КМДА вивчає можливість виробляти електрику й тепло зі сміття на двох ТЕЦ: що не так у цій концепції

Читать на русском

Заступник міського голови Петро Пантелеєв відвідав Львів, де вже добудовують лінію із сортування сміття, що, в теорії, можна буде використовувати для потужностей генерації, але у Києві, згідно з базовою концепцією, швидше з'являться утопічні проєкти на кшталт міні-ГЕС у каналізаційних трубах

Читать на русском
ТЕЦ енергогенерація КМДА проєкт сміттєпереробка
Петро Пантелеєв разом з делегацією з Києва відвідав технологічний/будівельний майданчик у Львові, де саме споруджують сортувальну станцію для сміття

Заступник міського голови Петро Пантелеєв відвідав Львів, де вже добудовують лінію із сортування сміття, що, в теорії, можна буде використовувати для потужностей генерації, але у Києві, згідно з базовою концепцією, швидше з'являться утопічні проєкти на кшталт міні-ГЕС у каналізаційних трубах

У Києві планують побудувати дві ТЕЦ, що матимуть за паливо побутове сміття. За ідеєю КМДА, їх зведуть на різних берегах столиці, так, кажуть у адміністрації, перетворять традиційну міську проблему на можливість виробляти електроенергію. Нині міські чиновники вивчають досвід Львова, який вже створив проєкт рекультивації сміттєвого полігону поблизу села Грибовичі за допомоги ЄБРР. Але є цікаве питання: чому почати вирішили саме з "сміттєвих" ТЕЦ, адже у документі, на який посилається керівництво міста, їм відвели чи не останнє місце серед інших енергетичних ідей.

Як працюватиме сортувальний комплекс

Про проєкт будівництва двох ТЕЦ повідомив заступник міського голови Петро Пантелеєв. Днями він відвідав Львів, аби побачити об'єкти будівництва "механіко-біологічного сміттєпереробного комплексу". Так, простіше кажучи, називають сортувальну станцію сміття, де після вивантаження із сміттєвозів непотріб потраплятиме на конвеєр.

"Йде механічна частина, де відбуватиметься сортування, після чого сміття йде на барабани сушіння. Біотунелі сушіння забирають від 30% відходів за рахунок вологи. Далі сміття потрапляє на сепаратори, відсортовуються метали, інша вторинка, і подрібнюється, йде частина RDF (паливо з різних видів відходів - Ред.) і частина на полігон. Ніяких запахів не буде. Тут все закрите, через біофільтр нічого не пропускається в довкілля", - пояснював рік тому керівник відділу проєктів львівського КП "Зелене місто" Назарій Кирилейза виданню "Суспільне".

У Львові сама лише вартість сміттєпереробного комплексу становитиме майже 35 млн євро. Обсяг на рік - 250 тис тонн (стільки виробляє місто). Але приблизний обсяг Києва - вшестеро більший, до 1,5 млн тонн. Відтак, суми, що їх витрачатиме столиця, будуть більшими - а якщо врахувати, що потрібно буде побудувати ще й дві ТЕЦ, йтиметься про непідйомні для бюджету міста кошти. У Львові будівництво йде коштом ЄБРР, на що звертає увагу і Петро Пантелеєв.

"Кількість сміття не зменшується, і його правильна та безпечна утилізація потребує ефективних рішень. Бачимо, що за сприяння ЄБРР роботи з будівництва полігона для Львова активно продовжують. Важливо, що в перспективі, за задумом інженерів, сміттєпереробний комплекс використовуватиме потенціал побутових відходів як джерело електричної енергії", - зазначає посадовець.

ГЕС у каналізації та ріка Либідь  як джерело водню

У Києві, каже він, проєкт побудови двох ТЕЦ прописаний у рамковому документі, "Концепції енергетичної стійкості Києва (Енергетичне відновлення: шлях до розподіленої когенерації)". Її схвалила Київрада всередині травня 2024-го, коли вже стало зрозуміло, що обстріли суттєво вплинуть на вироблення електроенергії, і треба буде створювати додаткові джерела її виробництва.

Всередині самої концепції, яку Інформатор знайшов на сайті Київради, йдеться про створення невеликих потужностей з генерації у столиці, які одночасно вироблятимуть електрику та теплову енергію з одного джерела (властиво, це і означає префікс "ко" у слові "когенерація"). Загалом заплановано до побудови цілих 6 нових ТЕЦ, потужністю від 20 мВт до 324 мВт. Зведена ж загальна потужність становитиме 619 мВт, що становитиме до третини від усього обсягу електроенергії, що споживало місто до війни, у 2000 мВт.

Але це - у планах. Також з проєктів - вивчення можливості генерації шляхом створення міні-сонячних електростанцій, міні-ГЕС (їх пропонують встановлювати навіть у трубах, встановлених під кутом, де вода чи стоки плистимуть механічно під напором). А от про власне побудову ТЕЦ на твердих побутових відходах чи біомасі у документі йдеться, але опосередковано.

"В подальшому будуть деталізовано розглянуті питання будівництва ТЕЦ на ТВП та біомасі. Для цього необхідно забепечити загальноміську систему сортування та обробки сміття, доставки відсортованої сміттєвої біомаси до спеціально побудованих реакторів для переробки", - зазначається у Концепції.

Зрештою, навіть питанню впровадження технології використання воденьвмісного палива (перспективна, проте поки що доволі невивчена тема) присвячено вдесятеро більший обсяг Концепції та навіть деякі розрахунки. Так, наприклад, у схемі, запропонованій енергетиками, пропонується використовувати води річки Либідь для видобування водню. Відтак, цікаво, чому реалізацію концепції вирішили почати саме з побудови сміттєпереробного заводу.

Посилені знеструмлення триватимуть до серпня, але уряд ще може спростити киянам життя

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що уряд може переглянути ліміти для киян і зменшити час знеструмлень. Про це заявляє директор енергетичних програм Центра ім. Разумкова Володимира Омельченко, за його словами, відключення у Києві тривають в середньому у 2-3 рази довше, ніж у середньому по країні. Причина - застаріла метода обрахування лімітів на споживання електроенергії.

В цілому ж, за прогнозом НЕК "Укренерго", посилені відключення електроенергії у Києві та загалом у країні триватимуть до серпня. Тоді ситуація покращиться завдяки введенню в роботу кількох енергоблоків на АЕС. А от зима чекає досить важка: генерації не вистачає, а імпорт електроенергії з-за кордону ситуацію не надто виправляє.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.