Міська влада вже двічі «ловила за руку» забудовника, який без необхідних документів займався будівельними роботами у будинку Всеволода Тарнавського, розташованого в охоронних зонах Софії Київської та Андріївської церкви
На Андріївському узвозі у Києві забудовник зводить новобудову на місці маєтку, який належав титулярному раднику Всеволоду Тарнавському. Про те, що за намальованим фасадом йдуть будівельні роботи, стало відомо коли вітер пошкодив банер, який закривав справжній фасад будівлі на Андріївському узвозі, 26. Через пориви вітру оголилася частина нових будівельних риштувань. Про це повідомив київський активіст, пам’яткоохоронець Дмитро Перов 6 квітня 2024 року.
За його словами, на місці маєтку 1870 року побудови височіє бетонний моноліт та видна нова цегла. Будинок №26 на Андріївському узвозі, як і сусідній №24, входять до комплексу пам’ятки національного значення «Андрівський узвіз».
«Будівельний паспорт об’єкту, який розміщений чомусь у дворі - говорить про лише про капітальний ремонт історичного будинку. До слова, згідно з паспортом - його робить реставраційна майстерня», - написав киянин Дмитро Перов.
Активіст зазначив, що восени 2023 року він разом із депутаткою Київради Ксенією Семеновою зверталися до Київської міської прокуратури щодо руйнування памʼятки та необхідності її повернення в державну власність.
«Втім, якихось конкретних дій тоді так і не було вжито. Ще одна глобальна проблема Києва - знищення пам’яток за полотнами намальованих фасадів або рекламних вивісок», - написав у соцмережі Дмитро Перов.
Будинок на Андріївському узвозі, 26 було споруджено у 1870-х роках на замовлення титулярного радника Всеволода Тарнавського (сьогодні це як посада першого заступник голови КМДА). Споруда мала декор з жовтої київської цегли.
Спершу будинок намагались розібрати у вересні 2022 року. Тоді департамент охорони культурної спадщини Київради направив власнику будівлі на Андріївському узвозі, 26 припис із вимогою зупинити демонтажні та будівельні роботи, які не узгодили з владою.
«Шляхом перевірки відомостей, що містяться в Реєстрі будівельної діяльності за параметром пошуку: «адреса - Андріївський узвіз, 26, м. Київ», є інформація про зареєстроване Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю КМДА повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 19.03.2021 № КВ051210317440 на об'єкт будівництва «Капітальний ремонт будівлі, що знаходиться в аварійному стані на Андріївському узвозі, 26 у Подільському районі м. Києва». Замовник – ТОВ «Андріївська музейна справа», – повідомив на запит агенції «Інтерфакс-Україна» на той час голова державної інспекції архітектури та містобудування Семен Кривонос.
Будівля не була на обліку як пам'ятка чи об'єкт культурної спадщини. Проте споруда входила до Центрального історичного ареалу Києва, до архітектурної, археологічної охоронної зони на території Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ».
«Підприємству необхідно надати на розгляд проектну документацію на виконання робіт з висновками про їх вплив на розташовані поряд об'єкти культурної спадщини», - йшлося у поясненнях департаменту.
В Київраді тоді повідомили, що під час перевірки зафіксували демонтаж частини головного фасаду в межах першого та другого поверхів та початок зносу внутрішніх конструкцій будівлі. В столичній раді заявили, що не видавали жодних документів та дозволів на проведення робіт в будівлі. На сьогодні у будівельному реєстрі ми знайшли такий дозвіл. Ні хто його видав, на які роботи, хто їх має проводити – з цього документу нічого не відомо.
На банері, який помітили кияни, інформації не більше.
«Департамент звернувся до Міністерства культури та інформаційної політики для вжиття заходів відповідного реагування щодо проведення робіт на Андріївському узвозі, 26, а також до Подільського райуправління Національної поліції для початку досудового розслідування дій осіб, які здійснюють будівельні роботи без узгодженої документації та дозволу органу культурної спадщини», - йдеться у повідомленні від 2022 року.
Наступна спроба розібрати будівлю була через рік, у вересні 2023 року. Тоді кияни навіть зафіксували робітників, які виконували якісь роботи
«Андріївський узвіз є вулицею пам’яткою, а будинок Тарнавського знаходиться в охоронних зонах Софії та Андріївської церкви. Звісна річ, демонтаж відбувається за «циганським шатром», а паспорт об’єкта відсутній», - писав торік киянин Дмитро Перов.
За інформацією аналітичної платформи YouControl, фірму «АНДРІЇВСЬКА МУЗЕЙНА СПРАВА» зареєстрували понад 10 років тому у столиці. Наразі підприємство «прописано» у квартирі в Шевченківському районі Києва.
Керівником, головним бухгалтером, засновником та бенефіціаром вказана одна особа – Дмитро Осипов. Людина з таким ім’ям та прізвищем у 2021 році як ФОП отримала грант від Мінкульту Олександра Ткаченка на створення подарункового видання «Ковчег «Україна».
За 1 млн 439 тис. 680 грн Осипов з командою однодумців мав за 4 місяці зробити тисячу примірників видання. Український культурний фонд для цього перевів на рахунок підприємця Дмитра Осипова гроші трьома платіжками (їх можна подивитися тут, тут та ще за цим посиланням).
«Цей проєкт є ініціативою арт-платформи «Ковчег «Україна», співзасновниками якої є Ярина Вінницька (керівник цього проєкту) та Дмитро Осипов (ФОП-заявник проєкту). Арт-платформа функціонує з 2016 року», - йшлося в обґрунтуванні важливості видання.
Щодо робіт на Андріївському узвозі, то ні на сайті Київради, ні у будівельному реєстрі ми не знайшли рішень щодо передачі фірмі «АНДРІЇВСЬКА МУЗЕЙНА СПРАВА» землі в оренду, даних про проєкт ремонту чи реконструкції. Проте спірна споруда є власністю компанії.
У листопаді 2023 року на Андріївському узвозі, 15, де знаходиться замок Річарда, кияни помітили надбудову. Будинок є пам'яткою архітектури та містобудування національного значення та пам'яткою історії місцевого значення. Однак в Київраді не знайшли погоджень, які видавали за цією адресою.
На банері поруч з будівництвом представники Київради помітили, що замовником робіт є дочірнє підприємство з іноземними інвестиціями «Транзнешнл Рісорз, Л.Л.С. «УЗВІЗ». Цій компанії направили припис припинити будівництво та надати всі необхідні документи.
Ще у листопаді 2000 року під керівництвом мера Омельченко Київрада передала свою частку в статутному капіталі компанії в обмін на 929 тисяч доларів (на той час це було 5 млн 051 тис. 902 грн). Так американська компанія отримала замок Річарда у власність. Це рішення в суді не скасовували та воно є чинним. В міськраді це пояснили «необхідністю прискорення реконструкції будинку N 15 на вулиці Андріївський узвіз».
Інформатор писав, що у Києві «Альфа-Банк» Фрідмана продав історичну пам’ятку на Андріївському узвозі, 24.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.