Ціни на напій, без якого неможливо уявити свій день, зростають на тлі зменшення платоспроможності киян, а формат кави у вуличному кіоску поступово відходить у минуле
Зростання цін майже “на все”, звісно, не оминуло й каву. І поки власники київських кав’ярень ламають голови, що робити з клієнтами з ноутбуками, загальна кількість відвідувачів може невдовзі зменшитися саме через вартість улюбленого напою. Хоча першими, як зазвичай, постраждають найбільш беззахисні - вуличні кіоски з кавою, де вона завжди була найдешевшою.
Про сумну тенденцію до зникнення звичного для киян вуличного кавового формату на своїй сторінці у Facebook повідомила Ольга Насонова, власниця консалтингового бізнесу у ресторанній галузі. І навела яскравий приклад того, як кава поступово стає недоступною: ціна в її улюбленій вуличній кав’ярні у парку “Перемога” зросла до 70 грн, хоча минулого тижня коштувала 57 грн. У коментарях кияни називають ще більш вражаючі ціни: наприклад, у парку Партизанської слави вартість зросла до 85 грн.
Експертка підтверджує - вуличний формат у Києві став настільки поширеним, що наразі у столиці працює більше тисячі таких кав’ярень, і вже майже будь-яка прогулянка автоматично передбачає відвідування кавового кіоску.
“Причина такого активного росту кав'ярень проста: доступний продукт, каву міг дозволити собі будь-хто. В ресторан не всі можуть кожного дня ходити, а в кав'ярню можуть. І з точки зору інвестицій вони також відносно недорогі, особливо в кіосках. Але ця лавочка, здається, закривається”, - зазначає Ольга Насонова.
Експертка називає декілька причин цього, і справа не лише у подорожчанні цін на каву в усьому світі через неврожай у 2024-му. Хоча світові ціни на арабіку сягнули найвищої позначки за всю історію спостережень, до того ж, неврожай стався і у більш бюджетному сорті робуста. А якщо додати “особисте” українське зростання цін абсолютно на все, маємо горнятко з “парковим” лате вартістю 85 грн.
У популярних київських закладах ціна, звісно, значно вища. Той же лате, в середньому, коштує, 110-125 грн, еспресо - 65-85 грн, хоча, звісно, є й преміум-варіанти еспресо, ціна яких сягає від 160 до 290 грн. І якраз їхні споживачі навряд чи вирішать заощаджувати та покинуть пити каву.
“Якщо це заклад з доданою вартістю: столики, інтер'єр, красиві чашки - підвищення цін якось виправдано. Крім кави, такий заклад продає емоцію та комфорт. Але якщо такі ж ціни в кіоску з вагонки, тут вже треба постаратися продати. Для економних це вже дорого, для платоспроможних вибагливих - незручно”, - попереджає Ольга Насонова.
Але справа ще й у тому, що кіоски в Києві поступово демонтуються - навіть кавові. А кав’ярні наразі здебільшого відкриваються на перших поверхах житлових будинків, а це вже додаткові витрати, які неодмінно “проявляться” у вартості кави. Тож, поціновувачам кавових кіосків, де було смачно та недорого, напевно, недовго залишилося гуляти парком зі стаканчиком в руці.
Інформатор повідомляв про київську кав'ярню, що зібрала гроші на відновлення за півдня ракетної атаки на Київ, що сталася 20 грудня 2024 року. Після того, як кав'ярня One Love зібрала донати у розмірі 130 тис грн.на відновлення за декілька годин, соцмережі вибухнули дискусією про моральність та правильність зборів.
Готовність киян до пожертви викликала негативні емоції в "консервативних" волонтерів, що за майже 3 роки війни вже "напівпрофесійно" збирають гроші на ЗСУ. Допомогу приватному бізнесу навіть називали ознакою "морального банкрутства".
Також ми писали, що у Києві на ВДНГ відкриється нова книгарня-кав’ярня від Book.ua. Нова локація розміститься у павільйоні № 6 на ВДНГ та матиме площу 400 кв м. Відкриття заплановане на початок 2025 року, простір буде інклюзивним, з великою дитячою зоною, з куточком для вживаних книжок за доступними цінами. Важливий нюанс - збереження цілісності та зовнішнього вигляду будівлі павільйону та підкреслення унікальності локації.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.