Заступник Кличка отримав підозру від НАБУ за те, що передав ділянку парку Нивки Пилипишину: подробиці справи

Читать на русском

Якби не статус заповідної території, то підозру чиновнику могли б не вручити.

Читать на русском
Кличко, Оленич, Пилипишин, забудова, Нивки
Землю під забудову виділили у парку

Якби не статус заповідної території, то підозру чиновнику могли б не вручити.

2 листопада 2023 року НАБУ і САП повідомили заступнику голови Київради Петру Оленичу про підозру. За даними слідства, він нібито лобіював рішення про виділення землі під забудову в парку «Нивки». 

Така афера могла завдати громаді столиці збитків на 6,4 млн грн. Попередньо, Оленичу загрожує до 6 років тюрми з неможливістю обіймати посади на строк до 3 років (ч. 2 ст. 364 КК України). 

«У листопаді 2019 року підозрюваний, на той час директор Департаменту земельних ресурсів КМДА, отримав на розгляд проєкт землеустрою, який де-факто передбачав забудову частини парку. Зокрема йшлося про виключення земельної ділянки (східна частина парку) та передачу її приватній компанії в оренду для будівництва житлово-офісного комплексу», - йдеться у повідомленні НАБУ.

У липні 2019 року департамент відправив цей проєкт на доопрацювання, тому що ділянка належала до природно-заповідного фонду.

«Посадовець, не вносячи належних змін, вдруге подав на розгляд депутатів Київської міської ради, написавши, що ділянка не належить до природно-заповідного фонду. Всупереч тому, що ця інформація не відповідала дійсності, депутати все ж ухвалили рішення про передачу землі. Як наслідок, забудовник отримав частину парку площею 0,6 га, а громада столиці втратила право користуватись нею як об’єктом природно-заповідного фонду», - повідомили в САП.

Підозри слідчих підтверджуються тим, що у жовтні 2021 року суд визнав оренду незаконною з тих самих підстав – ділянку «захищав» статус природно-заповідного фонду

В офіційних повідомленнях традиційно не називають імені фігуранта справи, проте сам Оленич підтвердив вручення йому підозри.

Петро Оленич сам розповів про підозру
Петро Оленич сам розповів про підозру

«Насправді ж Департамент земельних ресурсів діяв згідно чинного законодавства і на підставі рішення Київської міської ради. Всі дозволи і містобудівна документація були видані ще в 2017-18 роках (до зайняття мною посади), а проект погоджений відповідними органам влади», - написав у соцмережі Оленич

Чиновник пообіцяв, що «свою правоту і невинуватість доводитиме у правовий спосіб». А також буде наполягати на покаранні тих, хто його обмовив.

Як відреагували кияни

Депутатка Київради Ксенія Семенова пояснила, що статус заповідної зони сильно «дошкуляє» тим, хто хоче забудувати там, де неможна.

«Дивіться на пальцях, чому різко всі стали виступати проти ПЗФ (природно-заповідний фонд). Ось це ось підозра у криміналі Оленичу, заступнику голови КМДА. Він, знаючи, що частина парку є об‘єктом ПЗФ, віддав її під забудову. Ну за версією НАБУ. За версією Оленича віддав не він, а до нього. А не було би там ПЗФ, обійшлося б», - так важливість охоронного статусу для землі пояснила Ксенія Семенова.

З її слів, «тепер всі розповідають, як шкідливо для міста створювати об‘єкти ПЗФ».

«Справа у тому, що збереження ПЗФ дуже чітко регламентовано законом, як і правила його створення. Це з парками можна гратися на рівні міста. Із заповідниками все дуже строго», - наголосила депутатка.

Заступник Кличка передав ділянку парку Нивки Пилипишину та отримав підозру 2

 

Кияни виступали проти забудови у парку. Фото - Олег Симороз
Кияни виступали проти забудови у парку. Фото - Олег Симороз

Доброволець ЗСУ Олег Симороз розповів, що у 2021 році громада зупинила роботи з будівництва 25 поверхового житлового будинку.

«Після чого ми пікетували суди та добилися позитивного рішення. Проти нас тоді були тітушки, які вже були впевнені у своїй перемозі. Але перемогли ми і дуже приємно, що на цьому місці зараз паркова зона, а не чергове бетонне одоробло», - вважає захисник.

За його думкою, «вина Оленича абсолютно очевидна».

«Бо саме Оленич у пояснювальній записці проєкту рішення своїм підписом чітко зазначив, що ділянка не належить до природно-заповідного фонду. Це не відповідало дійсності та спростовувалось інформацією з бази міського земельного кадастру, яка перебувала у веденні Департаменту», - йдеться у дописі в соцмережі.

Оленич підписував документ, в якому йшлося ро парк
Оленич підписував документ, в якому йшлося ро парк

Те, що Оленич міг знати, що земля належить парку, підтверджується документами з рішення Київради. Його депутати ухвалили на сесії у грудні 2019 року.  Симороз нагадав, що Петро Оленич в команді Кличка з 2017 року. З 2021 року чиновник, як заступник мера, курує напрямок передачі землі забудовникам. 

Петро Оленич довго працює в команді Кличка
Петро Оленич довго працює в команді Кличка

 «Це просто відтятий корупціонер на рахунку якого сотні скандальних рішень про незаконне виділення землі. Питання: чи знав мер про його діяння? Так, звісно і не просто знав, він призначив його саме для цього. Зараз ви побачите як Кличко всіма силами буде витягувати Оленича, бо по-перше, вони повʼязані, а по-друге, він занадто багато знає, щоб просто його злити», - вважає Олег Симороз.

Про яке рішення суду говорять слідчі

У вересні 2021 року Північний апеляційний господарський суд постановив, що Київрада не мала права передавати землі парку під забудову. Судді скасували рішення депутатів та визнали договір оренди землі недійсним. Зараз цією справою займається суд в касації

Виявилося, що в грудні 2013 року фірмі «Українська марка», яка клопотала про виділення землі, продали на спірній ділянці оранжерею та сарай. Компанія чекала п’ять років та у травні 2018-го звернулась до Київради, щоб оформити землевідвід. Угоду про оренду на 5 років уклали у червні 2020 року та віддали забудовнику 0,6005 га.

В суді прокурор вказав, що статус ділянки змінили, ні з ким це не погодивши, та виділили майже у 10 разів більше землі, ніж площа, яку займав сарай та оранжерея.

Що відомо про забудовника

За інформацією аналітичної платформи YouControl, компанію «Українська марка» зареєстрували понад 17 років тому у Києві. Спочатку фірма надавала консультації, потім здавала нерухомість в оренду, а зараз опікується відтворенням рослин. 

Директором та засновником вказаний киянин Олександр Придибайло. Він також є керівником в інших компаніях, серед яких фірма «Талер». В неї, окрім одного й того ж директора, одна адреса та один номер телефону з «Українською маркою». 

Фірма Пилипишина "засвітилась" в історії про землю в парку
Фірма Пилипишина "засвітилась" в історії про землю в парку

За даними з реєстрів, «Талер» - це одна з компаній, яка має відношення до родини колишніх нардепа Віктора Пилипишина та депутата Київради Костянтина Ялового.

«Вони (чиновники Київради – ред.) роздерибанили парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення "Нивки" (східна частина) - віддавши його частину під забудову фірмі із орбіти так званої "сім'ї" Пилипишина-Ялового. 22 вересня 2021 року в апеляційній інстанції вдалось відбити у забудовника спірну земельну ділянку!», - написав у вересні 2021 року один з захисників парку «Нивки» Михайло Погребиський

Інформатор писав, що Кличко хоче побудувати аквапарковку біля Оболонської набережної.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.