На сайті Київради поволі набирає голоси петиція із закликом притягувати до відповідальності поширювачів російської мови
Петиція щодо створення в Києві мовних патрулів з'явилася на сайті Київради майже місяць тому і станом на 15 жовтня 2024 року набрала 782 підписи. У тексті йдеться про неефективність існуючих механізмів контролю за дотриманням мовного законодавства. А отже, очевидна необхідність тих, хто буде не тільки контролювати, а й притягувати до відповідальності поширювачів російської мови.
Як зазначає автор петиції Ярослав Бурлаков, “дістало чути російську (в оригіналі інше слово - Ред.) мову, а особливо російські пісні, котрі ширяться вулицями столиці”. На його думку, саме мовні патрулі мають стати ефективним механізмом контролю над популяризаторами усього російського. З 19 вересня до 15 жовтня петиція набрала 782 підписи з 6 тисяч, необхідних для розгляду міською радою.
Тож, поки важко передбачити, чи підтримують кияни ідею запровадження мовних патрулів, яка не втілилася навіть там, де вперше з’явилася ідея. Адже "мовні патрулі" в Івано-Франківську, про які мріяв міський голова Руслан Марцінків, так і не запрацювали. У міській раді повідомили, що з міського бюджету не виділяються кошти на оплату праці та функціонування патрулів і не передбачено фінансування на ці потреби, а виконавчий комітет не розробляв та не затверджував положення про діяльність мовних інспекторів.
Прикметно, що самі кияни з гумором реагують на ідею створити патрулі. Так, користувачів Facebook хвилює, чи каратимуть за суржик (дуже велика кількість киян не знає літературної української чи лише вивчає мову, до того ж, багато з тих, хто працює у столиці, приїздить сюди з Київщини, де не розмовляють чистою мовою). За матюки закликають штрафувати у подвійному обсязі, а декого турбує, чи каратимуть іноземців, принаймні тих, хто не дружить з українською мовою.
"Цікаво буде подивитися на поєдинок мовного патруля з патрулем ТЦК. Прямо "Чужий проти хижака", - іронізує Дмитро Попов у коментарі під одним з дописів про мовні патрулі. "Буде лагідна бусифікація", - кпинить з цього Станіслав Єгоров, натякаючи на "лагідну українізацію" - концепцію переходу на українську для російськомовних, що була запроваджена 2021 року.
Інформатор розповідав, що з такою пропозицією у вересні виступив мер Івано-Франківська Руслан Марцінків. На його думку, ініціатива діятиме на громадських засадах й взяти участь може будь-хто. Але містяни, які висловлять бажання долучитися до неї, не матимуть особливих повноважень, а діятимуть у межах чинного законодавства.
“Ми очікуємо, що таких людей буде не менше сотні, які будуть популяризувати різноманітні способи вивчення української мови та популяризувати це в громадському транспорті, і на вулицях, біля місць громадського харчування… Вже є близько 50 людей, які зголосилися бути громадськими інспекторами”, – додав мер.
Громадські інспектори не каратимуть за вживання російською на вулицях та у закладах міста. Їхнім основним завданням буде популяризація державної мови. Також вони намагатимуться здійснювати громадський контроль за дотриманням мовного законодавства.
Зокрема інспектори слідкуватимуть за виконанням вимог закону щодо вживання української в публічному просторі та під час надання послуг. Вони зможуть звертатися до працівників поліції у випадку виявлення порушень чи агресивної реакції.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.