Борг перед російським олігархом Ротенбергом не дає продати ТРЦ Ocean Plaza в Києві: як це вирішити

Читать на русском

Разом з Ocean Plaza держава «націоналізувала» семимільярдний кредит. Наразі є питання що з ним робити.

Читать на русском
ТРЦ Ocean Plaza, борг, санкції, суд, Фонд держмайна, приватизація
Існує три варіанти вирішення проблеми

Разом з Ocean Plaza держава «націоналізувала» семимільярдний кредит. Наразі є питання що з ним робити.

Для того, щоб продати ТРЦ Ocean Plaza на Prozorro знадобиться погодження Ротенберга. Тому що фірма "ІС Либідь", яка володіє торговельно-розважальним центром, має 177 млн доларів, або 6,7 млрд грн боргу перед кіпрською компанією, яка під санкціями. 

Кредит брали у 2009 році для будівництва Ocean Plaza, а заставою став майбутній торгово-розважальний центр. Разом із його націоналізацією держава отримала й борг, який може ускладнити приватизацію. Про це пише сайт «Економічна правда». 

Виплати за кредитом припинилися у лютому 2022 року. Якщо гроші не повернули, то адвокати Роттенберга можуть звернутися до суду та забрати його, стягнувши будівлю ТРЦ та ділянку за іпотекою.

«Іпотека – це класична модель захисту активу. Це не ноу-хау, видумане для Ocean Plaza. Якщо є запис про іпотеку, то забрати актив рейдерським способом доволі важко. Якщо права вимоги лежать у третьої особи, яку ти не контролюєш, то актив можна втратити в будь-який момент», – пояснює співрозмовник «Економічної правди».

Що робити з кредитом

Якщо націоналізували ТРЦ, то можна націоналізувати права вимог за кредитом. Це перший варіант, як можна розв'язати цю проблему.

«Коли в якийсь момент держава вирішила, що корпоративні права росіян – це зло, то, можливо, вона зробить висновок, що права вимоги за кредитом росіян також є злом. Тим паче, що права вимоги за іпотечним договором належать компанії, яка потрапила в санкційний список», – каже співрозмовник видання.

Інший варіант – виставити на продаж «неочищений актив». У цьому випадку новий власник буде сам розбиратися із боргом. Але за цих умов не буде черги з охочих витрачати гроші на проблемний актив.

«Не думаю, що хтось реальний прийде купувати цей актив. Якщо Фонд держмайна вирішить не міняти менеджмент, не готувати якісно актив до приватизації, то приватизація або не відбудеться, або відбудеться формально, коли якісь люди за гроші Ротенберга відкуплять ТРЦ назад», – заявив засновник сервісу для спільного придбання нерухомості Inzhur Андрій Журжій.

Третій варіант розвитку подій – це внесення державою права вимоги за іпотекою до статутного капіталу «ІС Либідь». Але це не вирішить остаточно проблему боргу перед компанією Ротенберга.

На момент виходу матеріалу не було офіційних заяв Фонду держмайна щодо проблем із продажею цього активу.

Як проходила націоналізація ТРЦ

Нагадаємо, що у березні 2023 року Вищий антикорупційний суд постановив, що 66,65% акцій, які раніше належали санкціонованим російським бізнесменам Аркадію та Ігорю Ротенбергам, мають бути конфісковані на користь держави. У червні 2023 року Кабмін вирішив передати частку статутного капіталу ТРЦ Ocean Plaza до Фонду держмайна.

У жовтні 2023 року Фонд держмайна офіційно звернувся до уряду України аби він додав державну частку ТРЦ Ocean Plaza до переліку об'єктів великої приватизації. Попри це, компанія Q Partners, яка володіє іншою часткою, не підтримала такого розвитку подій та обіцяла судові процеси з державою.

У 2024 році частку в ТРЦ Ocean Plaza спробують продати. За підсумками 2022 року її вартість становила 1,32 млрд грн.

Інформатор писав, що українцям пропонують купити частку в Ocean Plaza в Києві.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.