Зірвали дедлайн: меморіал до 80-ї річниці депортації кримських татар почали готувати за 2,5 місяці до дати - автор проєкту

Читать на русском

Художник-кераміст Рустем Скибін розповідає, що 7-метровий монумент у Парку слави з трьох стел із написами назв селищ просять побудувати у дуже стислі терміни

Читать на русском
Підготовка меморіалу до Дня пам'яті про депортацію кримськотатарського населення з Криму
Саме цьогоріч виповнюються 80-ті роковини із дня початку депортації - і якщо вже зводити меморіал, то саме зараз

Художник-кераміст Рустем Скибін розповідає, що 7-метровий монумент у Парку слави з трьох стел із написами назв селищ просять побудувати у дуже стислі терміни

До 18 травня - Дня пам'яті про жертв депортації кримських татар - у київському Парку слави планують встановити меморіал, щоб відзначити пам'ять про загиблих під час геноциду. І, хоч ідея про створення пам'ятного для татар місця виникла ще рік тому, роботи зі створення бодай невеликого макету розпочалися за 2,5 місяці до самої дати. Все ускладнюється, бо саме цьогоріч виповнюються 80-ті роковини із дня початку депортації - і якщо вже зводити меморіал, то саме зараз.

Зміст пам'ятника та його локацію розкрив виданню "Комерсант український" художник-кераміст кримськотатарського походження Рустем Скибін. За його словами, монумент буде 7-метрової висоти, і виглядатиме, як три стели, на яких будуть викарбувані назви усіх селищ, звідки вивозили людей, із зображеннями рук, колій та потягів. Відвідувачі зможуть заходити всередину, щоб таким чином вшанувати пам'ять загиблих.

Розмістять меморіал у столичному Парку слави, між пам'ятником загиблим у часи Голодомору (дівчинка з колоском) та Алеєю Героїв. Але найцікавіше - строки та дедлайни, поставлені митцеві. За словами Скибіна, працювати довелося у найкоротші строки - до нього звернулися лишень за 2,5 місяці до дати, коли пам'ятник вже має бути готовим.

"Ми робили це, як макет-презентацію, але в ОП (Офіс президента - Ред.) хочуть, щоб це було фізично зроблено. Це авантюра, звісно, в такі стислі терміни. Тим більше, що необхідні погодження з міською архітектурою. Гадаю, тут ОП допоможе вирішити", - зазначив Скибін.

З ідеєю про створення меморіалу у пам'ять про жертв депортації кримських татар з їхньої батьківщини виступив ще рік назад президент. Виголошуючи промову під час 79-х роковин сумних подій, Володимир Зеленський звернувся до лідера кримських татар, Мустафи Джемілєва, з пропозицією про створення пам'ятника, та про спільну роботу над його концепцією та місцем розташування.

"Історія - це не тільки події, а й місця, в яких серця людей завмирають, коли торкаються трагічних моментів історії. Кримськотатарський народ заслуговує на такий повноцінний центральний меморіал, який нагадував би про злочин, що був скоєний проти нього, про жертви депортації та про силу народу, який зберігся", - заявив тоді Зеленський.

Зазначимо, що з приводу побудови меморіалу Інформатор намагався зв'язатися із Ахтемом Сеітаблаєвим, відомим режисером, який нині очолює держпідприємство "Кримський дім". Саме це підприємство відповідає за культурний "код" кримськотатарського народу, збереження та примноження його пам'яті, освітні питання тощо. Втім, Сеітаблаєв не зміг прокоментувати питання, пославшись на зайнятість.

Чому затягується питання зі створення меморіального комплексу у Гатному під Києвом

Нагадаємо, у Гатному під Києвом має з'явитися військове меморіальне кладовище на ділянці у понад 260 гектарів. А біля сільської ради має з'явитися ще й укриття-меморіал з дошками пошани загиблим мешканцям громади - після завершення війни сховище стане "музеєм російсько-української війни", каже голова села Олександр Паламарчук.

Водночас, напочатку листопада 2023-го Верховна Рада не змогла проголосувати за перенесення Національного військового меморіального кладовища з Биківні до Гатного. Цю пропозицію підтримали лише 194 депутати. А ще минулого травня ВР ухвалила законопроєкт щодо створення Національного військового меморіального кладовища у Биківні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.