Україна - єдиний кейс, коли країна в розпал повномасштабної війни взяла участь у вимірюванні якості освіти
Оприлюднено результати за рейтингами світового дослідження PISA-2022 та Національного мультипредметного тесту-2023. За результатами останнього був складений рейтинг середніх навчальних закладів Києва. Вони опубліковані на порталі Osvita.ua. Втім, більш цікавими і дуже сумними виявилися світові дослідження щодо стану середньої освіти в Україні.
PISA - це найголовніше світове дослідження якості освіти різних країн, що оцінює рівень школярів з математики, читання та природничих наук. З приємного - результати дітей з великих міст України майже не змінились. А от в селах ситуація майже критична. Також цього року випускники шкіл складали національний мультипредметний тест (НМТ), який передбачає виконання блоків з української мови, математики та одного предмета за вибором. За його результатами був складений рейтинг найсильніших та найслабших шкіл Києва.
Крім того, були визначені рейтинги найсильніших навчальних закладів Києва по викладанню окремих предметів - української мови, математики, англійської мови та фізики. Про це, а також про рейтинг найслабших навчальних закладів можна прочитати тут.
Щодо результатів PISA, то тут є добрі, погані і дуже погані новини. Серед хорошого - Україна - єдиний кейс, коли країна в розпал повномасштабної війни взяла участь у вимірюванні якості освіти і змогла якісно організувати цей процес. Крім того, якщо взяти країни, з якими Україні має сенс порівнювати себе через схожість освітніх систем, то навіть за умов війни Україна випереджає за усіма трьома галузями Грузію, Болгарію і Молдову, поступаючись Польщі, Словаччині та Естонії.
Серед найкритичнішого те, ще більше поглибився розрив між дітьми з міст і сіл. Якщо раніше він жахав цифрою у 2,5 роки, то на сьогодні діти з сіл відстають з математики на 4 роки, а з читання з розумінням - на 5. Тобто, через недостатню якість освіти рівень знань та навичок сільських учнів такий, ніби вони вчились на 4-5 років менше, хоча старались так само і часу в школі витратили не менше. Результати дітей з великих міст майже не змінились, а подекуди й виросли.
За словами голови громадської спілки «Освіторія» Зої Литвин, найплачевніші справи йдуть з читанням з розумінням.
«Освітні втрати в Україні у читанні - майже як за 2 роки навчання. Вражаюча цифра - 41% 15-річних підлітків не опанували читання з розумінням на базовому рівні, а це запорука якісного навчання надалі. У 2018 році у нас було 25% таких дітей», - зауважує Литвин.
Згідно з дослідженням, лідерами з якості освіти традиційно є Сингапур, Японія, Естонія, Гон-Конг і Канада.
«Насправді, результати якості освіти погіршились для всіх країн порівняно із 2018 роком дякуючи ковіду, але звісно, в Україні війна усе поглибила. Тепер ми знаємо і цього ворога в обличчя, і можемо будувати відповідні стратегії. Інших варіантів у нас нема!», - переконана Литвин.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.