Дав, дав, пішов: чому Кличко уникає діалогу в ТСК, кличе опонентів шоуменами і чого це йому коштуватиме

Читать на русском

На друге засідання Тимчасової спеціальної комісії з питань діяльності київської влади міський голова вирішив не приходити, хоч минулого разу й обіцяв особисту участь: натомість його заступники почули тези про розділення повноважень голови КМДА і військової адміністрації, а також про потенційну аварію у метро на Подолі

Читать на русском
Засідання ТСК з питань ефективності київської влади і наслідки для Віталія Кличка
З'ясування стосунків було як у комітетській залі, так і у холі будівлі комітетів, де зітнулися нардеп Безгін та депутат Київради Білоцерковець

На друге засідання Тимчасової спеціальної комісії з питань діяльності київської влади міський голова вирішив не приходити, хоч минулого разу й обіцяв особисту участь: натомість його заступники почули тези про розділення повноважень голови КМДА і військової адміністрації, а також про потенційну аварію у метро на Подолі

Криза у стосунках між владою Києва та умовним "політичним центром" ввечері у вівторок, 23 квітня, стала ще глибшою. Навіть більше - сторони перейшли до відкритих випадів під час вже другого за ліком засідання ТСК щодо моніторингу ефективності діяльности влади в столиці. Щоправда, "центр" діяв розсудливо, використавши для подразнення Віталія Кличка другорядних осіб. Сам міський голова столиці обрав інший стиль поведінки - і від очної зустрічі відмовився, а його оточення зірвалося на істерику.

"Чо ти до мене тикаєш?"

Власне, скандал почався ще до початку роботи ТСК. Очільник Комісії, нардеп і київський активіст Віталій Безгін, анонсував тему "розмежування повноважень КМДА і КМВА". Ці органи, які очолюють Віталій Кличко і Сергій Попко, номінально дублюють одне одного, хоч і повинні мати різні функції. А про голову КМВА позаочі кажуть, що він став особою, "близькою до Кличка", хоч і має уособлювати військову складову захисту столиці. Також у фокусі мав бути "апдейт" ситуації з метрополітеном.

Логічно, що обидвох керівників - Кличка і Попка - покликали на засідання. Але замість них на ТСК прибули інші люди. Так, біля входу до будівлі комітетів Ради, де проходила ТСК, зафіксували заступників голови КМДА Петра Пантєлєєва, його колег Ганну Старостенко та Миколу Мондриївського, секретаря Київради Володимира Бондаренка і депутата-УДАРівця Дмитра Білоцерковця, одного з найближчих до Кличка у міськраді.

Цікаво, що комунальний телеканал "Київ" у сюжеті про ТСК, зазначив, ніби усі вони "прийшли зі своїми пропозиціями - але їх не було у реєстраційних списках, а відтак, їх не пропускали на засідання". Насправді у цей момент біля "рамки" металошукача стався конфлікт між Безгіним, який також прибув на ТСК, його колегою Олександром Аліксійчуком і Дмитром Білоцерковцем. Останній вигукував "Чому ви брешете?" і намагався перешкодити проходу нардепа до приміщення. Його посунули, і з підкресленого "ви" градус дискусії підвищився до "чо ти до мене тикаєш".

Сам Кличко трохи згодом виклав у соцмережі свою офіційну позицію: ТСК, мовляв, не має на меті фахово розібратися у питаннях столиці, а створена "без конструктиву і задля шоу". КМДА надає "максимум інформації", профільні специ - пояснюють проблемні моменти, а у відповідь отримує неповагу і кпини.

"Комісії це нецікаво. Так звані експерти, яких вона залучає - нефахові блогери і шоумени не першого ґатунку. Тобто все робиться для створення картинки - за якою немає суті, а є спроба дискредитувати міську владу", - написав Кличко у дописі про власні враження від першого засідання ТСК, що пройшло ще у березні.

На друге засідання ТСК також покликали голову транспортної комісії (представник "Євросолідарності" у Київраді) та комісії з питань бюджету (очолює "Слуга народу" Андрій Вітренко). "Кого представляє пан Білоцерковець - мені невідомо", - розвів руками Безгін, і, зрештою, депутата лишили поза залою.

"Мер сприймає це вороже, як політичні ігри"

Інформатор розпитав про градус дискусії одного з учасників "ТСК№1", фахівця з транспортного планування Дмитра Беспалова. Він пояснив: під час першої зустрічі не було ані "шоуменів", ані "блогерів", а діалог носив досить професійний характер.

"Дискусія була дуже фаховою, мені сподобалося: озвучувалися професійні питання і коментарі. Я розумію, що мер міста сприймає це вороже, ніби це - "політичні ігри", направлені проти нього та його команди. Але насправді до того, про що казали народні депутати і фахівці, мер міста мав би прислухатися", - сказав Беспалов Інформатору.

Зокрема, показовою стала розповідь в.о. голови КП "Київський метрополітен" про прийняття рішення щодо аварійності у метро. "На землі" ситуацію бачать обхідники, вони ж - "молодші майстри", які ходять тунелями і мають визначати, де саме виникають проблеми. Вони повідомляють про це своїх "майстрів", які приходять, розглядають ділянку і приймають рішення.

"Ситуація-то насправді крипова. Ці їхні інструкції, ймовірно, ще з радянських часів, і вони так працювали спокон віків. Коли це проговорюється вголос, мені здається, мер мав би замислитися про те, чи це дійсно має бути саме так", - розповів Беспалов.

Розмежування повноважень і злощасні QR-коди

У вівторок дискусію вели кілька годин. За відсутності Кличка і Попка, на ТСК таки вирішили допустити усіх заступників голови КМДА (за враженнями учасників, "віддуватися" довелося Володимирові Бондаренку, який очолює Київраду).

"Говорили про багато важливих речей, зокрема щодо проблем відсутності чіткого розподілу влади, дуалізм, Конститутційні обмеження, знову про підтоплення в КП "Київський метрополітен", про відповідальних за укриття і т.п. Під кінець будо досить емоційно", - написав у Facebook очільник Громадської ради при КМДА Геннадій Кривошея.

З цікавих подробиць: виявилося, що Київ не має грошей на інформування киян про наявність укриттів - цю тезу висловив депутат Київради Андрій Вітренко (він же, доречі, - голова Бюджетної комісії Київради). Судячи з відео, що виклав у своєму Telegram-каналі колишній радник Кличка, нині - очільник ГО "Офіс трансформації" Максим Бахматов, тему підняв сам Віталій Безгін. І він мав на увазі ті самі злостиві QR-коди, що ведуть "внікуди", і про які ще кілька місяців тому написав Інформатор.

"Хто відповідальний за інформування киян про укриття? В когось з нас є сумніви, що робити це під час війни, коли Київ під обстрілами, - це чиєсь "повноваження"? - Ні, тож в мене є питання, який орган за це відповідальний, якщо це не працює", - гримав Безгін на столичних очільників.

Поведінка, гідна чемпіона

Він же підбив підсумки другого засідання. По-перше, в управлінні містом є певний хаос і "перекидання відповідальності" (відтак, КМДА і КМВА таки варто розмежувати у їхніх повноваженнях). Кривошея додав: законодавство треба змінювати - і на цьому "зійшлися практично усі", відтак, на зміни можуть чекати Закони "Про столицю України - місто-герой Київ" і "Про правовий режим воєнного стану". По-друге, існує потенційний ризик для метрополітену на Поштовій площі.

"Чи є ризик катастрофічної ситуації? На думку активістів та експертів - так, на думку Київської міської влади - ні. Але ми не вправі наражати киян на небезпеку, тому домовились із Володимир Бондаренко разом спуститись на об'єкт найближчим часом, разом з представниками ТСК та побачити все на власні очі", - написав Безгін у Facebook.

Але важливим є також політичний підсумок ТСК. Безгін пише, що змінилася сама позиція мера: "тепер він вже проти ТСК і змінив свої тези на 180°". Це відповідає дійсності. Наприкінці минулого засідання Комісії Кличко висловився, буквально, так - відеозапис збережено на Youtube-каналі Верховної Ради:

"Я дуже радий, що у нас була на сьогоднішній день можливість поспілкуватися. Наша зустріч не остання".

Вже на другу - вирішив не приходити. Власне, якби подібна поведінка була прийнятною за часів спортивної кар'єри Віталія Кличка, чи мав би він змогу отримати титул чемпіона - велике питання.

Антикриз Кличка та кадрові перестановки у КМДА

Нагадаємо, напочатку березня Інформатор писав про те, що на Віталія Кличка посилився політичний тиск. А сам він переходить у наступ - причому, саме як політик, а не міський голова столиці. Такий висновок можна зробити з діяльності мера Києва, яку він провадить останній тиждень. Так, політик виступив з інтерв'ю на кількох майданчиках всередині країни та назовні; ймовірно, створив антикризовий штаб з політичних технологів і навіть видав газету власним коштом - Інформатор нарахував у ній цілу 21 світлину політика.

Також ми розповідали, що, паралельно з "антикризом", у КМДА можуть відбутися кадрові перестановки. Про це свідчать як обережні коментарі, які дають міські чиновники з приводу ситуації на транспорті, у екології тощо; так і неофіційні (але більш ефективні) барометри. Одним з них є Анна Мінюкова, "захисниця Кличка" і колишня ню-модель з Дніпра, що зараз є фахівчинею з інфраструктурних питань. Днями вона написала пост у Facebook про проблеми у Департаменті транспорту - це один з найбільш ресурсних та, відповідно, фінансово вигідних структурних підрозділів КМДА.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.