суд у березні 2023 року ухвалив рішення про націоналізацію, то з’ясувалося, що Ротенберг отримав 249,8 млн доларів відсотків за кредитом. А саму позику так і не погашено.

За версією Андрія Журжія, держава винна коштів російському олігарху
За версією Андрія Журжія, держава винна коштів російському олігарху.

Після 2014 року, за словами Андрія Журжія, до виплати відсотків додалась застава на будівлю Ocean Plaza під 150 млн доларів того самого кредиту.

«Поширена схема, яку часто використовують для захисту від рейдерства: майно закладається через «фейковий» кредит, і в такий спосіб рейдерам забрати його стає набагато складніше або й зовсім неможливо. Тільки в нашому кейсі схему використовували для захисту від націоналізації», - заявив засновник інвестиційного фонду Inzhur.

Наразі Ocean Plaza готують до продажу. Як вважає Андрій Журжій, націоналізація «зробила державу Україну боржником Ротенберга на суму понад $200 млн ($150 млн кредиту і ще понад $50 млн відсотків за цим кредитом)».

Чи можна не платити Ротенбергу?

На думку Журжія, хибно вважати, що підсанкційному російському олігархові можна не платити. Кредит можна переоформити на іншу компанію, та після продажу новий власник позики зажадає виплати.

«Український, британський та й який завгодно суд цей позов з великою ймовірністю задовольнить. Кредит та іпотека оформлені відповідно до всіх норм закону, і новому власнику доведеться або віддавати торговельний центр, або проспонсорувати російський ВПК на $200 млн. Ворог буде в захваті від такого повороту подій», - вважає Андрій Журжій.

Проте вихід є. В Україні діє закон, який дозволяє помножити на нуль борг ворожому олігарху.

«Для старту процесу Мін'юст і Фонд держмайна мають негайно подати позов про вилучення в дохід держави права вимоги за кредитом до компанії, яка на 50% належить державі», - вважає екснардеп.

Станом на сьогодні, за версією Журжія, чомусь держава цього не робить. Через це приватизація Ocean Plaza може не відбутися. З боргом центр нічого не коштує, а єдиним покупцем державної частки, за сьогоднішніх умов, може бути тільки сам Ротенберг. На момент підготовки матеріалу коментарів щодо заяви Андрія Журжія з боку голови Фонду держмайна Віталія Коваля чи самого Фонду не було.

Фонд держмайна вже знає, як продати ТРЦ Ocean Plaza

Фонд держмайна України планує залучити до приватизаційного аукціону з продажу київського ТРЦ Ocean Plaza від двох до більше, ніж п'яти учасників. І зі сторони потенційних інвесторів є зацікавленість об'єктом, попри його історію та особливості. 

"В нас є декілька варіантів виходу на приватизаційний аукціон з ТРЦ Ocean Plaza, і усі вони дадуть дохід державі. Публічно про них говорити поки не можу. Мета - щоб на аукціон зайшло якомога більше учасників, більше п'яти. Але якщо буде два, і вони гідно будуть боротися за актив, цього буде достатньо", - зазначив голова Фонду держмайна Віталій Коваль.

Інформатор писав, що українцям пропонують купити частку в Ocean Plaza у Києві.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube