Втратив апетит та сон: Monobank заблокував понад мільйон гривень за підозрілі операції, тому клієнт подав в суд

Читать на русском

За два дні чоловік поповнив картку тричі на 1,4 млн грн. Він приносив до каси готівку й клав її на рахунок. При цьому зарплату вказав у 70 тис. грн на місяць.

Читать на русском
Monobank, рахунок, суд
Чоловіку довго не зараховували кошти

За два дні чоловік поповнив картку тричі на 1,4 млн грн. Він приносив до каси готівку й клав її на рахунок. При цьому зарплату вказав у 70 тис. грн на місяць.

11 травня 2021 року чоловік відкрив в «Універсал Банку» рахунок та отримав карту Monobank. Наступного дня він поповнив картку на 1 млн 107 тис. 600 грн та банк їх заблокував. Щоб зняти обмеження, клієнту запропонували пояснити звідки з’явилися ці кошти. 

За версією чоловіка, він надав документи, які мали пояснити джерело прибутку. Але банк ці пояснення чомусь не влаштували. 

«В період з 14.05.2021 р. по 25.05.2021 р. (клієнт) писав (банку) на електронну пошту і чат viber monobank про розблокування коштів для можливості користуватися ними, однак (банк) кошти не розблокував», - йдеться у матеріалах справи на сайті судового реєстру.

Листування продовжилося, поки у червні чоловік не прийшов у відділення банку в Києві та не написав заяву про повернення коштів. І через декілька днів гроші повернули – чоловік зміг отримати готівку через касу банку.

28 днів – з 14 травня по 10 червня 2021 року клієнт не мав змоги користуватися своїм рахунком. Таку поведінку банку він вважав незаконною та заявив про порушення своїх прав. Тому справа потрапила до суду.

Що було у суді

Клієнт Monobank просив суд стягнути з банку 930 тис. 384 грн пені за неможливість користуватися грошима, а ще наполягав на виплаті 3% річних. Це ще 2 тис. 549 грн. Свої моральні страждання він оцінив в 11 тис. грн.

«(Клієнт) отримав величезний стрес. У нього виникла глибока моральна травма, яка виразилася у підвищеній тривожності, підвищеному серцебитті, відсутності апетиту, безсонні, відчаї від свавільства (банку) та моральних переживань», - йдеться у позові до суду.

Згідно із поясненнями чоловіка, спірні кошти він позичив у борг, а коли банк їх заблокував, то залишив свого клієнта без грошей. А борг потрібно було повертати.

«(Банк) не вибачився за своє свавільство, хоча мав для цього достатньо часу. Вибачення (банку) принаймні підняло б дух (клієнта), який би тоді розумів, що помилкові дії були усвідомлені», - так пояснював розпач свого клієнта адвокат.

В «Універсал Банку» пояснили, чому заблокували кошти. При оформленні рахунку чоловік зазначив, що його середній дохід в місяць складає близько 70 000 грн. Ці кошти він заробляв як приватний підприємець. В день оформлення картки чоловік одразу поповнив її на 117 тис. грн та за 11 переказів роздав ці гроші. На наступний день, 12 травня о 15:51 чоловік знов поповнив свою картку через касу банку на 210 тис. грн та одразу перерахував понад 70 тис. грн за вісім переказів.

Того ж дня ближче до вечора, о 17:53 чоловік хотів покласти на рахунок 1 млн 107 тис. 600 грн. Проте зарахування цих коштів було призупинено й вони зберігалися на транзитному рахунку до завершення перевірки. Нагадаємо, що банки мають право проводити первинний фінансовий моніторинг на предмет відмивання коштів та фінансуванню тероризму.

Поведінка нового клієнта викликала у банку підозри. Якщо він вказав, що заробляє 70 тис. грн на місяць, то звідки взялися 1,4 млн грн, які він приніс готівкою до каси банку за два дні?

«Після відкриття рахунку до призупинення зарахування коштів банком (чоловік) здійснив 19 транзакцій з перерахування грошових коштів іншим фізичним особам на загальну суму 187 816,56 грн. У клієнта були відсутні будь-які інші реальні банківські операції господарсько-побутового або будь-якого іншого характеру», - пояснював дії банку його представник у суді.

Для того, щоб розблокувати рахунок чоловік повідомив, що поклав на депозит в іншому банку 500 тис. грн. Однак це не було поясненням, звідки у нього взялося стільки коштів, тому обмеження не зняли. Тоді клієнт надав сканкопію розписки про отримання в борг 1,5 млн грн, на якій не було його підпису та показав угоду про продаж квартири.

Банк чекав на інші пояснення, проте їх не було. Ці дані банк перевіряв до червня, коли й зарахував остаточно гроші на рахунок клієнта.

Питання вирішилося, тому ніякої шкоди, за версією банку, ні для кого не було. А відсутність апетиту у клієнта та моральні страждання, то «лише психолог судово-психологічної експертизи може надати експертний висновок щодо наявності або відсутності моральної шкоди».

Що вирішив суд

Суддя Деснянського районного суду Києва Наталія Буша встановила, що банк не зарахував кошти клієнт на його рахунок, проте й не повідомив правоохоронців, що є підозри в незаконних операціях. Крім того, на думку судді, клієнт був не настільки ризиковий, щоб залишати його без заощаджень на 28 днів.

«Доказів того, що спірні кошти в сумі 1 107 600 грн, які (клієнт) намагався зняти зі свого банківського рахунку, отримані злочинним шляхом або спрямовані на фінансуванню тероризму чи фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, представником (банку) не надані і такі обставини свого об`єктивного підтвердження в судовому засіданні не знайшли», - зробила висновок суддя.

Тому 20 липня 2023 року суддя Наталія Буша вирішила, що «Універсал Банк» має виплатити чоловікові все, що він просив, а це 944 тис. грн. Це рішення скасували у листопаді цього року. Судді в апеляційній інстанції вирішили, що банк нічого не порушував, тому нічого не винен своєму клієнту. Але й на цьому історія не завершилася: суперечку може розглянути Касаційний суд.

Інформатор писав, що у чоловіка з кредитної картки Монобанку списали 50 тисяч гривень.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.