Київський адмінсуд визнав незаконним знесення флігелю будинку Київського повітового земства - подробиці

Активісти домоглися визнання незаконним демонтажу частини будівлі повітового земства, пам'яткоохоронний статус якого було визнано Мінкультом із запізненням

Знесення історичної будівлі
Частину будівлі, що була знесена (на фото зліва) тепер також визнано пам'яткою архітектури

Київський окружний адмінсуд визнав незаконним руйнування будинку Київського повітового земства 1913 року побудови. Її частину, флігель, на який помилково не розповсюдили охоронюваний статус, було майже повністю знесено у липні-вересні 2023 року. Вже після цього будівельні роботи було заблоковано Мінкультури та інформполітики і подано позов до адмінсуду.

Про рішення Київського окружного адмінсуду повідомила пам'яткоохоронна спільнота ЦЕГЛА. Згідно з ним, ТОВ "Рейтарське" (пов'язують з будівельною компанією "НЕСТ") було відмовлено у задоволенні позову про позбавлення частини будівлі охоронного статусу пам'ятки архітектури. У рішенні зазначено, що під охорону потрапляє будівля цілком (включно з флігелем, який і було зруйновано), а не лише її окремі частини.

"Таким чином, руйнування дворової частини памʼятки, яку здійснив НЕСТ у вересні 2023 р. є незаконним, а забудовник за вчинену дію має понести відповідальність визначену Законом", - зазначають у ЦЕГЛІ.

Як вже писав Інформатор, розбіжності з'явились у червні 2011-го, коли Мінкультури вирішило, що будинок Київського повітового земства по вулиці Рейтарській, 37А є пам’яткою архітектури місцевого значення. Натомість флігель садиби за адресою – Рейтарська, 37А вирішили не визнавати історично цінною спорудою. Втім, аж за 12 років, у вересні 2023-го, Мінкульт змінив думку і зазначив, що цінність має як сам будинок, так і його флігель. Наразі, в реєстрі є позначка, що охоронний статус мають дві споруди.

"У 2011 році було прийняте рішення про розділення пам’ятки і внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України лише частини будинку під технічною адресою – вул. Рейтарська, 37 А. При цьому частину будинку виокремлено у "флігель" під літерою А’", - йдеться у повідомленні мінкульту. Там пояснили, що при створенні наказу 2011 року користувалися недостовірною інформацією.

Девелопер, який хотів зробити на цьому місці бізнес-центр "REITER HALL", опублікував з цього приводу емоційний пост, з якого випливає, що претензії державних чиновників виникли вже після "успішно виконаних робіт по частковому знесенню окремих будівель".

"При цьому швидкість реакції Міністерства культури та інформаційної політики України (надалі - Мінкульт) просто вражає: З 2011 по 2023 - 12 років претензії у Мінкульту відсутні. У 2023 - Мінкульт видає дозвіл на земляні роботи. А потім за два тижні вересня 2023 року - раптове прозріння і блокування робіт", - написано у повідомленні в соцмережі компанії "НЕСТ".

За інформацією девелопера, у 2021 році компанія "НЕСТ" придбала проєкт з реконструкції в австрійської групи компаній UNIQA. Дозвіл на виконання робіт було отримано ще 11 грудня 2012-го, стверджують у компанії. Утім, роботам з демонтажу будівлі перешкодили громадські активісти: у липні та у вересні минулого року активіст Дмитро Перов фіксував, що на Рейтарській, 37 розбирають споруду. На місце викликали поліцію та відкривали кримінальне провадження щодо можливих незаконних робіт на об'єкті археологічної спадщини.

Однак девелопер звинувачення у незаконності робіт спростовував, називючи дії активістів "свавіллям". Девелопер провів громадські слухання, за якими Українське товариство охорони пам'яток історії та культури рекомендувало йому оновити охоронний договір та розробити облікову картку пам’ятки архітектури. Однак кияни підписали колективне звернення проти зносу історичних будівель Київського повітового земства та відправили його у міську прокуратуру.

Чим відомий будинок

Споруду Київського повітового земства було зведено 1913 року. У цій будівлі з 1917-го по 1918 рік проживав і працював письменник Микита Шаповал, член Української Центральної Ради. Комплекс складався із 3 споруд: будинка №37А – це пам’ятка архітектури, будинка 37А' (флігель) - теж став нещодавно пам’яткою. Була і ще одна споруда, яку демонтували у 2015 році.

У радянський час будинок передано Гідромеліоративному інституту. За років незалежності у будівлі розташовувались державні та приватні установи і фірми, зрештою, будинок викупили для проведення будівельних робіт.

Кому належить "НЕСТ"

За інформацією аналітичної платформи YouControl, фірму "РЕЙТАРСЬКЕ" зареєстрували понад 16 років тому у Києві. У жовтні 2021 року АМКУ дав дозвіл, щоб брати Вадим та Володимир Трофименки купили 50% цієї компанії у громадянина Австрії та власника страхової компанії UNIQA Карла Буркгарда. Наразі, фірма "РЕЙТАРСЬКЕ" входить до сфери їх впливу разом із компанією "НЕСТ" та мережею кінотеатрів "Мультіплекс".

Як відомо з відкритих джерел, брати Трофименки родом із Запоріжжя. Вони інвестують у купівлю старовинних будинків та трансформують їх у бізнес-центри. Найбільш відомі їх проєкти – це комплекси "Покровський Посад", "Ренесанс", "Айсберг", "Пори року", "Смарагдовий".

У 2002-2012 роках Вадим Трофименко був нардепом. Спочатку він пройшов у ВР від "Нашої України", а потім - від "Блоку Юлії Тимошенко". Крім того, чоловіка із прізвищем Володимир Трофименко у 2017 році затримали детективи НАБУ у рамках справи про можливе розкрадання 149 млн гривень при закупівлі міноборони палива у фірми "Трейд Коммодіті". На початку лютого 2022 року Вищий антикорупційний суд тільки призначив цю справу до розгляду.

Суди привчають забудовників до законослухняності

Зазначимо, що київські суди почали все частіше приймати рішення у справах "активіст проти забудовника" на користь перших. Так, в грудні 2023-го Подільський районний суд м. Києва відмовив у задоволенні позову забудовника "Квітів України" у справі проти активіста Тараса Грицюка. Забудовник раніше подав до суду на активіста за "розповсюдження неправдивої інформації, яка зашкодила діловій репутації компанії".

А 11 грудня стало відомо, що компанія "Сенс.Буд", яка веде будівництво безпосередньо під стінами "Будинку з комахами", уклала охоронний договір з департаментом охорони культурної спадщини КМДА. Текстом передбачено укладення охоронного договору на сам будинок, проведення невідкладних протиаварійних робіт та консервація памʼятки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube