Попри проблеми в Київміськбуду та мітинги вкладників під КМДА, у Київраді можуть віддати колосальні кошти для наповнення статутного фонду не збанкрутілому забудовнику, а тіньовому, який вже навіть готує новий будівельний майданчик на Солом'янці
На сайті Київради 7 жовтня було оприлюднено проєкт рішення про збільшення розміру статутного капіталу КП "Спецжитлофонд". Йому дадуть чималу суму - одразу 3 млрд грн, а оглядачі стверджують, що головним заінтересантом цього буде колишній "важковаговик" столичної політики та бізнесу ще з часів Леоніда Черновецького, Денис Комарницький. Інформатор дослідив останні закупівлі "Спецжитлофонду" і знайшов ознаки того, що підприємство дійсно готується стати забудовником.
Проєкт рішення про збільшення розміру статутного капіталу КП з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення "Спецжитлофонд" було оприлюднено на сайті Київради 7 жовтня. Згідно з ним, КП, створене ще 2001 року зі статутним капіталом "аж" у 5 тис. грн., отримає збільшення статутного капіталу одразу на три мільярди гривень. Мету вказано лаконічно: аби забезпечити житловим фондом усіх, кому це буде потрібно, а особливо ВПО.
Важливо: у статуті підприємства, де перелічено основні напрямки його діяльності, під №1 зазначено саме можливість будівельних робіт з боку "Спецжитлофонду". Там прописано, що КП може займатись "організацією будівництва будівель (реконструкцією гуртожитків з переплануванням їх під житлові будинки, нове будівництво на ділянках після знесення гуртожитків в аварійному стані, залучення в установленому порядку інвестицій для фінансування зазначених робіт).
"Спецжитлофонд" задумувався, як ЖЕК для гуртожитків, але зараз це - звичайний забудовник, такий собі "Київміськбуд" на мінімалках, але чисто комунальний, відтак, може отримувати міську землю під забудову без акціонів та іншої тяганини, у чисто волюнтаристському порядку", - стверджує київський блогер та журналіст-розслідувач Володимир Бондаренко.
На платформі електронних публічних закупівель Prozorro, дійсно, є ознаки діяльності "Спецжитлофонду" у якості забудовника. Так, КП має закріплені за собою ділянки землі - зокрема, 7 жовтня він оприлюднив інформацію про закупівлю послуг з виготовлення кадастрового плану ділянки у 11 га за адресою "просп. 40-річчя Жовтня, 74" (чомусь зазначена стара назва - його вже 9 років тому перейменували на Голосіївський проспект).
А 27 вересня у Prozorro була опублікована інформація про закупівлю послуг з "реконструкції території" колишньої промзони під будівництво житлових будинків по вул. Качалова, 40 у Солом'янському районі. Згідно з додатками, йдеться про знесення адмінкорпусів - 1-2-поверхових будівель та їхніх фундаментів, а далі - повноцінне будівництво ЖК на місці старого комплексу.
Так, у документі перелічено всі етапи з будівництва - від буріння грунту, улаштування буроін'єкційних паль, заливання бетонної суміші, і до будівництва споруди (процедури прописані під кожен поверх окремо - усього для 17 поверхів плюс один технічний). Подання пропозицій за цим тендером триватиме до 14 жовтня, а очікувана ціна закупівлі складатиме 727,4 млн грн (тобто, приблизно чверть від тієї суми, що може виділити "Київміськбуду на мінімалках" Київрада).
Цікаво, що ініціатором проєкту виділення коштів КП "Спецжитлофонд" став не Департамент соцполітики КМДА, і навіть не один з заступників Кличка. Автором документу стала Алла Шлапак - колишня радниця Леоніда Черновецького, в минулому - лідерка депутатської групи "Соціальна справедливість" у Київраді (у 2010-х - це було важливе з ресурсної точки зору досягнення), нині - просто депутатки від фракції "ВО "Батьківщина".
"Ініціаторка рішення з виділення 3 млрд - депутатка Алла Шлапак, сподвижниця Дениса Комарницького з часів Блока Черновецького. А директор КП "Спецжитлофонд" Володимир Шарій є креатурою Комарницького", - стверджує Бондаренко у дописі.
Комарницький - депутат Київради V – VI скликань, юрист, з 2006 року - директор ТОВ "Центр розвитку економіки та права". Піком кар'єри Дениса Комарницького була посада лідера фракції Блоку Леоніда Черновецького у Київраді, також одразу після колишнього мера очолив Християнсько-ліберальну партію України. Тоді ж набув слави неформального керуючого "земельними" питаннями у Києві (стосовно нього навіть застосовували термін "смотрящий", що було не досить коректно з фактологічної точки зору). Частину впливу він відтоді зберіг.
Зокрема, прізвище Комарницького фігурувало у скандалі від 2020-го. Тоді в Мережу "злили" аудіозапис телефонної розмови між ним та заступником Віталія Кличка, В'ячеславом Непопом. Комарницький принижував заступника Кличка і ображав його, погрожуючи юридичною розправою - а видання Bigus.info припустило, що той дозволяв собі подібний стиль розмови через давнішні стосунки.
"Ряд комунальних підприємств, які входять до сфери відповідальності Непопа, роками віддавали мільярдні підряди для компаній-прокладок з орбіти самого Комарницького. Документи, що розкривають цю схеми, журналісти знайшли серед файлів на ноутбуці, що було вилучено під час обшуків в офісі Комарницького восени 2019-го", - зазначало видання.
Зазначимо, при цьому Інформатор писав ще на початку червня, що "Київміськбуд" просив про збільшення власного статутного капіталу на 2,2 млрд грн (це, додамо, навіть менше, ніж планують дати "Спецжитлобуду"). Втім, Київрада не надто поспішає з допомогою - депутати натомість звернулися до Кабміну по гроші, щоб розширити статутний капітал "Київміськбуду", перевівши тим самим проблему на рівень вище.
Своєю чергою, "Київміськбуд" намагався також вирішити ситуацію, звертаючись по кредит до українських банків. Проте ця спроба була також заздалегідь приречена на провал - фінустанови вказали, що в Київміськбуду немає джерел ані для повернення боргу, ані для сплати відсотків, а ще - нема адекватного заставного забезпечення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.