Фаріон би схвалила: киянин через суд вимагає ПУМБ видавати квитанції виключно українською мовою, що вирішили

Читать на русском

У банку говорять, що квитанція платіжного термінала могла бути надрукована не державною мовою лише на вимогу клієнта та шляхом зміни мови з української на іншу

Читать на русском
ПУМБ
Клієнт ПУМБ отримав квитанцію про оплату карткою іноземною мовою

У банку говорять, що квитанція платіжного термінала могла бути надрукована не державною мовою лише на вимогу клієнта та шляхом зміни мови з української на іншу

Чоловік у терміналі отримав квитанцію ПУМБ недержавною мовою. Він вимагає суд визнати такі дії неправомірним та хоче, аби наступні квитанції видавали лише українською. 

Як йдеться у рішенні Подільського районного суду Києва, чоловік отримав квитанцію про оплату карткою іноземною мовою. На його думку, це є порушенням прав, зокрема визначених п. 7.3 постанови НБУ від 05.11.2014 року №705, оскільки він не обирав іншої мови крім державної.

У ПУМБ зазначили, що документи за операціями з використанням електронних платіжних засобів можуть бути оформлені або надруковані іншою мовою за домовленістю сторін відповідно до законодавства України. Програмне забезпечення, яке встановлено на POS-терміналах серії 42 дозволяє друкувати чеки:

  • Українською мовою;
  • Англійською мовою;
  • Російською мовою.

Такий вибір здійснюється через меню налаштувань термінала згідно з інструкцією користувача. Квитанція платіжного термінала могла бути надрукована не державною мовою лише на вимогу клієнта та шляхом зміни мови з української на іншу. 

Розгляд справи 

Чоловік вирішив придбати продукцію у магазині. Розрахунок за придбаний товар він здійснив через термінал карткою та отримав чек ПАТ "ПУМБ" російською мовою.

З копії квитанції, наданої громадянином, вбачається, що її основні реквізити - назва банку, прізвище, ім'я та по батькові користувача термінала та адреса викладені українською мовою. Іноземною мовою виконані: назва групи, до якої входить банк, яка не перекладається, назва торговельної точки. Російською мовою викладено: подпись клиента не требуется, подпись кассира. Відповідно до ст. 22 Закону основними мовами інформатики в Україні є українська, російська та англійська мови.

Яким було рішення суду? 

Суд відмовив чоловіку в задоволенні позову. Він не надав доказів, які б підтверджували порушення його прав, як споживача з боку ПАТ "ПУМБ". 

"Обставини, на які посилається позивач, не знайшли свого підтвердження, а його вимоги не ґрунтуються на вимогах закону, суд прийшов до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі", - наголосили у суді. 

Коментар ПУМБ 

Після виходу матеріалу до Інформатора звернулася пресслужба ПУМБ і повідомила, що на розгляді Подільського районного суду Києва перебувала цивільна справа, предметом якої були позовні вимоги клієнта щодо надання у 2016 році квитанції платіжного термінала недержавною мовою. У квітні 2023 року рішення суду набуло законної сили, де судом враховані доводи ПУМБ, і, як наслідок, у позові клієнта відмовлено у повному обсязі.

Виникнення цього спору у 2016 році було пов’язано з тим, що налаштування платіжного термінала мали функцію друку чеків українською мовою за замовчуванням, проте, надавали оператору термінала (торговельній точці) можливість самостійно обрати функцію друку чеків англійською або російською мовою, що і було обрано оператором. Наразі, на виконання вимог Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», програмне забезпечення платіжних терміналів передбачає друк чеків державною мовою, без можливості її зміни оператором на російську мову. ПУМБ є одним з провідників з просування української мови в банківському секторі. У 2023 році ПУМБ повністю відмовився від російськомовних інтерфейсів (вебсайт, мобільний застосунок, платіжні термінали, банкомати тощо) та ініціював проєкт «БезуМОВНА підтримка» з переходу на українську мову, зокрема, у фінансовій сфері. Ініціатива ПУМБ допомогла понад 40 тисячам українців перейти на державну мову за допомогою навчальної та мотиваційної програми у чат-боті.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.