Кличко розводить мости: як мер Києва використовує інших міських голів, щоб зберегтися у великій політиці

Читать на русском

Київський міський голова написав листа зі скаргами від імені Асоціації міст до Ради Європи та створює альтернативні механізми впливу на центральні органи влади

Читать на русском
Протистояння між Віталієм Кличком та центральною владою
Мер Києва задіює важіль впливу на центральну владу - голоси членів Асоціації міст України, таких саме обраних мерів та голів громад, як і він сам

Київський міський голова написав листа зі скаргами від імені Асоціації міст до Ради Європи та створює альтернативні механізми впливу на центральні органи влади

У протистоянні з центральною владою Віталій Кличко поступово задіює ще один з глобальних політичних важелів - Асоціацію міст України. Причому використовує її, навіть для публічних скарг європейській спільноті. Втім, як і у випадку з "ТСК" Верховної Ради та дзеркально створеною "ТКК" від Київради, у президента є свій орган, прямо дотичний до місцевого самоврядування, Конгрес місцевих та регіональних влад. Як розвиваються стосунки між Кличком та центральною владою по лінії представницьких органів, дослідив Інформатор.

Збирає товаришів та розсилає скарги

У вівторок, 12 березня, Кличко скликав засідання Асоціації міст - її окремої секції, присвяченої розвитку деокупованих громад. А також ситуації з тими, що знаходяться у окупації. А їх у країні 144, і в залі були представники шістдесяти. Враховуючи, що тема є надто болючою, питомо політичних заяв не було ані з боку Кличка, ані від інших учасників - мер Києва лише похвалився, що АМУ "системно вирішує проблеми" таких громад.

Втім, за останні півроку Кличко все частіше використовує Асоціацію саме з політичних мотивів. У вересні збирав її, щоб осудити вилучення у громад "військового" ПДФО (місцевий податок, що сплачують із зарплат силовики в цілому, який зріс від початку повномасштабної війни аж до 214,7 млрд грн - і з 2024-го забраний в місцевих громад до центрального бюджету). У січні звернувся від імені Асоціації до Ради Європи, поскаржившись на "системне звуження демократії" через "усунення місцевого самоврядування від прийняття рішень та здійснення повноважень". Лист був, фактично, проявом різкої політичної опозиції міського голови Києва до центральної влади.

"Звуження" Кличко трактує так: по-перше, це відсутність мерів у шести обласних центрах. Це Чернігів та Рівне, де діють рішення суду про "відсторонення" мерів Атрошенка та Третяка від посад за корупцію, Полтава і Суми, де Мамая й Лисенка взагалі звільнили з посад за розтрату, Запоріжжя - там мер пішов у відставку після серії обшуків (формально за станом здоров'я), а також Кропивницький, де Райковича призначили керувати ОВА.

По-друге, Кличко скаржиться, що у 184 громадах введено військові адміністрації, які навіть за наявності місцевих рад "беруть на себе функції місцевого самоврядування". Плюс скарга на обмеження з виїзду за кордон: через це, нібито, 7% депутатів місцевих рад склали повноваження (мова про жінок, які не могли виїжджати до родин тощо). По-третє, скарга стосується обмежень, які, на його думку, здійснюють Верховна Рада через відповідні законопроєкти, Кабмін розпорядженнями, а суди - рішеннями.

Цікаво, що Facebook-акаунт Асоціації міст виглядає чи то як фан-сторінка Кличка, чи то як фотозвіт його прес-служби
Facebook-акаунт Асоціації міст виглядає чи то як фан-сторінка Кличка, чи то як фотозвіт його прес-служби

Чітка вертикаль президентського Конгресу

Центральна влада активність Кличка помітила. Депутат від "Слуги народу", автор постанови про створення ТСК з питань ефективності влади у Києві Віталій Безгін написав про "маніпуляції" Кличка:

  • В деокупованих громадах відновлюється місцеве самоврядування, втім, це не завжди можливо - у тому ж Гостомелі було вбито голову громади. "То це українська влада призвела до цього чи агресія РФ?" - задається питанням Безгін;
  • Переважна більшість законопроєктів, що навів Кличко як приклади, законами так і не стала - була відхилена, змінена в редакції або не підписана президентом;
  • Ситуацію, коли мерів роблять очільниками військових адміністрацій, зробили спеціально для поліпшення керованості - так на посадах залишаються обрані громадянами люди.

Водночас, посилюється роль президентського Конгресу місцевих і регіональних влад. Цей орган було створено у лютому 2021-го, і спершу складалося враження, що як реінкарнацію Ради регіонального розвитку часів Порошенка. Орган цей складається з президії (до неї входять голова Офісу президента Андрій Єрмак, як очільник президії, виконавчий секретар - його заступник Олексій Кулеба, а також керівництво центральних органів - парламенту, уряду, РНБО та ін.); Палати місцевих влад (очолює мер Львова Андрій Садовий, заступники - Борис Філатов з Дніпра та Сергій Сухомлин з Житомира, та інші очільники громад). Третя "голова" Конгресу - Палата регіонів (очільник - Віктор Микита, голова Закарпатської ОВА, туди ж потрапили усі голови облрад та ОВА/ОДА).

Втім, після початку повномасштабної війни Конгрес став одним з важелів, якими центральна влада напрацьовує рішення для регіонів. Ще й діє активніше, ніж Асоціація, яку очолює Кличко: 13 березня провели засідання одразу дві комісії. Перша - з гуманітарної політики (головував очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов). З тем - ті-ж таки прифронтові та деокуповані території: навчання студентів, теле- та радіомовлення у "проблемних" точках, медичні тарифи, укриття. Друга з питань політики безпеки під головуванням заступника голови МВС Сергєєва, про цивільний захист, освітнє середовище, наповнення добровільних пожежних дружин майновими правами.

У порівнянні двох органів цікавий не лише порядок денний, а й статистика: до Конгресу при президенті входять 1759 членів, представлені 1470 територіальних громад (власне, всі, що є в країні) та 49 органів місцевих влад. Асоціація міст України декларує членство 1009 сільських, селищних та міських територіальних громад. Втім, навряд чи варто вимірювати ефективність органів за кількісними показниками - більш логічно робити це за ефективністю з розробки проєктів.

Чи зроблять з Кличка "англійську королеву" і як він опирається процесу

Нагадаємо, у середині лютого Інформатор писав про те, чи буде ТСК з питань ефективності влади у столиці дійсно ефективним органом. Наші експерти стверджують: вона може бути як простою "говорильнею", так і підставою для подальшого розділення повноважень міського голови на "обрані", себто мера, та "призначені" - голови КМДА, яких Кличка і хочуть позбавити.

А вже наприкінці лютого конфлікт між центральною владою та керівництвом Києва посилився. У відповідь на запровадження Тимчасової спеціальної комісії Верховною Радою у четвер, 22 лютого, у Київраді вирішили "дзеркально" створити Тимчасову контрольну комісію щодо взаємодії з центральною владою. Сам Віталій Кличко скаржиться у соцмережах на податки, які забирають у столиці, і "кошмарення" міської влади.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини - від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Україну спіткали серйозні виклики з боку Росії, яка використовує шантаж та загрози, щоб змусити її зробити компроміси. Принципова позиція України стоїть на заваді російському наративу про перемовини без умов. Ми обговоримо цю напружену ситуацію з відомим політичним блогером Ігорем Добжанським, щоб дізнатися його погляд на цю проблему.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.