Біженка судилася з Київрадою за безкоштовне відвідування садочку її дитиною: що вирішив суд

Читать на русском

Восени 2018 року родини, які не були зареєстровані у столиці, мали сплачувати за садочок. Поки іноземка судилася через це з Київрадою, там змінили рішення.

Читать на русском
рішення Київради, плата за дитячий садочок, дошкільна освіта, суд
Не мали платити за садок діти переселенців та АТОшників.

Восени 2018 року родини, які не були зареєстровані у столиці, мали сплачувати за садочок. Поки іноземка судилася через це з Київрадою, там змінили рішення.

Біженка у квітні 2019 року зарахувала свою дитину до дитячого садочку у Києві. Через те, що вона була не мешканкою столиці, то мала кожного місяця сплачувати 2490 грн за відвідування її дитиною дошкільного закладу. 

Мати вважала це дискримінацією та порушенням Конституції. Але в садочку послалися на рішення міської ради Києва, за яким з 1 вересня 2018 року за дитину, яка не зареєстрована у столиці та не походить з родини переселенців або учасників АТО, потрібно платити. 

Жінка з цим не погодилася та звернулася до Окружного адміністративного суду Києва. До цієї суперечки вона залучила Уповноважену Верховної Ради України з прав людини.

Що було у суді

Біженка просила визнати протиправним та нечинним пункт рішення Київради щодо обов’язку платити за відвідування садочка її дитиною. Вона наполягала, що перебуває на території України на законних підставах та не має сплачувати за дошкільне навчання.

У відповідь представник міської адміністрації заявив, що жінка чомусь не зареєструвала своє місце проживання в Україні. Крім того, вона підписала згоду, що буде платити за садок. Жінка назвала цю згоду вимушеним кроком, щоб «отримати гарантовані законами про біженців та про освіту права».

Омбудсмен підтримала біженку та просила суддю визнати пункт рішення Київради нечинним, тому що воно «суперечить Конституції та законам, які регулюють порядок надання дітям дошкільної освіти».

Що вирішила суддя

Суддя Окружного адміністративного суду Києва Наталія Добрівська нагадала, що освіта повинна бути безплатною, як початкова, так і загальна. Це закріплено у декларації прав людини, яку підтримала Україна. До того ж право кожного на освіту закріплене статтею 53 Конституції.

«На орган місцевого самоврядування, якому підпорядкований дошкільний навчальний заклад, державою покладений обов`язок щодо забезпечення доступності та безоплатності отримання дошкільної освіти, тому визначення (Київрадою) умови отримання безоплатної освіти, такої як наявність або відсутність реєстрації місця проживання дитини є безпідставним та протиправним», - нагадали в ОАСКу столичним чиновникам. Тобто право на безоплатне навчання не залежить від обов`язку реєстрації місця проживання.

Щодо того, що садочки можуть брати кошти від батьків, то суддя заявила – Київради «підміняє поняття фінансування освіти з поняттям надання та оплати освітніх послуг, чим порушує гарантоване законом право дитини на безоплатну дошкільну освіту».

Тому у грудні 2022 року суддя Добрівська визнала нечинною оплату садочка тими, хто не зареєстрований у столиці. Однак Київрада не погодилася з цим рішенням та подала на нього скаргу. В КМДА пояснили, що на момент, коли суд розглянув цю справу, спірне рішення змінили.

Виявилося, що 8 вересня 2022 року депутати проголосували, що діти біженців та тих, хто очікує на цей статус, можуть не платити за дошкільну освіту. А раз предмета спору вже не має, то скасовувати нема що.

Але фінал цієї історії був незвичним. У липні 2023 року судді скасували рішення Добрівської через те, що вона його не підписала. Й ухвалили таке ж саме – визнати незаконною плату за відвідування садочка дітьми біженців у версії 2018 року.

Інформатор писав, що пенсіонер змусив Київстар заплатити за себе у суді.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.