Висохле Синє озеро - не останнє: названі ще 7 водойм Києва в зоні ризику

Читать на русском

Столичні екологи б'ють на сполох: у руках приватного бізнесу й забудовників опинилися озера В'язки й Малий Небреж на Осокорках, Лукове - на Оболоні та Демидівське під Бортничами

Читать на русском
Знищення озер забудовниками у Києві
Озеро Відро на Голосіївщині та вислохле Синє озеро на Виноградарі

Столичні екологи б'ють на сполох: у руках приватного бізнесу й забудовників опинилися озера В'язки й Малий Небреж на Осокорках, Лукове - на Оболоні та Демидівське під Бортничами

Повторення ситуації з Синім озером, повністю висохлим на Виноградарі, є питанням часу. В руках забудовників та комерційних структур Києва знаходяться принаймні сім великих озер, ще до дюжини водойм доступ обмежений чи повністю перекритий. А екологи кажуть, що, як і у випадку зі знищеною водоймою, забудовники замахувались на кожне друге озеро столиці.

Кожне третє озеро у Києві було частково забудовано, на кожне друге забудовники робили замах. Більше за 40 водойм знищено. Про це повідомляють фахівці Київського еколого-культурного центру, посилаючись на власні дослідження. У якості прикладу наводять озеро Ковтун у Дарницькому районі (вул. Здолбунівська), що було знищене забудовою 2017 року, а також постраждале озеро Ковтуб на Позняках. Після створення проспекту Петра Григоренка було частково засипане Качине озеро, ще одне - знищене на Оболоні, коли будували гіпермаркет "Метро" біля проспекту Степана Бандери на Оболоні.

"На Позняках під час забудови зникли прекрасні заплавні озера Ластовник, Піщане, Солоне, Ковтуб, Васильківська Прірва, Наумка, Тильниця, Убідь, що були показані на картах ще 1943 року", - бідкаються екологи з КЕКЦ.

Приблизно до 12 озер, за їхніми словами, доступ обмежений, або й зовсім перекритий. Це, зокрема, озеро "Корольок" та деякі водойми в районі Русанівських садів. Наведено також перелік озер, які знаходяться в зоні підвищеного ризику. Усього їх сім:

  1. Демидівське (біля Бортничів) - 11,2 га, передане ТОВ "Енергоресурс-Україна";
  2. Лукове на Оболоні (біля затоки "Верблюд"), одне з найчистіших - 8 га, документи про передачу ТОВ "Дніпровська Рів'єра" в стані оформлення;
  3. В'язки на Осокорках - 7 га, передане агрофірмі "Зодіак";
  4. Малий Небреж на Осокорках - біля 2 га, передано ТОВ "Будеволюція";
  5. Качине на Позняках - біля 2 га, вже частково засипане забудовниками, у постійному користуванні КП "Київське інвестагентство";
  6. Вирлиця на Осокорках - у аренді в компанії "Мрія-Інвест" під будівництво ТРЦ (поки тривають суди);
  7. Ерік біля Галерного острова - віддане під будівництво ТРЦ.

Головними ж методами знищення озер у Києві, за словами екологів з КЕКЦ, є повна або часткова забудова, бетонування берегів або їхнє зумисне засмічення, забруднення води стічними водами та катерами. Також озера перетворюють на порт, золовідвали, проводять там антиекологічне глобальне "розчищення", та - "по класиці" - намивають або забирають пісок з берегів.

Що трапилося з Синім озером: історія без хепі-енду

Нагадаємо, днями стало відомо, що на мікрорайоні Виноградар у Києві остаточно припинило існування озеро "Синє". Світлини з висохлим дном озера розповсюджують у соцмережах місцеві мешканці. Якщо навесні минулого року ще залишалася невелика смуга води, то цьогоріч її немає взагалі - а від озера є лише ділянка зволоженої землі. Тим часом, місцеві мешканці вже збираються пікетувати КМДА з метою прискорити фінансування розчистки джерел, які живили водойму.

Тим часом, міська влада ніяк не може виділити кошти на проведення розчищення джерел у озері - а якщо й виділяє, то зривається проведення тендерів. До того ж, порятунку озера "Синє" немає у стратегічних планах розвитку профільного КП "Плесо" на 2024-2025 роки.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини - від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Професійний шлях фізичного терапевта Єлізавети Копєйкіної почався з роботи з дітьми, але з часом вона змінила напрямок і стала працювати в реабілітації військових. Як вона прийшла до такого рішення? Чим відрізняється робота з військовими від роботи з дітьми? Все це розглянемо у нашому відео. Приєднуйтеся до перегляду, буде цікаво.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.