До Чорнобильської зони масово їдуть жити самосели: в чому причина

У зоні відчуження за останні 2 роки стали проживати понад 100 тисяч осіб, що розраховують на державні виплати, причому це вже встигло стати проблемою через судові рішення на користь цих громадян

Чорнобильська зона відчудження
Самосели приїздять до зони відчудження, бо тут вони можуть отримати виплати від держави

Українці почали масово переїжджати до зони радіаційного забруднення, аби отримувати державні виплати. Станом на сьогодні у зоні відчудження вже проживають 125 тисяч мешканців - причому більшість з них переїхали на забруднену територію вже після початку повномасштабного вторгнення РФ. На їхнє утримання держава витрачає 15 млрд грн на рік.

Про це повідомила заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак в інтерв’ю Forbes Ukraine. За її словами, українці масово переїжджають на закинуті території заради виплат - це коштує бюджету 15 млрд грн на рік. Нині таких громадян вже 125 тисяч, причому понад 100 тисяч із них переїхали до зони відчудження вже після початку повномасштабної війни.

Після аварії на ЧАЕС і до 2008 року такі виплати отримували мешканці регіону. Проте через значне навантаження на бюджет (понад 50 трильйонів гривень на місяць) виплати скасували. Втім, через судові рішення кількість громадян із правом на доплати стрімко зросла до 135 400 осіб, що вже коштує державі 1,5 мільярда гривень щомісяця.

Для вирішення проблеми в проєкті бюджету на 2025 рік передбачено обмеження. Доплати зможуть отримувати лише ті, хто проживав у зоні відчуження в період із 1986 до 1993 року, повідомила Марчак.

Чорнобильські хробаки - реальні та героїчні: хто рубить ліс та живе у ньому в зоні відчудження

Нагадаємо, Інформатор писав, що з початку 2024 року у Чорнобильській зоні відчудження декілька разів фіксували масштабні рубки та вивезення дерев. Так, понад 500 пнів, і ще розорану землю для сільгоспробіт, знайшли перевіряючі у березні. Ділків не зупиняють ані тюремні строки, ані величезні санкції - надто дорогою і легкодоступною є деревина.

Також ми розповідали про героїчних Чорнобильських хробаків. Так, нове дослідження вчених із Нью-Йоркського університету показує, що довготривале опромінення не пошкодило геном мікроскопічних створінь у зоні відчуження. Але це не означає, що вона безпечна для постійного проживання там людей.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ