Єдині вибори, які можна провести: у КПІ обиратимуть нового ректора замість Згуровського - хто кандидати

Читать на русском

Цього разу процес виборів проходитиме значно спокійніше, ніж зазвичай: Згуровський йде у відставку і обійме консультативну посаду, замість нього змагатимуться три проректори

Читать на русском
Підготовка до виборів ректора КПІ у Києві
На минулих виборах ректору Михайлу Згуровському довелося відповідати на закиди, які з'явились з розслідувань у ЗМІ

Цього разу процес виборів проходитиме значно спокійніше, ніж зазвичай: Згуровський йде у відставку і обійме консультативну посаду, замість нього змагатимуться три проректори

Міністерство освіти й науки України оголосило конкурс на заміщення ректора НТУУ "КПІ". Цьому передувала низка гучних скандалів, пов'язаних з ім'ям нинішнього ректора Михайла Згуровського: перед минулими виборами йому закидали нібито наявність закордонної нерухомості, дані про яку відсутні в деклараціях, корупційні оборудки при передачі землі університету інвесторам для будівництва там чотирьох житлових висоток та низьку якість ремонтів у гуртожитках, де нині живуть студенти. Цього разу процес протікає значно спокійніше. Зрештою, ректор вже чітко заявив: піде у відставку без вороття.

Хто замінить незамінного Згуровського

Контракт Михайла Згуровського, який очолює КПІ з 1992 року, вкотре добігає завершення у липні 2024-го. У середу, 13 березня, МОН оголосило конкурс на заміщення посади: кандидатів запрошують прислати заяви, подати особові листи, документи про вищу освіту та різноманітні довідки. Сам Згуровський пообіцяв більше не балотуватись: цього не дозволяють зміни у законодавстві, що обмежують повноваження двома строками. 

Скоріше за все, після відставки Згуровський обійме дорадчу посаду при Кабміні чи МОН. Він має чималий досвід - керував МОН з 1994 по 1999 роки, заставши уряди Віталія Масола, Євгена Марчука, Валерія Пустовойтенка та двічі - Павла Лазаренка (був міністром впродовж 1519 днів - довше, ніж він, у кріслі протримався лише його наступник Василь Кремінь). Після відставки матиме ще й почесну місію: він є головою Української Ради миру - однієї з найстаріших громадських організацій (з 1951 року), якою свого часу керували академіки Микола Семененко, Олесь Гончар, перший президент Леонід Кравчук.

У якості заміни називають декілька імен. Серед них - нинішні проректори НТУУ КПІ ім. Сікорського: з науково-педагогічної роботи Олексій Жученко, а також з адміністративної роботи - Вадим Кондратюк. Також свою кандидатуру може подати Віталій Пасічник, проректор з наукової роботи: як стверджують джерела Інформатора у виші, наразі він має найвищі шанси, оскільки користується повагою з боку викладацького складу та у студентської спільноти.

Це важливо: конкурс проходить кожні 4 роки, а участь у виборах беруть делегати від усіх структурних підрозділів університету та представники від осіб, що навчаються у КПІ (зазвичай близько 800 осіб). Минулі та позаминулі вибори Михайло Згуровський виграв без проблем - 2019 року, наприклад, набрав 80,2% голосів - але процес не обходився без скандалів та "шатунів". 2011 року студенти виходили на мітинг через затягування МОН з призначенням виборів: спільнота побоювалася, що конкурс не відбудеться, а на посаду буде призначено "свою" людину.

Найгучніший "шатун"

А перед минулими виборами, ще 2018 року, ректора активно торпедували розслідуваннями. Зокрема, Центр розслідувань України встановив наявність у родини ректора нерухомості у США, а сам Згуровський разом із сином Олександром нібито продавали земельні ділянки та будинок у Каліфорнії 2016-го. Тоді ж розслідувачі встновили, що Михайло та Олександр Згуровські нібито є співзасновниками інвестиційно-будівельної компанії Sky Development у Чорногорії (продажа нерухомості на Балканах). Ще одне розслідування стосувалося будівництва чотирьох житлових будинків на ділянках КПІ: серед покупців квартир "знайшлися" близько 30 сімей співробітників КПІ, серед них - одразу два проректори.

Розслідування з'явилися під завершення каденції ректора і спровокували студентський протест у КПІ: сотні людей вийшли мітингувати перед головним корпусом. Тоді ректор пояснив, що за часів СРСР університетам виділяли землі та кошти на капітальне будівництво на цих ділянках, проте за 20 років жоден виш в Україні не отримав на це ані копійки. До того ж, держава почала натякати на необхідність повернути цінну землю - тож, щоб ділянки не пропадали, ректор вирішив скликати інвестиційну раду КПІ. У якості компенсації інвестор-забудовник погодився побудувати для студентів сучасний кампус.

Також ректор пояснював ситуацію із власними доходами та нерухомістю. За його словами, переважну більшість статків він заробляє за межами КПІ, більше за те, має змішану українсько-американську родину, і дружина - громадянка США Тетяна Померанцева - веде своє господарство окремо. Пара навіть має шлюбний контракт, заключення якого, стверджує ректор, у США "є обов'язковим".

"Мій син веде бізнес у різних країнах: у США побудував завод, у Чорногорії - займається нерухомістю, я до цього не маю стосунку і на цьому не розуміюся", - зазначав ректор НТУУ "КПІ".

Як ректор Університету ім. Т. Шевченка розгатив вітраж, присвячений Кобзарю - про цензуру у СРСР

Нагадаємо, днями Інформатор писав, що до 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка в Українському домі розпочнеться виставка "Алла Горська. Боривітер". Її укладачі розповідають про епізоди з цензурування та приниження української культури з боку центральної радянської влади. Одним з них було знищення вітража у натуральну величину - в Шевченківські дні 1964 року у Червоному корпусі Київського університету.

Також ми повідомляли, що в грудні 2023 року студенти Києво-Могилянської академії вимагали призупинити роботи у Братських келіях. Вони просили публічно презентувати проєкт реставрації, залучити громаду та студентську спільноту до проєкту.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини - від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Ми поспілкуємося з майором запасу та учасником війни, Олексієм Гетьманом, щоб дізнатися його думку про можливе завершення терміну Володимира Зеленського на посаді президента 20 травня та передачу повноважень парламенту. Також ми обговоримо повідомлення видання "Дзеркало тижня" щодо звернення офісу президента до конституційного суду щодо цього питання. Приєднуйтесь до перегляду, щоб дізнатися більше про ці актуальні події та думки експерта.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.