До міської ради внесено проєкт рішення про недовіру до міського голови та його відставку, втім, аби його підтримали, ініціатору потрібно заручитися підтримкою 80 депутатів, а такої кількості голосів немає
У політичній кризі, що триває у міській владі столиці ще з початку 2025 року, новий сюжетний поворот. У Київраді зареєстрований проєкт постанови про висловлення недовіри й відставку міського голови - про цей сценарій Інформатор вже писав наприкінці серпня. Автором цього разу також став Андрій Вітренко, очільник опозиційної у Київраді фракції "Слуга народу" - минулого разу йому вдалося протягнути "недовіру" для "правої руки" мера, Миколи Поворозника.
Про ініціювання відставки міського голови відповідним проєктом рішення розповів сам Андрій Вітренко у соцмережах. Він оприлюднив сам проєкт рішення, яким депутатам пропонується висловити недовіру й достроково припинити повноваження Віталія Кличка: відповідно до проєкту, обов'язки міського голови мають покладатися на секретаря Київради. Після відставки попереднього секретаря, Володимира Бондаренка, ця посада є вакантною, а пленарні засідання веде сам Віталій Кличко.
"Це не політичний жест — це реакція на багаторічну бездіяльність і неефективність столичної влади... Низка проблем призвели до того, що Київ опинився в ситуації, коли міська влада втратила здатність працювати для людей. Якщо "директор міста", як називає себе Кличко, не справляється зі своїми обов’язками, значить, Києву потрібен новий — ефективний, відповідальний і здатний діяти в інтересах громади. Бо так, як є зараз, продовжуватися не може", - зауважив Вітренко у дописі.

Також він перелічив ті самі проблеми, які мотивували його подати проєкт рішення до Київради. Серед них - невиконання рішень міськради, преференції "вузькому колу" друзів та бізнес-партнерів влади столиці, неефективність КМДА, кадрова політика "для своїх" тощо.
Зауважимо, що саме Андрій Вітренко був ініціатором постанови, підтриманої Київрадою 10 червня щодо висловлення недовіри першому заступникові Кличка, Миколі Поворознику. Тоді він потрапив у гучний скандал - нібито, святкував власний день народження на території комунального підприємства у день трауру за загиблими у Святошинському районі Києва напередодні. "Таємна вечеря" дорого коштувала посадовцю: у подальшому він зміг поновитися на посаді через суд, втім, зазнав великих репутаційних втрат, ще й "підставив" свого шефа.
Під час голосування Київради за оголошення недовіри заступнику Кличка, Миколі Поворознику, "за" висловилися 73 депутати. При цьому плече підставили колишні партнери УДАРівців з "Європейської Солідарності" - це тоді називали "хитрим кроком" фракції, а в УДАРі заявили про тиск з боку центральної влади. Цього разу, подейкують, що у міській раді вже є понад 60 голосів - а цього явно недостатньо.
Адже для аналогічного голосування по меру столиці необхідно набрати дві третини голосів депутатського корпусу, у Київраді 120 депутатів, відтак, мова про 80 з них. Виходить, що для результативного голосування до гіпотетичних 73 депутатів, які вже тисли кнопки "за" відставку Поворозника, достатньо "докупити" ще сім голосів. І наприкінці серпня видання "Дзеркало тижня" вже повідомляло про подібну небезпеку для міського голови Києва.
Тим часом, не виключено, що в Кличка саме вирішують, як протидіяти плану. Так, сесійне засідання Київради мало відбутися вже у четвер, 25 вересня. Але несподівано його скасували - про це повідомила депутатка від "Європейської Солідарності" Вікторія Пташник у Facebook. За її даними, сесію перенесли з невідомої поки причини, а повідомлення про це вона отримала вдень у вівторок, 23 числа.
У коментарі Інформатору, також на Facebook, пані Пташник зауважила, що навряд чи сесію відклали саме через проєкт рішення Вітренка. Для його прийняття, повторила вона, необхідна вже не "проста" більшість голосів, а дві третини від депутатського корпусу (ті ж-таки 80 голосів "за").
"Його ініціатор прекрасно знає, що шанси у нього бути прийнятим мізерні. Проста математика", - зауважила Пташник.
Згідно з ще однією версією, засідання вирішили перенести через конфлікт на засіданні президії Київради напередодні. Втім, сигнал для міської влади у Києві все ж тривожний. У разі, якщо через сесійну залу все ж "протягнуть" проєкт рішення (що поки виглядає досить фантастично - адже переважна більшість найбільшої фракції, "ЄС", напевно не погодяться голосувати "за"), не буде ким навіть замінити Кличка на посаді. Посада секретаря Київради вакантна з весни, коли у відставку подав Володимир Бондаренко, звинувачений в участі у "земельних" схемах.
Нагадаємо, на початку вересня Віталій Кличко звільнив низку відповідальних посадовців. Передовсім, позбавився директора Дептрансу Руслана Кандибора. Крісло під ним хиталося вже давно, але досі йому вдавалося зберігатися на посаді завдяки лояльності й здатності до "командної роботи" у КМДА.
Також ми розповідали, що міський голова Києва звільнив Леоніда Самохвалова з посади директора КП електромереж зовнішнього освітлення "Київміськсвітло". Виконання обов’язків керівника покладено на першого заступника, Наталію Бондар. Керівник пішов з посади за власним бажанням, втім, саме підприємство фігурує у низці кримінальних проваджень.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.