Працюють на Великому адронному колайдері: хто з київських науковців увійшов до ТОП-рейтингу кращих вчених-2024

До першої десятки бази даних Scopus 2024 потрапили п’ятеро вчених із трьох інститутів Національної академії наук України

наука
Найвища кількість наукових робіт та їхніх цитувань у Бориса Гриньова, Валерія Пугача та вже покійного Геннадія Зінов'єва

Міжнародний некомерційний рейтинг NHR, що оцінює продуктивність не тільки наукових організацій, а й активність дослідників в межах окремої установи, склав рейтингові списки українських науковців за 2024 рік. У першу десятку ТОП-1000 найвпливовіших потрапило п’ять київських вчених. Це представники трьох наукових організацій - Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України, Інституту ядерних досліджень НАН України та Інституту теоретичної фізики НАН України. 

Рейтинг оцінює наукову продуктивність на основі консолідованого показнику індексу Гірша з відкритих джерел та баз даних, зокрема Scopus, зазначають його автори. Індекс Гірша - це показник впливовості науковця, заснований на кількості публікацій та їхніх цитувань. І перше місце у рейтингу за 2024 рік займає директор Інституту сцинтиляційних матеріалів академік Борис Гриньов. Інститут займається дослідженнями в області сцинтиляторів - речовин, на яких виникають короткочасні світлові спалахи внаслідок дії на них йонізуючих частинок і променів. А їхнє основне застосування - сцинтиляційні детектори ядерних випромінювань.

Як повідомляє Національна академія наук України, наукові праці Бориса Гриньова стосуються фізики твердого тіла, сцинтиляційної техніки, радіаційного матеріалознавства. Під його керівництвом створено промислові технології автоматизованого вирощування великогабаритних високопрозорих оптичних кристалів, сцинтиляційних монокристалів, виробництва пластмасових сцинтиляторів з високою об’ємною прозорістю. Його перше місце у рейтингу грунтується на показнику Індексу Гірша, що складає 116.

П’яте місце у першій десятці найвпливовіших вчених займає завідувач відділу фізики високих енергій Інституту ядерних досліджень, доктор фізико-математичних наук, професор Валерій Пугач. Особистий індекс Гірша  - 93, і, як зазначено у Вікіпедії, він відомий вчений в галузі досліджень фізики взаємодії ядер та елементарних частинок в широкому діапазоні енергій. Ним розвинуто метод визначення часу життя, спіну та парності короткоживучих ядерних станів, встановлено деформацію їхніх характеристик.

Шосте місце належить доктору фізико-математичних наук, професору, колишньому  завідувачу відділу фізики високих густин енергії Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова Геннадію Зінов’єву. Попри те, що вчений вже пішов з життя, його наукові роботи активно цитуються, а Індекс Гірша складає 92. За інформацією Вікіпедії, Геннадій Зінов’єв створив понад 700 наукових праць в провідних міжнародних журналах, був одним із засновників міжнародної колаборації ALICE на великому адронному колайдері в ЦЕРНІ, одним з авторів проєкту колайдера NICA, та одним з ініціаторів створення Української національної грід-мережі. Наукові дослідження стосуються теоретичної фізики сильно взаємодійної матерії, квантової хромодинаміки та теорії поля, динаміки багаточастинкових процесів, теоретичної та експериментальної релятивістської ядерної фізики.

Дев‘яте місце займає науковий співробітник відділу фізики високих енергій Інституту ядерних досліджень Олександр Охріменко з індексом Гірша 91. А замикає ТОП-10 кандидат фізико-математичних наук, науковий співробітник Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова Антон Алькін. Перш за все, він відомий тим, що запропонував новий алгоритм обробки вимірів, отриманих у Великому адронному колайдері. Він зумів серйозно покращити обробку даних, отриманих в одному з детекторів Великого адронного колайдера – ALICE. Особистий Індекс Гірша Антона Алькіна у рейтингу - 77.

До світового рейтингу найкращих ректорів увійшли дев’ять керівників київських вишів

Як повідомляв Інформатор, до цьогорічного світового рейтингу ТОП-1000 ректорів увійшли 37 представників українських вишів. Серед них дев’ять керівників київських учбових закладах вищої освіти. А серед головних критеріїв оцінки були зокрема такі: досягнення студентів в різних галузях, перемога на всесвітніх та міжнародних наукових чемпіонатах та олімпіадах, наукових конкурсах, міжнародних змаганнях, внесок університету у розвиток економіки своєї країни, вплив на розвиток світу, країни, перетворення навколишнього середовища, рівень професійного розвитку працівників вишу.

Крім того, ми писали, що до ТОП-10 українських університетів за кількістю поданих заяв про вступ потрапили 6 київських вишів. Це Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, НТУ “Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського”, Державний торговельно-економічний університет, Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана, Київський столичний університет ім. Бориса Грінченка, Національний авіаційний університет.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube