Грибок роз'їв підлогу, а каміння з фронтону падає на голову: коли почнуть реставрувати костел Святого Миколая у Києві

Читать на русском

Римо-католицька громада столиці готується до ремонту найбільш колосального неоготичного храму Києва: кажуть, що костел потребує масштабних відновлювальних робіт, бо фундамент та стіни пішли тріщинами, а у підвалі завелася цвіль та пліснява

Читать на русском
Повернення костелу Св. Миколая римо-католицькій громаді Києва
Впродовж 32 років римо-католицька громада Києва чекає на повернення своєї святині. Фото автора

Римо-католицька громада столиці готується до ремонту найбільш колосального неоготичного храму Києва: кажуть, що костел потребує масштабних відновлювальних робіт, бо фундамент та стіни пішли тріщинами, а у підвалі завелася цвіль та пліснява

Римо-католицька громада Києва рятує будівлю костелу ім. Св. Миколая: знизу вона страждає від підземних вод, грибків і вібрації від потягів метро. Зверху втрачає унікальні фронтони фасаду: каміння відпадає від стін просто під час сильних поривів вітру. Віряни збирають потужну опікунську раду з наукової будівельної еліти та кошти на ремонт - за самими попередніми оцінками, на реставрацію костелу треба кількадесят мільйонів доларів. Інформатор навідався до архітектурної та духовної перлини Києва, щоб довідатись, чим можна зарадити, і чому громада досі не може приступити до реставраційних робіт.

"Як стіни тріскають, жахлива чорна фарба виходить назовні"

Підходи до величної будівлі костелу ім. Св. Миколая перекриті неоковирним дерев'яним парканом, з фасадної частини зробленого вже з профнастилу з псевдоготичними арками над ним та інформаційними щитами. Біля самого входу волає про допомогу червоний плакат з білими літерами: "ВРЯТУЙ КОСТЕЛ ВІД РУЙНУВАННЯ!" Поряд стенд з QR-кодом, реквізитами та розкладом богослужінь - так, костел є діючим храмом, і від Будинку органної музики, що був тут з 1980-го, вже не залишилося й сліду.

Біля самого входу волає про допомогу червоний плакат
Біля самого входу волає про допомогу червоний плакат

Власне, червонястий плакат при вході схожий за стилістикою на радянські першотравневі транспаранти - чим відсилає до нещодавньої історії храму. Побудований римо-католицькою громадою у 1899-1909 роках, він служив у якості костелу зовсім недовго, до 1936 року. Сталінські репресії важким валком прокотилися римо-католицькою спільнотою Києва.

"У 1938 році тут, у Києві, НКВС вбив на електричному кріслі останнього священника, що тут служив, і органіста, а ще деяких з прихожан. Костел перетворили на склад і архів, пофарбували ізсередини увесь храм жахливою чорною канцелярською фарбою - зараз, як оздоблення тріскає, вона виходить назовні", - розповідає Інформатору настоятель парафії св. Миколая, отець Павло Вишковський.

Настоятель парафії св. Миколая Отець Павло Вишковський вказує на шкоду, яку заподіяно храму
Настоятель парафії св. Миколая Отець Павло Вишковський вказує на шкоду, яку заподіяно храму

Від "культурних комуністів" до варварів з півночі

Будинок органної музики "оселився" у костелі у рік Олімпіади: поряд знаходився Республіканський стадіон, де проходили деякі змагання, і священник іронізує, що, мовляв, іноземним гостям хотіли показати, як у Києві живуть "культурні комуністи". Щойно Україна стала незалежною - під дверима храму почали збиратися віряни. Тоді вірили: рік-два, і у величному неоготичному храмі знову залунають хорали.

"А вже 2001 року от на цьому місці (показує рукою на вівтар - Авт.) молився вже Папа Іоан-Павло ІІ, святий, мощі якого також є у нашому храмі. Він тоді саме прибув з апостольським візитом - і Леонід Кучма йому тоді офіційно, як один глава держави іншому, пообіцяв: костел передають парафіяльній громаді", - веде далі отець Павло.

За недоброю іронією, щоб зрушити справу з місця, знадобилася справжня драма - ввечері 3 вересня 2021-го костел спалахнув від іскри із застарілої проводки. Орган вигорів вщент, Будинок музики став приречений на виїзд, а з римо-католицькою спільнотою Києва підписали меморандум: Мінкульт зобов'язався передати їй приміщення до 1 червня 2022-го. Обіцянку не виконали, і 6 грудня вже 2023-го зробили "продовження" до цього документу: нову дату виїзду призначили на 1 травня 2024 року.

Частину стін ще вкриває кіптява від пожежі
Частину стін ще вкриває кіптява від пожежі

"Власне, тут вже після пожежі від Будинку музики анічогісінько не залишилося, ключі від будівлі маємо ми - але вони за законом є балансоутримувачами. Ми тут і початок вторгнення пережили, боронилися, створили гуманітарний хаб на Бучу, Ірпінь, звідси на окуповану Чернігівщину відправили 7 транспортів з вантажем", - згадує отець Павло.

Феноменологія слона в холодильнику

Далі ситуація нагадує дитячий жарт зі слоном і холодильником ("як влаштувати слона у холодильник? - Відкрити дверцята, влаштувати слона, закрити дверцята. - А тепер, як посадити туди оленя? - Перш за все, видобути звідти слона") - вирішити все просто не виходить. Щоб виїхати "документально", Будинок музики має кудись заселитися - і таке місце знайшли у флігелі Жовтневого палацу (нині - "Міжнародний центр культури і мистецтв"). Та нове місце виявилось проблемним - на флігель накладено арешт.

На колонах всередині костелу з'явилися тріщини
На колонах всередині костелу з'явилися тріщини

Зняти його Мінкульт обіцяє до 1 травня, втім, зважаючи на реалії, цього може і не статись. Тим часом, будівля руйнується. На стінах та колонах всередині помітні тріщини, цвіль, розводи від кіптяви, яку відмивали, але вивести остаточно не вдалося. Втім, найбільш небезпечні процеси відбуваються у льохах костелу: там виріс грибок.

"Вентиляція не діяла з 2000 року. Цвіль, грибки - ми 7 вантажівок зі штукатуркою вивезли. Грибок роз'їв паркет і нам довелося перекласти 50 кв.м. підлоги, бо все зогнило. Бачите, ось тут тріщини - це через те, що нема обігріву, а ми навіть не маємо права поправити - це буде втручанням у протиаварійні роботи", - каже священник.

На додачу, прямо під будівлею проходить "синя" лінія метрополітену: вібрація від потягів не додає костелу міцності. Та є ще одна біда, доречі, один-в-один з тим-таки метро - поряд розташована Черепанова гора, з якої стікають підземні потічки. Їх проникнення під фундамент і до підвалів костелу вдалося спинити - і не без допомоги партнерів з-за кордону.

Внутрішнє оздоблення вимагає ремонтних робіт
Внутрішнє оздоблення вимагає ремонтних робіт

3D-модель, сканування тріщин та $20 млн на відновлення

Римо-католицька громада веде неквапливу підготовку до початку відновлювальних робіт. По-перше, залучилися підтримкою з боку архітектурної еліти: два роки тому, каже отець Павло, було створено опікунську раду костелу, до якої увійшли Олександр Кащенко, д-р техн. наук, проф., зав. кафедри основ архітектури КНУБА, віце-президент ХК "Київміськбуд" Володимир Стефанівський, доцент кафедри будконструкцій та мостів "Львівської політехніки" Геннадій Гладишев та інші впливові у будівельній царині люди.

Не набагато ліпше виглядає оздоблення ззовні: ті-таки тріщини стін та фундаменту
Не набагато ліпше виглядає оздоблення ззовні: ті-таки тріщини стін та фундаменту

По-друге, швейцарські партнери провели сканування будівлі: створено її 3D-модель, а також виявлено тріщини у бетоні. Тепер треба проводити аналіз робіт, укладати проєктну документацію тощо - етапи прописані у меморандумі, підписаному парафією з державою.

"Сьогодні ж фахівці кажуть, що будівлю треба банально убезпечити від падіння, бо коли вітер стає сильнішим - просто з фронтону падає каміння. Біля фасаду, де ходять люди, було найбільш небезпечно. Давно говорилося про посилення фундаменту, але через брак коштів балансоутримувач НБОКМ роботи не проводив... Знаєте, в Будинку органної музики є 45 томів документації щодо будівлі костелу. Вони ж проводили дослідження. Але нам нічого з тих документів досі не передали", - стверджує Павло Вишковський.

Стіни треба ремонтувати - каміння відпадає просто від сильного вітру
Стіни треба ремонтувати - каміння відпадає просто від сильного вітру

Наразі говорити про остаточні розрахунки вартості робіт зарано (адже ще немає навіть детальної експертизи). Проте, за словами священника, є попередні оцінки - і, згідно з ними, на відновлення будівлі треба буде витратити близько 20 млн доларів. Парафія відкрила збір благодійних внесків. І розраховує на допомогу партнерів та братів - з Польщі, Італії, США.

Уряд підтверджує: костел буде передано вірянам

Нагадаємо, 2021 року після пожежі костел Св. Миколая планували відреставрувати до кінця року. Навіть обирали підрядника для проведення робіт. Але тоді з відновленням не склалося - костел досі перебуває у жалюгідному стані.

2 лютого 2024 року прем'єр-міністр Денис Шмигаль пообіцяв, зрештою, передати костел вірянам - до 1 травня. Робитимуть це згідно з меморандумом про співпрацю, яку МКІП підписав з духівниками трохи більше, ніж два роки тому, у листопаді 2021-го. Сам очільник Уряду заявив про це у відповідь на петицію, що підписали 25 тисяч українців.

У останній час отримано різні сигнали, включаючи заяву Столтенберга про гарантії НАТО щодо утримання конфлікту в межах України. Західні медіа також активно обговорюють можливість агресії Росії проти країн-членів НАТО, зокрема Балтії. Чи реальний шантаж Кремля війною з НАТО? Дізнайтеся більше у нашому відео у інтерв'ю з українським політологом Андрієм Золотарьовим.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.