Замість брутальності - пластичність: з'явились світлини проєкту реновації будівлі Київпроєкту

Забудовник обіцяє створити всередині, окрім житлових приміщень, чимало локацій для спільноти - але активісти шпетять новий фасад і кажуть про втрату будівлею звичного вигляду

Реновація будинку у середмісті Києва
У фасаді, розробленому радянськими архітекторами (зліва), були й американські елементи - зокрема, пустоти

16-поверхова висотка "Київпроєкту", зведена у 1985 році на вул. Богдана Хмельницького у самому середмісті столиці, пройде реновацію. Замість "бруталізму" (а радше, радянського модернізму) 50-річної давнини буде легкість і пластичність форм. Зміниться і призначення. До того, як почалися роботи всередині (а реновація триває з 2022-го), висотка і її стилобатна частина були офісними приміщеннями. Тепер тут заплановано зробити багатофункціональний комплекс з житловою частиною, а реноватори обіцяють, що буде там місце і для музею, і центр для урбаністів та архітекторів.

Світлини з новим прочитанням будівлі "Київпроєкту" опубліковало видання Forbes. Реновацію проводить компанія SAGA Development спільно з Perfect Group. Андрій Вавриш, CEO компанії-забудовника, каже, що волів би зберегти "спадковість" та історичний характер будівлі, яку створювали для радянських архітекторів.

"Ця будівля в самому центрі столиці ще за радянських часів була колискою талановитих архітекторів, які поклали початок київському модернізму. Саме вони у "Київпроєкті" створили знакові будівлі столиці: Український Дім, Палац спорту, готелі "Україна", "Салют", будівлю УкрІНТЕІ ("Тарілка"). Також ми відкриємо музей, де можна буде дізнатися про історію створення багатьох київських будівель, спроектованих у "Київпроєкті", - каже Вавриш.

За словами забудовника, останні роки будівля знаходилася у занедбаному і аварійному стані. Деякі приміщення здавалися орендарям, решта території не використовувалася. Після ревіталізації будівля матиме нові функції. Перш за все, це житловий комплекс, який буде складати 256 апартаментів. Вавриш стверджує: це сприятиме "стійкості міського середовища".

На даху стилобатної частини будівлі обіцяють зробити публічний зимовий сад, а у дворі - поліфункціональний простір, де "зможуть проводити час учні найближчих шкіл" та інші відвідувачі. Також "всередині" будівлі, що займає чималу частину кварталу, з'являться проходи між вул. Володимирською та Євгена Чекаленка, а Богдана Хмельницького - із Прорізною.

На нижніх поверхах планують офісні приміщення та "підприємницькі інкубатори", зали для проведення культурних заходів, виставок тощо. Є ідеї відкрити також лекційні зали, коворкінг, освітні платформи, міні-кінотеатр для медійних потреб та студії звукозапису. Також архітектори запланували "зашити" під будівлею паркінг - поряд з вул. Богдана Хмельницького просто немає, де залишити авто.

Будинок "підросте" до 24-поверхівки

Втім, добрі новини від забудовника на цьому скінчилися. Головна недобра новина: з 16-поверхівки будинок підросте до 24-поверхової споруди, позаяк без того чимала (і досить непретензійна) будівля візуально ще збільшиться у розмірах. Доречі, роботи з реновації вже почалися у серпні 2022 року - тоді робітники "зашили" фасад захисною тканиною та почали знесення його елементів. Це викликало протести активістів: так, Гліб Ушаков назвав початок робіт "брутальним знесенням бруталізму", зазначивши, що споруди, зведені у цьому стилі, і досьогодні виглядають авангардно й сучасно.

"Новий фасад відтворює ритміку і пропорції існуючого, але об'ємна пластика зменшується, виступи залишаються тільки горизонтальні, а вертикальні елементи зникають, і тому композиція дуже довгого фасаду, з суцільними безперервними горизонталями, стане менш виразною, ніж зараз", - пише Ушаков.

Будинок "Київпроєкту" з більш, ніж 2 тисячами робочих місць було зведено 1986 року командою архітекторів на чолі з Вадимом Огурою та Валентиною Козловою. Цікаво, що у будівлі було використано прийом з залишенням пустот, що свідчить про вплив американських архітектурних трендів того часу. 

Суди відмовляють забудовникам на користь активістів та держави

Нагадаємо, що у середині грудня 2023 року Подільський районний суд Києва відмовив у задоволенні позову забудовника "Квітів України" у справі проти активіста Тараса Грицюка. Забудовник раніше подав до суду на активіста за "розповсюдження неправдивої інформації, яка зашкодила діловій репутації компанії".

Також днями ми писали про те, що суд заборонив перебудовувати готель "Прага" поблизу Софії Київської під офісний центр. Тим самим суд став на сторону Мінкультури та інформполітики, яке виступає проти погодження проєкту реставрації та реконструкції готелю під готельно-офісний центр.

У нашому відео разом з Вадимом Інгеровим, власником найбільшої мережі телеграм-каналів в Україні, ми розглянемо ймовірність блокування Telegram та поширення дезінформації іншими медіа. Також обговоримо заходи, які влада вживає для боротьби з цим явищем. Запрошуємо вас переглянути відео для отримання більш детальної інформації.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ