Мінкульт дозволив демонтаж Арки дружби народів у Києві: що відбуватиметься далі

Читать на русском

Зі скасуванням охоронного статусу пам'ятки питання остаточно переходить у політичну площину: супротивники будуть тиснути на Віталія Кличка питанням знесення Арки попри суспільну думку киян, які у масі своїй виступають проти такого кроку

Читать на русском
Демонтаж Арки дружби народів у Києві
Мінкультури дозволив проведення демонтажу Арки дружби народів, чи то пак, Свободи українського народу у Києві

Зі скасуванням охоронного статусу пам'ятки питання остаточно переходить у політичну площину: супротивники будуть тиснути на Віталія Кличка питанням знесення Арки попри суспільну думку киян, які у масі своїй виступають проти такого кроку

Мінкультури та інформаційної політики видало наказ про виведення Арки Свободи українського народу з Держреєстру нерухомих пам’яток України. У своєму рішенні МКІП послався на рекомендаційний висновок Експертної комісії Українського інституту нацпам'яті, який було оприлюднено днями, і який викликав резонанс в суспільстві. Відтак, Арка втратила статус пам'ятки історії і може бути демонтована, у разі відповідного рішення з боку Київради.

Про видання відповідного наказу повідомило МКІП на своєму сайті. У тексті зазначається, що йдеться про Арку, встановлену 1982 року "з нагоди відзначення 60-річчя утворення СРСР та 65-ї річниці Жовтневого перевороту 1917 року" - відтак, вона належить до символіки російської імперської політики. Також МКІП посилається на фаховий висновок комісії УІНП, про який Інформатор докладно вже писав раніше.

У Мінкульті зазначили, що монумент втілює у собі міф про "возз'єднання" двох "братніх" народів, що не відповідає історичним реаліям, навіть гірше, в умовах широкомасштабної війни та вторгнення Росії він використовується "для обґрунтування "законності" путінських територіальних претензій". А також є частиною інформаційно-пропагандистської кампанії кремля, що створює викривлені уявлення про нібито "історичну бездержавність" України тощо.

"У суспільній свідомості киян монумент ототожнюється з радянським режимом, не випадково мешканці столиці називають його "ярмом". Позбавляючись монументального "ярма", ми звільняємось від залишків радянської диктатури та російського імперського впливу", - цитує сайт МКІП т.в.о. міністра культури та інформполітики Ростислава Карандєєва.

Втім, згідно з законодавством, рішення про знесення чи демонтаж об'єктів, навіть таких шкідливих, як Арка Свободи українського народу (до перейменування - Арка дружби народів) мають приймати місцеві органи влади, в даному випадку - Київрада. А ставлення КМР та КМДА до арки нещодавно було висловлено у відповіді на інформзапит ЗМІ: Арка є пам'яткою історії місцевого значення, і зносити чи змінювати її заборонено. Відтак, зі зміною статусу питання остаточно переходить у політичну площину: супротивники будуть тиснути на Віталія Кличка питанням знесення Арки попри суспільну думку киян, які у масі своїй виступають проти такого кроку.

Про висновки УІНП та "закопаного велосипедиста": усі подробиці про Арку у Києві

Нагадаємо, Інформатор розповідав про те, що наприкінці березні УІНП видав висновок, згідно з яким Арка дружби народів у Києві (перейменована на Арку свободи українського народу) належить до символіки російської імперської політики й підлягає повному демонтажу. Підстави для цього - радянські ідеологеми та конотації, які, попри перейменування, репрезентує монумент. Відтак, він становить загрозу нацбезпеці України.

Також ми зробили репортаж з-під Арки, де досі знаходиться один з двох пам'ятників, присвячених відносинам України та Росії (присвячений Переяславській раді). Сама Арка страждає від графітчиків та поривів вітру, але зберігається у досить непоганому стані. А ще, ми пригадали "урбан-міфи" про цю споруду: чому її кличуть "закопаним велосипедистом" та які історії розповідали про Арку київські хлопчаки в 90-ті роки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.