З'ясувалося, що кабани поїдали трюфелі, що ростуть вглибині ґрунту та накопичують радіоактивні ізотопи з часів ядерних досліджень, що СРСР проводив ще у 1960-х
Дикі кабани, що мешкають у Чорнобильській зоні відчуження, тривалий час були предметом наукових досліджень. Причина - у аномальному рівні радіоактивності тварин. Розгадати цю загадку вдалося в 2023 році міжнародній групі вчених з Віденського університету та Ганноверського університету Лейбніца.
Про дослідження написало видання IFLScience. З опублікованих вченими документів випливає, що у той час, як рівень радіації в інших диких тварин, наприклад, оленів, поступово знижувався після Чорнобильської катастрофи 1986 року, кабани зберігали високий рівень радіації. Вченим же вдалося доказати, що джерелом радіації є не лише аварія на ЧАЕС, а й ядерні випробування, проведені у 1960-х роках.
Справа в тому, що після аварії на ЧАЕС в атмосферу потрапив ізотоп цезія-137, період напіврозпаду якого становить трохи більше 30 років. Очікувалося, що його рівень у природі значно знизиться за цей час. Однак у м’ясі кабанів радіоактивність залишалася стабільною протягом останніх десятиліть.
Дослідження виявило, що причиною є інший ізотоп – цезій-135. Цей елемент має набагато довший період напіврозпаду і був недостатньо вивчений раніше через складність вимірювання. За допомогою новітніх мас-спектрометричних методів вчені змогли точно відстежити його вплив.
Науковці припускають, що підвищений рівень радіоактивності у кабанів пояснюється їхнім раціоном, а саме вживанням оленячих трюфелів — грибів, які ростуть на глибині 20–40 сантиметрів. Радіоактивний цезій поступово просочується вглиб ґрунту, і саме зараз ці гриби починають поглинати залишки ізотопів, викинутих під час Чорнобильської аварії.
Крім того, оленячі трюфелі накопичують цезій-135, що походить ще з часів випробувань ядерної зброї у період холодної війни. Ця подвійна доза радіоактивного забруднення й пояснює стабільно високий рівень радіації у кабанів. Водночас інші дикі тварини, такі як олені, не споживають цих грибів у значних кількостях, що й зумовлює зниження їхньої радіоактивності.
Нагадаємо, раніше Інформатор писав про те, що хробакам з Чорнобильської зони вдалося впоратися з радіацією. Нове дослідження вчених із Нью-Йоркського університету показало, що довготривале опромінення не пошкодило геном мікроскопічних хробаків у зоні відчуження, а це не означає, що вона безпечна для постійного проживання там людей.
Також ми розповідали, що в околицях села Луб’янка на території Чорнобильського заповідника помітили шакалів. Тварина схожа на вовка та є падальником, проте її голова не така лобаста, а морда вужча, більш загострена, та й розміри менші.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.