На Мінкульт подали до суду за наказ про споруду у Києві на Рейтарській, 37А: чому виникла суперечка

Читать на русском

Понад 12 років тому міністерство культури визнало лише одну споруду за цією адресою пам’яткою. У вересні минулого року це рішення визнали помилковим та визнали цінною ще одну, майже зруйновану споруду.

Читать на русском
девелопер, Київ, історична споруда, суд
Девелопер хотів збудувати на Рейтарській бізнес-центр

Понад 12 років тому міністерство культури визнало лише одну споруду за цією адресою пам’яткою. У вересні минулого року це рішення визнали помилковим та визнали цінною ще одну, майже зруйновану споруду.

Київський окружний адміністративний суд буде розглядати позов про останній наказ міністерства культури щодо Будинку Київського повітового земства. Фірма «РЕЙТАРСЬКЕ», яку пов’язують з девелоперською компанією «НЕСТ», хоче скасувати цей наказ. 

Річ у тому, що у червні 2011 року міністерство культури вирішило, що будинок Київського повітового земства по вулиці Рейтарській, 37А є пам’яткою архітектури місцевого значення.

Наказ мінкульту від 2011 року.
Наказ мінкульту від 2011 року.

Натомість флігель садиби за адресою – Рейтарська, 37А’ вирішили не визнавати історичні цінною спорудою.

На Мінкульт подали до суду за наказ про споруду у Києві на Рейтарській, 37А: чому виникла суперечка 2

Пройшло понад 12 років і у вересні 2023 року міністерство культури вирішило, що цінність має як сам будинок, так і його флігель. Наразі, в реєстрі є позначка, що охоронний статус мають дві споруди. 

На Мінкульт подали до суду за наказ про споруду у Києві на Рейтарській, 37А: чому виникла суперечка 3

«У 2011 році було прийняте рішення про розділення пам’ятки і внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України лише частини будинку під технічною адресою – вул. Рейтарська, 37 А. При цьому частину будинку виокремлено у «флігель» під літерою А’», - йдеться у повідомленні мінкульту. Там пояснили, що при створенні наказу 2011 року користувалися недостовірною інформацією.

Девелопер, який хотів зробити на цьому місці бізнес-центр «REITER HALL» опублікував з цього приводу емоційний пост.

«Претензії виникли дуже стрімко, і тільки на другому етапі реалізації проєкту - після успішно виконаних робіт по частковому знесенню окремих будівель. При цьому швидкість реакції Міністерства культури та інформаційної політики України (надалі - Мінкульт) просто вражає: З 2011 по 2023 - 12 років претензії у Мінкульту відсутні. У 2023 - Мінкульт видає дозвіл на земляні роботи. А потім за два тижні вересня 2023 року - раптове прозріння і блокування робіт», - написано у повідомленні в соцмережі компанії «НЕСТ».

У цій будівлі з 1917-го по 1918 рік проживав і працював письменник Микита Шаповал. Комплекс складався із 3 споруд: будинка №37А – це пам’ятка архітектури, будинка 37А' (флігель) - теж став нещодавно пам’яткою та ще одна споруда, яку демонтували у 2015 році.

Хто та що хотів збудувати

За інформацією девелопера, у 2021 році компанія «НЕСТ» придбала проєкт з реконструкції в австрійської групи компаній UNIQA.

«На дату придбання вся проєктна документація була погоджена у встановленому законодавством України порядку, а Дозвіл на виконання будівельних робіт № КВ11412243239 отримано ще 11 грудня 2012 року», - написано у повідомленні. Дійсно, такий дозвіл є та він діючий. Проте інших дозвільних документів ми не знайшли. 

Такий бізнес-центр хочуть збудувати на Рейтарський. Фото - НЕСТ
Такий бізнес-центр хочуть збудувати на Рейтарський. Фото - НЕСТ

У липні та у вересні минулого року активіст Дмитро Перов фіксував, що на Рейтарській, 37 розбирають споруду. На місце викликали поліцію та відкривали кримінальне провадження щодо можливих незаконних робіт на об'єкті археологічної спадщини.

Однак девелопер всі звинувачення у незаконності робіт спростовував. Він називав дії активістів «свавіллям».

«Кримінальне провадження №12023105100000951 від 4 травня 2023 року, про яке йшла мова в численних публікаціях, закрито у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення. Всі дозволи на будівництво видані згідно чинного законодавства уповноваженими органами, їх чинність триває», - повідомляли у «НЕСТ»

Після першого посту активіста девелопер провів громадські слухання, за якими Українське товариство охорони пам'яток історії та культури рекомендувало йому оновити охоронний договір та розробити облікову картку пам’ятки архітектури. Однак кияни підписали колективне звернення проти зносу історичних будівель Київського повітового земства та відправили його у міську прокуратуру. 

Будівельні роботи на Рейтарській. Фот0 - НЕСТ
Будівельні роботи на Рейтарській. Фот0 - НЕСТ

Допоки флігель не визнали пам'яткою, девелопер показував, в якому стані споруда, яку колись помилково не визнали пам’яткою.

Судовий процес щодо скасування наказу про визнання цінною цієї споруди може тривати роками. Цікаво, чи зробить міністерство щось для відновлення флігеля більше, а не просто видасть наказ.

Що відомо про фірму, яка позивається до міністерства

За інформацією аналітичної платформи YouControl, фірму «РЕЙТАРСЬКЕ» зареєстрували понад 16 років тому у Києві. 

У жовтні 2021 року АМКУ дав дозвіл, щоб брати Вадим та Володимир Трофименки купили 50% цієї компанії у громадянина Австрії та власника страхової компанії UNIQA Карла Буркгарда. Наразі, фірма «РЕЙТАРСЬКЕ» входить до сфери їх впливу разом із компанією «НЕСТ» та мережею кінотеатрів «Мультіплекс».

Володимир та Вадим Трофименки стали відомими київськими забудовниками.
Володимир та Вадим Трофименки стали відомими київськими забудовниками.

Як відомо з відкритих джерел, брати Трофименки родом із Запоріжжя. Вони інвестують у купівлю старовинних будинків та трансформують їх у бізнес-центри. Найбільш відомі їх проєкти – це комплекси "Покровський Посад", "Ренесанс", "Айсберг", "Пори року", "Смарагдовий". 

У 2002-2012 роках Вадим Трофименко був нардепом. Спочатку він пройшов у ВР від "Нашої України", а потім - від "Блоку Юлії Тимошенко". А чоловіка із прізвищем Володимир Трофименко у 2017 році затримали детективи НАБУ у рамках справи про можливе розкрадання 149 млн гривень при закупівлі міноборони палива у фірми «Трейд Коммодіті». На початку лютого 2022 року Вищий антикорупційний суд тільки призначив цю справу до розгляду

На початку грудня 2023 року Інформатор писав, що у Києві поновилися роботи поруч з Будинком з комахами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.