ВР провалила голосування про розміщення Національного військового меморіального кладовища на Київщині: в чому причина

В травні 2023 року парламент визначився із місцем, де мають бути поховані українські захисники. Однак з’явився інший законопроєкт, яким хочуть змінити місце поховань.

Кладовище, Київ, захисники
Головне питання – де буде знаходитися кладовище досі не вирішено

8 листопада народні депутати не змогли проголосувати за перенесення Національного військового меморіального кладовища з Биківні до Гатного. Цю пропозицію підтримали лише 194 депутати. 

Як розповів нардеп Ярослав Железняк, повторне перше голосування теж не підтримали. За це віддали голоси тільки 217 народних обранців. Законопроєкт повернули на доопрацювання

«Була дуже важка дискусія так як раніше 02 травня Парламент окремим законом #9240 вже визначав місце для Національного військового меморіального кладовища у «Биківні». Але законопроект досі не підписаний і навряд чи буде. І головне обговорення буде як раз про те, де ж буде місце розташування», - написав Ярослав Железняк.

Чому досі не можуть знайти місце для поховань

Нагадаємо, що 2 травня 2023 року ВР ухвалила законопроєкт щодо створення Національного військового меморіального кладовища у Биківні. Замовником його будівництва є міністерство у справах ветеранів

До цього точилися палкі дискусії про те, де саме має бути розміщено таке кладовище. Свого часу прем’єр-міністр Денис Шмигаль просив Київраду виділити землю для поховання захисників та захисниці на Лисій горі. Проте ця пропозиція визвала шквал протестів.

Після цього почали розглядати інші локації: територію Співочого поля у Печерському ландшафтному парку, пустир на Виставковому центрі (колишня ВДНГ) або пустир біля Берковецького кладовища. Згодом зупинилися на території поблизу з Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили».

ВР узгодило місце поховань у Биківні
ВР узгодило місце поховань у Биківні

У квітні цього року Київрада відвела землю для поховань у Биківні. У проєкті держбюджету на 2023 рік на будівництво і утримання Національного військового меморіального кладовища було передбачено майже 65 млн грн.

«8 гектарів землі в цій місцевості - у власності міста. І сьогодні ми відвели їх, фактично, розпочавши процедуру організації меморіалу. Поруч - близько 90 гектарів - земля державна. Відтак, загальна площа Національного військового меморіального кладовища сягне майже 100 гектарів», - написав мер Києва Віталій Кличко.

Однак і зараз героям немає спокою. У серпні 2023 року міністерство культури та інформаційної політики повідомило, що побудувати меморіал у Биківні буде складно. 

«Частина території Биківнянського лісу, на якій було заплановано розмістити Національне військове меморіальне кладовище, є досі повністю не дослідженою і може містити певну кількість ще не виявлених поховань. Зважаючи на це, а також низку інших об’єктивних причин, побудова меморіального кладовища на території Биківнянського лісу у заявлені найкоротші терміни неможлива», - йдеться в офіційній заяві.

За інформацією заповідника, площа спорудженого у 2012 році Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 років включно з Польським Військовим цвинтарем не охоплює всі можливі місця захоронень жертв комуністичного режиму на території Заповідника. А пошукові та ексгумаційні роботи, які проводились на території Биківнянського лісу у 1971, 1988-1989, 2001-2012 роках, були не тотальними і не на всіх ділянках ретельними.

«Оскільки поховання можуть бути розташовані у різних місцях території Биківнянського лісу, яка визначена для будівництва (меморіального кладовища), цілком імовірно, що відступлених меж (меморіального кладовища) від Меморіалу буде недостатньо, аби гарантувати збереження братських могил жертв політичних репресій під час можливого будівництва», - пояснили в міністерстві культури.

У Биківні можуть ще бути незнайдені могили
У Биківні можуть ще бути незнайдені могили

Так з’явився законопроєкт про нове місце поховань. Однак, за словами народної депутатки Ірини Геращенко, родини загиблих виступають проти нього. За її словами, законопроєкт про розміщення кладовища у Биківні був підтриманий парламентом, проте, чомусь, не був підписаний президентом.

«І зараз слуги вносять новий законопроєкт, яким пропонують нове місце для Національного Меморіалу - в Гатному. Це не узгоджено з родинами загиблих, в тому числі з полеглими захисниками Маріуполя. Таке чутливе і делікатне питання має бути узгоджене з родинами загиблих! Більше того! В Гатному знаходиться захоронення німецьких окупантів часів Другої світової. Це дійсно найкраще місце для захисників України від російських окупантів?!», - написала в соцмережі народна депутатка Ірина Геращенко.

У вересні 2023 року директор державної установи “Національне військове меморіальне кладовище” Ярослав Старущенко заявив, що невдовзі розпочнеться будівництво першої черги меморіального комплексу у Гатному, яку заплановано ввести в експлуатацію до кінця року. 

Інформатор писав, скільки коштуватиме будівництво Національного військового кладовища у Києві.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ