На Майдані - граніт, на Подолі - набережна: де і чому у Києві найбільший радіаційний фон

Інформатор провів вимірювання фонового рівня радіації у столиці, завітавши до центра міста, відпочинково-курортної зони та спальних районів

Вимірювання фонового рівня радіації у Києві
На Майдані показники фонової радіації трохи вищі, ніж у спальних районах та на Гідропарку, втім, є місця з вищим рівнем

Ситуація з рівнем радіації взимку на Венеціанському острові (Гідропарк) викликала подив. Впродовж кількох тижнів вимірювальне обладнання uRADMonitor, Всесвітньої мережі автоматизованих пристроїв моніторингу, на базі якої функціонує українська екологічна платформа SaveEcoBot, повідомляло про значення від 165 мкЗв/год до 190 мкЗв/год - не шкідливий фоновий рівень радіації, та все ж більш високий, ніж зазвичай буває у Києві. Тож Інформатор вирішив і собі взяти дозиметр та перевірити, де у столиці найвищий рівень радіації.

Для вимірювання ми використовували побутовий дозиметр, або лічильник Гейгера українського виробництва, що здатен вловити дозу гамма-випромінювання від 0,1 до 5 тис мкЗв на годину. Він не надто точний - обладнання, що встановлене міською владою Києва, може давати більш деталізовані показники, втім, зі своєю задачею справляється непогано. Вимірює у "mSv" - мікрозівертах. Відтак, якщо брати цю шкалу вимірювання, то взимку показники на Гідропарку складали 0,16-0,19 мкЗв/год.

Фоновий рівень випромінювання у "спальному" районі Києва
Фоновий рівень випромінювання у "спальному" районі Києва

Першою ж точкою, що ми відвідали, стала столична Оболонь. Дослідження ми почали зі "спальної" частини району, вул. Вишгородської (навпроти одного з відомих ЖК). Тут наш прилад показав значення 0,16 мкЗв/год - звичайний для Києва рівень, якщо брати за основу показники SaveEcoBot.

У районі "Наталки" - найчистіші показники
У районі "Наталки" - найменші показники

Рушаємо далі, до Оболонської набережної та парку "Наталка". Прилад показує навіть менші значення - 0,11 мкЗв/год - це звичайна фонова радіація, і для Києва - звичайні показники. Трохи далі, на Набережно-Хрещатицькій біля "водної" церкви (Храм Святителя Чудотворця на водах) значення вже трохи більші, 0,19 мкЗв/год. Вони тотожні тим, що ми помічали взимку на Венеціанському острові.

А от показники біля "водного" храму на Подолі - чи не найвищі
А от показники біля "водного" храму на Подолі - чи не найвищі

На Майдані показник радіації трохи менший, ніж у нижній частині міста біля води. Тут серед бетону та граніту (який має власний, природний, фон) прилад показав показник у 0,18 мкЗв/год. Також нормальний, проте, у порівнянні зі "спальними" районами, можна казати про дещо більш високі значення.

На Майдані, серед граніту й бетону, показники трохи підвищені
На Майдані, серед граніту й бетону, показники трохи підвищені

Зрештою, повертаємося до Гідропарку, де й почалося наше дослідження. Тут ми заміряли рівень радіації одразу у двох точках: просто посеред лісу на Венеціанському острові, а також ближче до берега (власне, там і знаходиться станція, на якій розташовано вимірювальне обладнання). У обидвох точках значення радіації було відносно низьким: у лісі прилад "наміряв" 0,17 мкЗв/год., а біля води - 0,14 мкЗв/год.

А от у Гідропарку показники стали нижчими, ніж на Майдані та Подолі
А от у Гідропарку показники стали нижчими, ніж на Майдані та Подолі

Фонові показники, який ми побачили у Києві, є природніми. Санітарна норма для населення в Україні (та, власне, деінде) становить 0,3 мкЗв/год. Підвищеним фоном є 0,3-1,2 мкЗв/год, а небезпечним - той, що перевищує показник у 1,2 мкЗв/год. Наприклад, до спорудження безпечного конфайнменту на ЧАЕС можна було "наміряти" 0,8-1,5 мкЗв/год, що є досить небезпечним рівнем.

Чому підвищувався рівень радіації та що відбувається з повітрям

Нагадаємо, Інформатор розповідав, що у Києві на острові Гідропарк підвищився рівень фонової радіації. Такі дані фіксує uRADMonitor, Всесвітня мережа автоматизованих пристроїв моніторингу, на базі якої функціонує українська екологічна платформа SaveEcoBot. Щоправда, наразі рівень не становить загрози і навіть не вважається "підвищеним", проте екологи зазначали, що може йдеться про радіоактивні плями на улюбленому острові-курорті киян.

Також ми писали про суттєве погіршення якості повітря у столиці днями. Найгіршою була ситуація на Воскресенці та Караваєвих дачах, Святошині, також погані показники на Сирці, Подолі, Русанівці та Харківському масиві. Це пов'язували з пожежами у Київській області та низькою швидкістю вітру - пил та дим просто зависли над містом.

Поговоримо про загальний вплив виборів президента РФ на ситуацію в Україні, які очікувати зміни та чому в нашій країні зʼявляється небезпека зникнення демократїї. Долучайтеся до перегляду щоб послухати детальніше.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ