Через втрачений час головний корпус Охматдиту цього року вже не відновлять

Невідкладні роботи, що мають захистити будівлю від погодних умов, схожі на термінове залатування дірок, але й для їхнього проведення поки немає підрядника

Охматдит
Основні роботи з відновлення почнуться вже у 2025-му, але, враховуючи швидкість першочергових, і це не точно

Дитяча лікарня Охматдит, яка зазнала значних руйнувань внаслідок ракетної атаки 8 липня 2024 року, 30 вересня оголосила тендер на протиаварійні роботи. Офіційно вони названі “першочерговими”, втім, у ситуації, що склалася, вони є надзвичайно першочерговими - такими, що мали б закінчитися ще вчора. Проте розпочнуться вони із початком опалювального сезону, коли головний корпус лікарні вже мав би бути захищеним від холоду та опадів.

Тож, оптимістичний прогноз МОЗ і миністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, який був впевненим у відновленні будівлі до зими, не справдився. Хоча вже і наприкінці серпня він не був схожим на життєздатний. І що буде з головним корпусом далі - навряд чи наразі хтось візьметься прогнозувати. Адже ще місяць тому у Наглядовій раді, створеній для забезпечення громадського нагляду за усіма процесами відбудови, попереджали: якщо будівля не буде засклена до холодів, є великий шанс її втратити. У вологому середовищі може миттєво завестися пліснява, вивести яку буде неможливо, а для роботи лікарні це неприпустимо. 

Але цей час було витрачено на бюрократичні процедури, засідання та обговорення, складання актів, кошторисів, очікування висновків експертів. І ось на дворі вже жовтень, головний корпус працює “як є”, треба подякувати вересню за високі температури, які надали можливість лікарям працювати, а пацієнтам - лікуватися в існуючих умовах. І знайти підрядника, який, згідно з тендерною інформацією, має з’явитися 9 жовтня і дуже швидко, до 15 листопада, зробить хоча б щось, аби головний корпус пережив зиму та міг фунціонувати. Поки колись, вже, звісно, не в цьому році, нарешті почнуться “основні відновлювальні роботи”. 

Щодо не основних, про які йдеться в тендері, й які є першочерговими та протиаварійними, підрядник має демонтувати системи термофасадів, обшивку HPL-панелями, світлопрозорі конструкції фасаду, каркаси металевих конструкцій. Натомість зробити опорядження стін з алюмінієвих панелей, змонтувати тепловий контур із сендвич панелей, обшити стіни покрівельною сталлю, оцинкованою по повсті. Закрити інженерні мережі та прорізи знищених вибухом вікон і дверей, замінити та утеплити двері внутрішні и зовнішні металеві та протипожежні. На всі ці роботи є лише місяць, і зараз все це схоже на судомні спроби швидко залатати дірки напередодні зими. 

До того ж, підрядника ще треба знайти: після липневого скандалу з тендером на відновлення, який, власне, окремо загальмував весь процес, до потенційного переможця є низка умов. Це і матеріально-технічна база, і обладнання та підтверджуючі документи щодо користування, і повністю виконаний договір на виконання робіт з поточного ремонту/капітального ремонту/реконструкції/ реставрації/нового будівництва. І наявність працівників відповідної кваліфікації, і потрібна техніка, і “рекомендація” від замовника попереднього аналогічного договору, і обсяг річного доходу за 2023 рік не менше ніж 50% від очікуваної вартості закупівлі.

Як росіяни руйнували Охматдит, а потім навколо відбудови вибухнув корупційний скандал

Нагадаємо, Інформатор виклав детальний фоторепортаж про те, як вдень 8 липня російські війська влучили ракетою у НДСЛ Охматдит. Важкі уламки, вибите й розкидане на сотні метрів скління вікон, знищені стіни, цілі палати, зруйноване токсикологічне відділення - далеко неповна картина того, як виглядав Охматдит одразу після варварського удару Росії.

Згодом ми розповідали про скандал, який вибухнув після того, як журналісти проєкту "Наші гроші" з'ясували, що близько десяти будівельних компаній, які брали участь у тендері на відбудову корпусу "Охматдиту", пропонували виконати роботи за значно нижчу суму: від 42 до 286 млн грн. Розслідувачі також висловили сумніви в тому, що переможець тендера має відповідну техніку для проведення ремонтних робіт. Внаслідок суспільного обурення результати тендеру були анульовані, а новий конкурс пройде за процедурами Prozorro.

Напередодні Володимир Жовнір, який обіймав посаду гендиректора "Охматдиту", оголосив, що Благодійний фонд "Охматдит - здорове дитинство" не має наміру перераховувати кошти на відновлення лікарні після злочинного російського удару. Мова йде про 378 мільйонів гривень, зібраних на підтримку відновлення медзакладу. За словами Жовніра, ці кошти продовжують перебувати на рахунку фонду, і на цей момент фонд не планує їх передачу лікарні. 17 серпня Жовніра тимчасово відсторонили від обов'язків на час проведення перевірок щодо відновлення будівель закладу після російського удару 8 липня. 

Згодом Міністерство охорони здоров’я України повідомило про створення спеціальної ради з 15 осіб, яка контролюватиме відновлення "Охматдиту" після скасування попередніх тендерів. Ця рада має забезпечувати громадський нагляд за процесами відновлення та вибором підрядника.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube