Черги і хаос: чи встигнуть ТЦК Києва фізично уточнити дані військовозобов'язаних за 60 днів - моделювання

Читать на русском

Навіть у випадку, якщо ТЦК перейдуть на посилений режим несення служби, провести уточнення даних усіх чоловіків, хто має стати на облік, за 60 днів буде неможливо, відтак, потрібно оптимізувати процеси для їх ефективності

Читать на русском
Робота ТЦК після ухвалення законопроєкту про мобілізацію
У регіонах, а надто - великих містах, зокрема Києві, ТЦК навряд чи вдасться уточнити облікові дані усіх чоловіків

Навіть у випадку, якщо ТЦК перейдуть на посилений режим несення служби, провести уточнення даних усіх чоловіків, хто має стати на облік, за 60 днів буде неможливо, відтак, потрібно оптимізувати процеси для їх ефективності

Найімовірніше Територіальним центрам комплектації та соціальної підтримки по всій Україні, а надто - у Києві, не вдасться за стислі терміни провести уточнення облікових даних усіх громадян, що підлягають взяттю на військовий облік. Це свідчить з моделювання процесу уточнення, яке провели журналісти видання "Тексти". А відтак, підписання президентом багатостраждального законопроєкту про мобілізацію є, радше, управлінським рішенням, виконати яке неможливо - і у підсумку воно лише додасть хаосу в роботі державного апарату.

Журналісти зазначили, що за їхніми власними спостереженнями, 2022 року один кабінет у ТЦК за робочий день приймав 30-40 осіб. Для успішного проходження реєстрації громадянину треба пройти декілька таких кабінетів. Значить, для успішного проведення взяття чоловіків на військовий облік за 60 днів, за умови збереження нинішніх робочих годин, один ТЦК за годину має оновлювати дані близько 700 чоловіків. У разі ж, якщо центри працюватимуть 60 днів по 8 годин на добу без вихідних, за одну годину вони мають оновлювати дані для близько 100 чоловіків.

Такі цифри є приблизними і ґрунтуються на кількості ТЦК і СП в Україні (їх всього 178, за даними Міноборони) і числі чоловіків, що мають стати на облік (7,9 млн - цифра також неточна). Журналісти пропрацювали три сценарії роботи ТЦК для Києва та країни в цілому.

Три сценарії роботи ТЦК

Так, за першого сценарія ТЦК і СП збережуть нинішні темпи роботи і робочі години (прийом громадян 8 годин на тиждень, тобто двічі на тиждень з 9:00 до 13:00). Відповідно до нього, навантаження складе приблизно 1110 відвідувачів на день, а реєструвати доведеться 693,8 військовозобов'язаних на годину.

За другого сценарія, у ТЦК все ж розширять робочий час до 40 годин на тиждень (8 годин щодня, крім вихідних). У такому разі навантаження розподілиться більш раціонально, до 139 осіб на годину, дані яких будуть уточнювати співробітники.

Третій сценарій передбачає посилення потужності роботи ТЦК і СП до 8 годин щодня без вихідних протягом 60 днів - тоді вони матимуть поставити на облік 93 чоловіки на годину. І навіть за умови розширеного часу роботи прийняти усіх військовозобов'язаних чоловіків ТЦК і СП не встигнуть.

Журналісти доходять до висновку, що найімовірнішим варіантом є ігнорування реєстрації з боку значної частини чоловіків, що зіткнуться з колосальними чергами у ТЦК і СП. При цьому у виданні підкреслили, що не взяли до уваги ймовірність використання альтернативних способів реєстрації - через ЦНАПи та електронні кабінети призовників/військовозобов'язаних. Адже наразі невідомо, як саме вони працюватимуть, і наскільки швидко оброблятимуть дані.

Де ще будуть "вузькі місця"

Також, що важливо, відвідувачі найімовірніше приходитимуть до ТЦК не один раз, а декілька - адже людям з інвалідністю та обмежено придатним треба буде спочатку отримати від співробітників направлення на ВЛК чи МСЕК, пройти комісію і повернутися з висновками лікарів. Крім того, велику проблему становитиме рішення про припинення роботи ТЦК під час повітряних тривог.

Власне, проходження ВЛК, за оцінкою журналістів, також становитиме проблему. Так, видання знайшло кількох військовозобов'язаних, хто пройшов ВЛК у лютому-березні без наміру мобілізуватися (а лише для оновлення даних і офіційного працевлаштування). За їхніми словами, похід до лікарів розтягнувся у часі на 1-1,5 місяці.

Журналісти приходять до висновку, що державі необхідно максимально скоротити кількість людей, хто матиме фізично з'явитися до ТЦК за новим законом. Для цього, кажуть вони, можна використати реєстр військовозобов'язаних "Оберіг": якщо він справді запрацює, то не буде необхідності фізично "гнати" всіх перереєстровуватися.

"Набагато раціональніше взяти цей реєстр, визначити, хто підпадає під мобілізацію, а це, за нашими підрахунками, близько 5 млн чоловіків, зосередитися на них і розпланувати план призову, який і забезпечуватиме потреби ЗСУ, не створюючи надмірних черг, перевантаження військкоматів і відповідно негативних настроїв у тилу", - резюмують журналісти.

Чи є законними повістки "з рук в руки" у спортзалі чи кафе і як поліція вже розшуковує ухилянтів

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що у ТЦК Києва почали активний розшук ухилянтів. Про це свідчить повідомлення від поліції Києва, яка вже отримала понад 5 тисяч звернень від ТЦК щодо встановлення місцезнаходження військовозобов'язаних киян. Третину з розшукуваних вже доставили до ТЦК для складання адмінматеріалів. Щодо інших поки тривають дії зі встановлення місця перебування.

Також ми подавали позицію Дарницького ТЦК Києва, де заявили, що повістку військовозобов'язаним можуть вручити де завгодно - на вулиці, в спортзалі чи кафе. Також повістки видають на блокпостах, там, окрім поліцейських, працюють ще й військкоми за наказом коменданта. При цьому силою доставляти чоловіків до військкоматів представники ТЦК права не мають.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.