З п'ятої спроби: у Києві запровадили нову соціальну послугу для дітей з особливими потребами

Для забезпечення повної та ефективної участі дитини в освітньому процесі поруч з нею в учбовому закладі буде помічник

діти інклюзія
Наразі такої послуги, як супровід, потребує 230 маленьких киян

Не з першої спроби, але нарешті у Києві з’явилась важлива соціальна послуга – супровід під час інклюзивного навчання. Адже безбар’єрність - це не тільки про пандуси та ліфти, а й забезпечення комфортного навчання для дітей з особливими освітніми потребами. А це потребує надання допомоги в пересуванні, самообслуговуванні, комунікації, харчуванні, орієнтації у просторі. І, звісно, забезпечення безпеки дітям під час перебування чи то в школах, чи в дитсадках.

За інформацією заступниці Кличка з соціальної політики, захисту прав дітей Марини Хонди, послуга супроводу надається містом шляхом соціального замовлення за програмою “Турбота. Назустріч киянам”. Як зазначає чиновниця, досягли цього результату тільки після п’яти невдалих спроб, через високі вимоги до кваліфікації працівників, які зазвичай працюють не у державному, а у приватному секторі. Нарешті конкурс відбувся, переможцем визнано Київське об’єднання Спілки самаритян України, яке має потрібний досвід та ресурси.

“Наразі послугу отримуватимуть 50 учнів, які відповідно до висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку потребують супроводу під час інклюзивного навчання”, - повідомила Марина Хонда. 

За даними Департамента освіти та науки, у Києві потребують такої послуги 230 дітей. І зрозуміло, що доступ до неї має бути значно більшим. Адже вона створює комфортне навчальне середовище для дітей з інвалідністю та порушеннями здоров’я, сприяє їхній адаптації і соціалізації.

Зрештою, дитина отимує не ще одного педагога, який навчає, а друга, який допомагає. Аби отримати супровід під час інклюзивного навчання, потрібно звернутися до управлінь соціального захисту населення за місцем реєстрації дитини або безпосередньо до Київського об’єднання Спілки самаритян України за телефонами: 044-201-35-04,  044-201-35-01,  050-663-73-06.

Щодо того, що саме входить до соціальної послуги супроводу:

  • допомога в самообслуговуванні;
  • підтримка у спілкуванні та комунікації з дітьми, педагогами та іншими особами;
  • організація харчування та допомога у прийнятті їжі;
  • організація пересування та допомога під час пересування;
  • спостереження за станом здоров’я, допомога в проведенні необхідних процедур, прийманні ліків;
  • допомога під час занять у гуртках, секціях, клубахна базі закладів освіти;
  • допомога під час ігор для дітей дошкільного віку, інших видів діяльності під час освітнього процесу;
  • допомога під час здійснення рухової активності;
  • організація денного сну в закладах дошкільної освіти.

Треба зазначити, що у кожному окремому випадку зміст супроводу та його обсяг різний. Він визначається для кожної дитини індивідуально та залежить від результатів оцінювання її потреб. Після оцінки складається індивідуальний план та укладається договір.

Імітація інформації та створення безбар'єрного середовища

Нагадаємо, на початку року Інформатор перевірив сайти кількох міських Департаментів на предмет наявності там даних про створення безбар'єрного середовища. Виявилося, що вони просто імітують наповнення інформацією про інклюзію. Тобто або взагалі не мають інформації про створення безбар'єрного середовища, або розмістили у відповідних розділах лише "сліпі" посилання, що складаються лише із заголовків.

Також ми розповідали, що на Шулявці у Києві вже 9 місяців не працюють новенькі ліфти в підземному переході. Реконструкція підземного переходу, яка коштувала 30 млн грн, завершилась наприкінці минулого року, але підйомники так досі й не запрацювали. Через це люди з інвалідністю вимушені користуватися пандусом, ухил якого значно більший за нормативний. Пересування ним і для здорової людини - справжній екстрим, але іншого способу зайти у перехід для людей з інвалідністю та маломобільних киян просто немає. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube