Депутати підтримали проєкт постанови про необхідність звільнення Миколи Поворозника, тим самим водночас і покаравши його за святкування під час жалоби, і зберігши "політичне життя" усім іншим заступникам, хто перебував на скандальній вечірці
У вівторок, 10 червня 2025-го Київрада пішла на безпрецедентний крок: депутати висловили недовіру першому заступнику голови КМДА Миколі Поворознику. Це "права рука" Віталія Кличка, найбільш резонансним скандалом за участі якого за останній час стала "таємна вечеря" за участі колег у робочий час на території комунального підприємства - вірогідно, святкували день народження самого Поворозника. Тепер депутати заборонили йому користуватись службовою автівкою, офісом, технікою та зв'язком.
Під час пленарного засідання вдень у понеділок, 10 червня, депутати Київради 73 голосами висловили недовіру Миколі Поворознику. Це перший заступник голови КМДА, яким є Віталій Кличко, і особа, дуже наближена до мера Києва. Про останнє свідчить хіба той факт, що голова КМВА Тимур Ткаченко звільнив Поворозника з посади власного заступника (той обіймав її "автоматично") акурат на день народження, 10 квітня.
Питання запропонував внести у порядок денний як невідкладне депутат від фракції "Слуга народу" Андрій Вітренко. Він же запропонував цікаву правку, згідно з якою Поворознику забороняється користуватись будь-яким службовим майном. А от про інших заступників Кличка, що також потрапили до скандалу з "таємною вечерею" із віскі та просекко - забув.
"Йому заборонили користуватися всім комунальним — службовим авто, офісом, технікою, зв’язком. Спершу зняти мали всіх заступників Кличка, які “засвітилися” на гучному бенкеті у день жалоби: Пантелєєва, Мондриївського, Непопа, Хонду, Загуменного й інших. Але — не сталося", - зауважив у дописі очільник Деснянської РДА Максим Бахматов.
Відтак, голосування є досить цікавим політичним прецедентом для Києва. Адже вимогою фракції "Слуга народу" у Київраді від самого початку була відставка не лише одного Поворозника, але й усіх заступників та посадовців, хто був присутнім під час святкування. Але, аби не "здавати" геть усіх, в Кличка вирішили зробити "розмінною монетою" одного лише першого заступника. А у "Слузі народу" погодилися не педалювати питання з іншими фігурантами, здобувши перемогу.
"Ми не просто ухвалили політичне рішення - ми поставили межу цинізму у владі. Київрада проголосувала за недовіру та заборонила Поворознику користуватися будь-яким майном громади... Це не формальність. Це сигнал... Поворозник має піти. І залишити все, що більше не належить йому за правом і совістю", - зауважив у дописі автор проєкту постанови, Андрій Вітренко.
Наступним кроком, пише депутат, має бути звільнення Миколи Поворозника з посади. Чи піде на такий крок Віталій Кличко - буде видно: у системі міської влади від першого заступника залежить багато, проте, як відомо, незамінних людей не існує в природі. До того ж, Поворозник є фігурантом кількох кримінальних справ, остання стосувалася розтрати 38 млн бюджетних гривень на ремонті Київського міського клінічного госпіталя ветеранів війни (обшук в заступника Кличка проводили у листопаді 2024-го).
Насправді, Микола Поворозник у системі координат міської влади є "інтелектом" якщо не усіх міських процесів, то більшості з них, особливо пов'язаних з грошима, бо координує бюджетні кошти. Через це він є надважливою людиною і для РДА, і для депутатів Київради. Саме він проводить усі наради з керівниками департаментів та координує інших заступників. Має вирішальний вплив на медицину в місті, а неформально - й курує Оболонську РДА.
Цікавий момент: проголосувати за недовіру Поворознику вдалося завдяки "принциповій та безкомпромісній" позиції колишніх партнерів УДАРу Кличка по коаліції у Київраді - "Європейської Солідарності". Вона має найбільше депутатів, аж 31 "багнет", і проголосувала за відставку "правої руки" Кличка не просто так.
"Дуже важливо боротися з корупцією незалежно від прізвищ. Люди, які дотичні до певних корупційних схем, не повинні працювати в КМР або КМДА", - цитує сторінка "Європейська Солідарність-Київ" на Facebook депутатку від цієї політсили у Київраді Дінару Хабібуллаєву.
Втім, насправді мотив "ЄС" може бути значно простішим. У той же день, 10 червня, Кличко вніс до Київради кандидатуру секретарки, обравши депутатку від "Голосу" Зою Ярош. А в найбільшої фракції, "ЄС", є власні думки з цього приводу - адже вона могла б претендувати на посаду, зважаючи на чисто механічну більшість, яку можуть сформувати з будь-якими іншими фракціями (і навіть в обхід УДАРу). Відтак, голосування за недовіру Поворознику - своєрідний тролінг Кличка з боку колишніх партнерів.
Нагадаємо, Інформатор писав про те, що Віталія Кличка змусили винести до зали проєкт постанови про звільнення його заступників та посадовців, що брали участь у "таємній вечері" під час жалоби, ще 30 травня 2025 року. Серед тих, кого мали б покарати депутати, - і заступники голови КМДА Петро Пантелеєв, Марина Хонда, Валентин Мондриївський та В'ячеслав Непоп, і апаратчики Дмитро Загуменний та Олексій Комаров, і навіть політтехнолог Кличка Оксана Зинов'єва (має статус речниці КМДА).
Ми також розповідали про цинічний скандал, що вибухнув після святкування 25 квітня 2025 року очільниками КМДА дня народження першого заступника Кличка, Миколи Поворозника. Віскі, просекко й смачні наїдки споживали у день жалоби за загиблими від комбінованого ракетно-дронового удару, що напередодні, 24 квітня, забрав життя 12 киян і скалічив ще десятки.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.