У Києві відкривається виставка, у якій розкажуть про справжнє ставлення радянської влади до української культури: будуть представлені цей та інші епізоди з цензурування
До 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка в Українському домі розпочнеться виставка "Алла Горська. Боривітер". Її укладачі розповідають про епізоди з цензурування та приниження української культури з боку центральної радянської влади. Одним з них було знищення вітража у натуральну величину - в Шевченківські дні 1964 року у Червоному корпусі Київського університету.
Епізод переповідає Національний центр "Український Дім" на своїй сторінці у соцмережах. Так, історики переказують свідчення шістдесятниці Михайлини Коцюбинської про події весни 1964-го: ректорат замовив групі митців на чолі з Аллою Горською створити вітраж за шевченківськими мотивами. Ескізи було затверджено, і за деякий час майстри зробили макет вітража в натуральну величину.
У центрі композиції розміщувався гнівний Кобзар, однією рукою він пригортав жінку-Україну, а у іншій, високо піднятій, - тримав книгу. Над образом було викарбувано строфу: "Возвеличу малих отих рабів німих, я на сторожі коло їх поставлю слово".
Партійне керівництво не оцінило такий проєкт, адміністрації університету віддали розпорядження знищити вітраж. Комісія, яку скликали вже постфактум, кваліфікувала його як ідейно ворожий, глибоко чужий принципам соціалістичного реалізму: "Чому мати-Україна така сумна? Який „суд“, яку „кару“ й на кого накликає Тарас? І взагалі, чому це Україна за ґратами?" - звучали аргументи.
"Ректор університету Швець особисто гатив молотком по художньому склу — за вказівкою секретаря міськкому КПУ з ідеології Бойченка", - цитує "Український Дім" Михайлину Коцюбинську, що згадала той епізод.
Нагадаємо, Інформатор розповів про рекорд з найтривалішого виконання творів Шевченка, який днями встановили у Бородянці Київської області, прямо навпроти понівеченого пам'ятника Кобзареві. 9 березня там зібралися містяни, щоб вшанувати пам'ять великого українського поета.193 людини протягом 4 годин читали безсмертні рядки Кобзаря.
Також ми писали, що 9 березня у Києві на головних екранах ТРЦ Gulliver показали короткометражний мультимедійний фільм про художні світи Тараса Шевченка. Мультимедійне шоу під назвою "Імерсивний Світ Тараса Шевченка" триватиме 7,5 хвилин. А гідом виставки виступив цифровий аватар Кобзаря, створений за допомогою технології штучного інтелекту.
Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини - від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.
У цьому відео обговорюється нова ініціатива, згідно з якою чоловіки віком від 18 до 25 років мають пройти військовий вишкіл тривалістю 5 місяців у мирний час та 3 місяці у воєнний період. Ми звернулися до майора запасу та учасника війни, щоб з'ясувати чи буде цього часу достатньо для підготовки людини. Долучайтеся до перегляду, щоб отримати вичерпний коментар Олексія Гетьмана.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.