Журналісти заявляють про корупцію при відбудові ЖК Ірпінські Липки: що каже на це влада

Відновити найвідомішу багатоповерхівку Київської області дорожче, ніж збудувати таку саму поряд з нею

Скандал з забудовником в Київській області
Ця будівля - найвідоміша в області, саме до неї їздили іноземні гості, щоб пересвідчитись в злочинах військових рф

У відбудові ЖК "Ірпінські Липки", найвідомішої бататоповерхівки Київщини, що постраждала від російського вторгнення, журналісти знайшли масштабні корупційні схеми. Судячи з швидкості реакції Київської обласної держадміністрації на це розслідування, вдалося потрапити в "больову точку", оскільки йдеться про інтерес влади.

Журналістам Bihus.Info вдалося знайти зв'язок між співвласницею компанії, що влітку отримала коштовний підряд на відновлення найвідомішої постраждалої будівлі Київщини, ЖК "Ірпінські Липки", та Денисом Комарницьким, колишнім депутатом міськради Києва, однією з найбільш впливових осіб на будівельному ринку з часів Леоніда Черновецького.

Відновлювати дорожче, ніж будувати заново

Тендер на відновлення “Ірпінських липок” влітку проводила КОДА. Участь брали всього дві компанії: ТОВ "Нідком" з Києва, що пропонувала виконати роботи за понад 400 млн грн, та ТОВ "Навітехсервіс" з Харкова (600 млн грн). Перемогла дорожча пропозиція, бо ТОВ "Нідком" врешті відмовилася від участі. Проте журналістам вдалося доказати, що в кошторисі переможців є завищені ціни - за словами редактора "Наших грошей" Юрія Ніколова, на деяких будматеріалах одразу на 20-30% вище, ніж в будівельних магазинах.

Також компанія може отримати компенсацію т.зв. "інфляційної складової", на яку державою зарезервовано 120 млн грн. Врешті, відбудова ЖК "Ірпінські Липки" коштуватиме 605 млн грн, в той час, як на відбудову усіх інших будинків Ірпеня за 1,5 роки витрачено трохи більше за 400 млн грн. "Відновлювати суттєво дорожче, ніж будувати з нуля. Вартість однієї квартири обійдеться в майже 3 млн грн. Середня ж ціна квартир в новобудовах Ірпеня - 2 млн грн", - стверджує авторка розслідування Наталія Лазарович.

Корупційний люфт і Комарницький

Журналісти допустили, що йдеться про певний корупційний "люфт". Дослідивши особи засновників ТОВ "Навітехсервіс", дізнались, що його основна співвласниця та керівниця, Марина Ткаченко, має основний бізнес - івент-агентство (організація свят). Щоб довести непрофільний характер будівельного бізнесу, їй навіть "замовили" проведення дитячого свята. Відтак, журналісти припустили, що в компанії вона представляє інтерес інших осіб.

Виявилося, що Ткаченко пов'язана родинними зв'язками з колишнім очільником Держаудитслужби Геннадієм Плісом. А мати Марини, як з'ясувалось, має робочі зв'язки з Денисом Комарницьким. В 2020-му журналісти Bihus.Info оприлюднювали архів з детальним описом роботи компаній, пов'язаних з ним, коли з бюджету Києва вимивались кошти через корупційні схеми. Найвідоміший об'єкт, з яким пов'язаний Комарницький - Подільсько-Воскресенський міст.

Журналісти стверджують, що після перемоги Володимира Зеленського на президентських виборах вплив Комарницького зріс, зокрема, він пов'язаний з нардепом Миколою Тищенком. Відтак, мова може йти про ще одну корупційну схему з відбудови зруйнованого ЖК "Ірпінські Липки". До речі, фірма Марини Ткаченко вже почала роботи з відновлення - триває демонтаж конструкцій, пошкоджених вибухами та пожежею. Строком завершення робіт вказаний жовтень 2025 року.

Реакція КОВА

21 листопада, Київська обласна військова адміністрація відреагувала на розслідування. Вказується, що на відновленні будинку наполягали саме його мешканці. Участь в закупівлі, дійсно, взяли дві компанії.

"При вивченні поданої документації учасниками закупівлі виявилось, що одним із учасників при формуванні ціни не було враховано частину вимог, передбачену чинним законодавством, - додали в КОВА. - Тому пропозиція одного з учасників підлягала відхиленню. До того ж ця компанія сама відкликала свою тендерну пропозицію".

Також вказується, що кошторисна документація компанії ТОВ "Нідком" (саме вона знялася з участі) не було включено ПДВ, тож вона не змогла б виконати зобов'язання. Натомість, КОВА наполягає, що ТОВ "Навітехсервіс" виконало вимоги, "включно з урахуванням коштів на покриття інфляційних ризиків". Також зазначається, що начальник КОВА Руслан Кравченко вже звернувся до прокуратури області, щоб вивчити викладену журналістами інформацію.

Хто купує квартири в передмісті Києва

Нагадаємо, Інформатор писав, що відомий своїми резонансними кримінальними справами екснардеп та забудовник Максим Микитась, втрапив у черговий скандал. В офісі компанії "Укрбуд", якою володіє Микитась, знайшли картини, виконані в стилі ікон. На них можна бачити відомих київських забудовників в образах святих.

Також стало відомо, що, попри збитки, нанесені повномасштабним вторгненням рф до Київської області навесні 2022 року, забудовники відновили роботу на 73% від довоєнної кількості об'єктів (наразі будується 133 ЖК). Ще в 224 житлових комплексах зараз продається житло - це 80% відносно загальної кількості до лютого 2022 року. Житло в передмісті купують, в основному, військові та їх родини, а також переселенці з Донбасу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube