На відновлення садиби Зеленських піде не менше трьох років: подробиці загадкового меморандуму

У документі, не обов'язковому до виконання, прописано, що відновлювати будівлю мають впродовж 1,5 років, однак сама лише процедура узгодження документів, підготовка креслень тощо займе не менше року, а потім садибу ще треба побудувати

Садиба Зеленських відновлення меморандум
Підписання меморандуму між співвласниками садиби та очільницею Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Мариною Соловйовою. Фото Віталія Кличка

Меморандум між КМДА та співвласниками садиби Зеленських, знесеної 19 липня 2024 року про відбудову будівлі, має чимало юридичних недоліків і в принципі не є обов'язковим до виконання винуватцями руйнування. Таку оцінку документу дав київський пам'яткоохоронець Дмитро Перов, і загалом у КМДА погоджуються з нею. Втім, було водночас запущено і "план Б" з поясненнями строків та механізмів виконання меморандуму - через Громадську раду при КМДА.

Брифінги передусім

Примірник меморандуму змогли дослідити журналісти видання Слідство Інфо. Цікавість до документу виникла після того, як представник співвласника садиби, Михайло Литвиненко, вже постфактум (і після підписання меморандуму) заявив журналістам: його клієнт мав повне право знищувати будинок - на момент, коли на об'єкті працювала важка техніка, садиба не мала бодай якої-небудь культурної, архітектурної чи історичної цінності.

Загалом у тексті йдеться про "взаємодію" щодо відновлення будинку по вул. Кониського, 22А "у строк, що не перевищує 1,5 роки" з дати укладення документа. Сторони сприятимуть приведенню облікової документації на об'єкт "до вимог чинного законодавства", провадитимуть спільну інформаційну та іншу діяльність (тобто коригуватимуть заяви). Також мають право запитувати одна в одної інформацію, що стосується відбудови (це, як зрозуміло з контексту, мало б бути цікаво КМДА).

Загалом, більше половини документа присвячено саме інформаційній діяльності (наради, брифінги, інформування, інші "заходи") - з цього випливає й основна функція меморандуму: гасити полум'я суспільного обурення. Прикметно, що меморандум зобов'язує сторони повернутися до надання будівлі охоронного статусу лише після її відновлення. А Дмитро Перов, відомий київський пам'яткоохоронець, якому журналісти показали документ, вбачає у цьому велику ваду.

"Як зазначено в самому тексті, будинок не є пам'яткою. А отже повноваження пам'яткоохоронного органу на нього не поширюються. В такому разі, Департамент не є належною стороною угоди", - вважає Перов.

У КМДА дали цьому своє пояснення: меморандум уклали з Департаментом охорони культурної спадщини, бо міська рада своїм рішенням віднесла садибу до переліку історичних будівель. Ще один закид від фахівця (Перов є юристом), про те, що в пунктах відсутня відповідальність за невиконання меморандуму, у КМДА підтверджують.

"Меморандум по своїй природі є однією з форм договірного регулювання відносин, особливістю якого є те, що він не породжує юридичних зобов’язань сторін, а виконує роль фіксації їх намірів", - пояснили журналістам у КМДА.

Алгоритм дій: від креслень до відбудови

Цікаво, що майже одночасно з матеріалом "Слідства Інфо" про особливості меморандуму, які не зобов'язують підписантів до будь-яких дій (окрім, власне, інформаційних), в публічний простір вийшов голова Громадської ради при КМДА Геннадій Кривошея - у дописі на Facebook він пояснив алгоритм, який застосовуватимуть, щоб відновлювати садибу Зеленських.

Зокрема, Кривошея зазначив, що існує Порядок відтворення таких об'єктів (наказ Мінкульту ще від 2007 року), згідно з яким Департамент охорони спадщини має забезпечити об'єкт кресленнями плану, фасадів, фотофіксацією деталей тощо. Його консультативна рада має визнати садибу об'єктом архітектурно-містобудівної спадщини і підтвердити, що сама відбудова є доцільною. Затим КМДА має звернутись до Мінкульту та Мінрегіону.

Центральні органи влади, каже Кривошея, повинні надати рекомендації щодо відтворення, дати відповідні накази, і забезпечити будівельників "архітектурним, реставраційним та плановим завданням". А вже після розробки проєкту відтворення - затвердити ескізи. Після цього проєкт має ще бути погоджений, отримані дозволи тощо.

"І це ще не все. Потрібно вирішити питання фінансування, замовника, підрядника та інші робочі питання. Надіюсь забудовник який підписав меморандум не дасть задню в самий важливий момент. За моїми підрахунками підготовка всіх документів займе приблизно один рік. Плюс саме будівництво буде близько двох років. І це при умові, що жодне із рішень влади не буде оскаржуватися в судах, всі будуть працювати а не гратися в політику - погодьтесь, таке теж можливо", - зазначив Геннадій Кривошея.

Як зносили садибу і надавали їй "посмертний" статус пам'ятки

Нагадаємо, Інформатор розповідав про те, що 19 липня 2024-го спроба захисту громадою Києва ще однієї історичної будівлі кінця ХІХ ст. зазнала поразки. Будівельники знесли Садибу Зеленських 1890 року побудови у середмісті столиці. Це відома будівля, про неї не раз писали ми та інші ЗМІ, пам'яткоохоронці не раз мітингували з вимогою надати їй охоронний статус, створювали петиції - а зважаючи на назву, зверталися по захист навіть до президента. Жоден з цих заходів не був результативним: садиби на вул. Кониського, 22 не стало.

Також ми повідомляли, що Міністерство культури та інформаційної політики у вівторок, 23 липня визнало садибу Зеленських ХІХ століття у Києві пам'яткою архітектури. Своєю чергою, Департамент охорони культурної спадщини КМДА зобов'язаний тепер внести будівлю до Переліку пам'яток Києва. На жаль, це сталося лише після того, як садибу було зруйновано.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube