ДТЕК і КМДА можуть залишити без світла жителів новобудов на Солом'янці у Києві - розслідування

Читать на русском

Як розповідають мешканці ЖК, одного дня на їх порозі з'явилися представники столичної держадміністрації і повідомили, що будинки цього комплексу мають борг за електрику у сумі майже 4 мільйони гривень

Читать на русском
ДТЕК
Жителів Солом'янських висоток можуть відключити від енергопостачання через "уявний" борг

Як розповідають мешканці ЖК, одного дня на їх порозі з'явилися представники столичної держадміністрації і повідомили, що будинки цього комплексу мають борг за електрику у сумі майже 4 мільйони гривень

У Києві мешканці нових висоток по проспекту Лобановського в ЖК "Олександрівський" щоденно чекають на відключення електроенергії в будинках. А все тому, що ОСББ заборгувало компанії ДТЕК 4 мільйони гривень, посилаючись на мораторій від 5 березня 2022 року, при тому, що з самих жителів кошти зібрали. Про це йдеться у розслідуванні СтопКору від 14 березня. 

Україна скасувала мораторій, що забороняв відключення електроенергії за несплату комунальних послуг під час воєнного стану. Адже за рік війни заборгованість українців перед "Укренерго" перевищила 30 мільярдів гривень. Тобто, так званий мораторій для фізичних осіб, який запроваджено 5 березня 2022 року з початком повномасштабного вторгнення зняли 29 грудня 2023 року. Відповідно, Кабінет міністрів дав згоду енергопостачальникам на відключення боржників за електропостачання. Проте це стосується лише мешканців регіонів, де не відбуваються бойові дії та які не перебувають під тимчасовою окупацією. Так от, найбільша бізнес-імперія країни ДТЕК, що впливає на доходи кожного домогосподарства та національну безпеку, довго чекати не стала і через свою столичну компанію енергопостачання Yasno одразу попередила усіх абонентів-боржників про майбутні відключення. 

омпанія ДТЕК керує енергетичними активами, і вся власність у 100% її акцій належить підприємцю Рінату Ахметову через System Capital Management
Компанія ДТЕК керує енергетичними активами, і вся власність у 100% її акцій належить Рінату Ахметову через System Capital Management

Історія зі "зручним" мораторієм для ОСББ

Мораторій був розрахований лише на фізичних осіб, а це означає, що ОСББ повинні були сплачувати послуги вчасно. Тим більше, що мешканці будинків їм платили справно. Тож, що сталося насправді і де взялися борги?

Так ось, минулої зими повністю залежні від електрики сучасні новобудови пройшли один з найскладніших періодів з початку війни, пов'язаний з тривалими блекаутами. Окрім світла, у цих багатоповерхівках не було ще й води і тепла. Не працювали ліфти і через це цілі родини у своїх квартирах ставали заручниками того, що вони не мали змоги вчасно дістатися до укриття під час ворожих обстрілів.

Часи блекаутів, на щастя, минули, проте, схоже, через необдумані рішення української влади, темні дні і ночі можуть з легкістю повернутися до людей. Що ж перетворило енергопостачальників під час війни на звичайних колекторів? Як би дико це не звучало, але це реальна історія і, як стало відомо від жителів Солом'янського району, відбувається вона вже другий місяць поспіль з висотками по проспекту Лобановського в ЖК "Олександрівський".

Як розповідають мешканці ЖК, одного дня на їх порозі з'явилися представники столичної держадміністрації та компанії Yasno і повідомили, що будинки цього комплексу мають борг за електрику у сумі майже 4 мільйони гривень. Заступник голови КМДА Олексій Тихонов одразу поставив умову: "спочатку – гроші, потім – світло".

Найцікавіше те, що це борги не самих людей – вони якраз у переважній більшості свідомо оплачують рахунки щомісяця, як кажуть самі мешканці висоток. Це – багаторічні накопичені борги ОСББ цих двох будинків, які гроші за електрику з людей збирали, але за мовчазної згоди не перераховували їх забудовнику, а забудовник відповідно – Yasno. Сам забудовник теж зловживав і, користуючись тим самим мораторієм, тривалий час не платив Yasno те, що надходило напряму від мешканців.

Ні в одному, ні в іншому будинку, люди не хочуть сплачувати чужі борги. Проте столична влада непохитна – усі власники квартир в обох будинках мають об'єднатися фінансово і погасити заборгованість, до виникнення якої, по-суті, вони не мають ніякого відношення, але більше, як власникам, її погашати немає кому.

Як ситуацію з відключенням коментує столична влада?

У КМДА говорять, якщо суттєвих зрушень у поступливості і згідливості серед співвласників не буде, то Yasno відключить спочатку електрику в загальних коридорах будинку, насосних тепла і води, ліфтових, а потім і у квартирах. На все про все власникам помешкань дають час до 20 березня.

За словами жителів: "Тиск на людей іде шалений: з однієї сторони тиснуть заступники Кличка через своїх глашатаїв, з іншої – енергетичний монстр-монополіст. Перші не хочуть нести відповідальність, а другі хочуть грошей. Загалом у двох будинках близько 400 квартир, проживає там в середньому 1 500 людей, серед яких, звичайно, є діти, люди похилого віку, люди з інвалідністю".

Журналісти одного з київських ЗМІ вже звернулися з приводу цієї ситуації до ДТЕК і отримали відповідь, що: "... мешканці стають заручниками невиконання договірних умов між забудовниками і постачальниками електроенергії, що призводить до подальшого припинення електропостачання їх мешканцям". ДТЕК визнав, що договірні умови не виконуються між забудовником і постачальником, але відповідати за все будуть мешканці. Ще з листа: "... представники КМДА найчастіше є медіаторами, що сприяють напрацюванню варіантів розв'язання проблемних питань, щоб уникнути відключення мешканців від електропостачання".

Проте, поспілкувавшись безпосередньо із власниками квартир у цих будинках, дійшли попередніх висновків, які суперечать офіційній позиції КМДА. Найбільше бояться мешканці висоток бути поховані живцем через можливі відключення ліфтів. За нещасливим збігом обставин 21 грудня 2023 року в третій будинок ЖК потрапив російський шахед і зруйнував три поверхи. Світло у будинку було і люди скористалися ліфтами, щоби уберегтися від атаки у ту ніч.

На сьогодні, ніхто з мешканців не знає, чи припиниться підігравання енергетичному монополісту столиці з боку людей мера Києва Віталія Кличка, чи перестануть вони незаконно "збивати" гроші, чи зрозуміє ДТЕК і Yasno, що ставити людей "на розтяжку" – це розбій і, найголовніше, чи зрозуміє Уряд, що щоденні повітряні тривоги, загрози балістики та щонічні запуски шахедів нікуди не поділися і вимкнення цілих будинків від електрики може закінчитися черговою трагедією. Адже, зовсім нещодавно були прильоти в Одесі, Дніпрі, Харкові та й Києві, де загинули цілі сім’ї. І саме можливість швидко спуститися до сховища допоможе зберегти життя.

Найкращим рішенням, мабуть, для мешканців проблемних будинків, буде найняти експерта з ЖКГ чи юриста та позиватися до теперішнього керівництва та ініціювати кримінальні провадження. Дану ситуацію в телефонній розмові прокоментував також голова правління Асоціації "ОСББ Києва" Валерій Нікітченко.

"Припинити постачання ДТЕК можуть у тому разі, коли загальними зборами ОСББ прийняте рішення, яке дозволяє відносно боржників припиняти послугу обслуговування мереж квартири. Тобто, простіше кажучи – "відрізати" права ніхто немає. Але припинити обслуговування тому, хто не сплачує за це обслуговування - можуть. До речі, весь будинок ДТЕК ніколи не відключає, адже там є мешканці, які своєчасно сплачують за електроенергію і це буде порушення їх прав. Оскільки, кошти не сплатило ОСББ, а не самі мешканці квартир, тоді існує ризик відключення ліфтів, насосів, які забезпечують водопостачання та вестибюлів місць загального користування", - зазначив Нікітченко.

До того ж він запевнив, що борги мають стягуватися з ОСББ в судовому порядку. Аналітики Стопкору звернулись до КМДА, ДТЕК та до компанії Yasno для з'ясування обставин справи, але поки відповіді не отримали.

Що необхідно робити власникам житла, котрі не проживають у своїй квартирі, щоб не накопичувати борги за світло?

  1. Передавати орієнтовні показання щомісяця. Наприклад, якщо у квартирі залишивсь працюючим холодильник або інша техніка, то достатньо буде щомісяця до останніх зафіксованих вами показань додавати 2-5 кВт-год і відповідно сплачувати за них. А по поверненні в Україну, буде достатньо сфотографувати дані лічильника або запросити контролера ОСР, щоб провести звірку. В такому випадку борги не будуть формуватись і не будуть надходити повідомлення про заборгованість.
  2. Передавати одні й ті самі показання електролічильника щомісяця. Навіть, якщо у квартирі відключені усі електроприлади необхідно щомісяця передавати останні зафіксовані клієнтом показання.

Запрошуємо вас на захоплюючу розмову з фізичним терапевтом Єлізаветою Копєйкіною, де ми обговоримо виклики та складнощі, з якими вона зіштовхується у своїй роботі з військовими. Дізнаємося, як психологічна складова впливає на процес реабілітації та яким чином краще реагувати у таких ситуаціях. Приєднуйтесь до перегляду, щоб отримати важливі інсайти та поради від професіонала.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.