Відключення світла та рекордна спека, які призвели до падіння ринку споживання, завдали величезних збитків молочній галузі: вкупі з іншими факторами це робить зростання цін неминучим
На думку фахівців, втрати виробників молочної продукції за останні місяці оцінюються у сотні мільйонів, а то й мільярдів гривень. Адже проблеми розпочалися не у липні, коли настала спека, а ще навесні, з новою хвилею атак на ТЕС та ГЕС. Їхні руйнування призвели до того, що не тільки населення, а й бізнес був змушений виживати в умовах відсутності світла.
Щодо липневої спеки, вона тільки підсилила масштаб проблем, викликавши зростання споживання електрики при її значному дефіциті. А через неможливість зберігати продукти в холодильнику через їхнє швидке псування молочна продукція стала першою, від чого відмовились українці, зазначили виробники в інтерв’ю Бізнес Цензор. Наслідки падіння споживання стали особливо відчутними для невеликих компаній. А для покупців це робить здорожчання неминучим.
Хоча й без того ціни на молочку тихенько лізли вгору впродовж останніх місяців і зросли, у середньому, на 5-7 гривень, якщо казати про молоко, сметану та кисломолочний сир. Інформатор проаналізував сьогоднішні цінники на ці товари у деяких київських супермаркетах:
У мережі магазинів “Сільпо” вартість пляшки молока жирністю 2,5% коливається від 36,40 грн за 900 г до 64 грн за 950 г. Стакан сметани 15% жирності, який зменшився до об’єму в 300 г, коштує 35-48 грн. Сир кисломолочний 5%, вагою 330-350 г - 66-72 грн.
Супермаркети “Ашан”: молоко 2,5% - 37,90- 54 грн, сметана 15% - 35,90-48 грн. Кисломолочний сир 5% - 62-72 грн.
Супермаркети “Novus”: молоко 2,5% - 33,49 - 49 грн, сметана 15% - 36,70 - 44 грн. Сир кисломолочний 5% - 66-85 грн.
До речі, ціна на молочну продукцію однієї із самих популярних марок, з огляду на всі означені супермаркети, має таку середню ціну: молоко - 49 грн, сметана - 43 грн, кисломолочний сир - 73 грн. Останній, і це стосується різних виробників, подорожчав впродовж літа найвідчутніше - майже на 10 гривень.
Але готуємось до того, що ціни найближчим часом ще зростатимуть, і факторів для цього чимало. У коментарі Бізнес Цензору виробники виділяють наступні причини:
З огляду на це, деякі виробники вважають, що підвищення цін на молочку вже навіть запізнилося, тож має відбутися якнайшвидше. Інакше підприємствам доведеться зупинитися, аби не працювати в мінус. Питання тільки в тому, наскільки зростуть ціни, і тут у різних виробників різні прогнози. Надоптимістичний - 4-7% “для початку”, песимістичний - на 10-20% до кінця року. Тож, треба готуватися, що пляшка молока подорожчає на 10 гривень, а 300-грамовий пакет кисломолочного сиру - на 14-15 грн, що змінить цінник до позначки в 90 гривень.
Нагадаємо, Інформатор розповідав, що за даними Державної служби статистики, інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року прискорилася до 2,2%. Це найбільше зростання цін за місяць принаймні за останній рік. На харчові продукти та безалкогольні напої ціни у червні зросли на 0,5%, найбільше (на 15,5%) подорожчали яйця. На 3,2–4% зросли ціни на продукти перероблення зернових, цукор, соняшникову олію, рибу та продукти з риби, хліб, макаронні вироби, безалкогольні напої, рис, масло, овочі.
Зростання цін (тарифів) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива на 17,4% відбулося головним чином внаслідок підвищення цін на електроенергію на 63,6%.
Крім того, ми розповідали, як кліматичні зміни призвели до зростання вартості багатьох продовольчих біржових товарів, перш за все пшениці та м’яса. Пшениця подорожчала на 17%, пальмова олія – на 23%, цукор – на 9%, свинина – на 21%.
Внаслідок підвищення температури на планеті впродовж наступних 10 років світовий рівень річної продовольчої інфляції може зростати на 3,2 процентного пункту на рік, прогнозують дослідники. Це призведе до зростання загальної річної інфляції до 1,18 п.п. до 2035-го. Найбільше ця тенденція зачепить Південну півкулю Землі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.