В Кличка готові взятися за відновлення Гостиного двору за 2 мільярди гривень

Читать на русском

Відбудова споруди, що нині руйнується просто в центрі Подолу, може зайняти близько 5 років, кажуть у Департаменті охорони культурної спадщини, та спершу будівлю потрібно передати міській громаді Києва

Читать на русском
Гостиний двір Поділ Київ Віталій Кличко
Нині Гостиний двір потребує бодай консервації - будівлю залишили просто в тому стані, коли на ній завершили незаконні будівельні роботи

Відбудова споруди, що нині руйнується просто в центрі Подолу, може зайняти близько 5 років, кажуть у Департаменті охорони культурної спадщини, та спершу будівлю потрібно передати міській громаді Києва

Гостиний двір на Контрактовій площі у Києві зруйнується, якщо протягом дворічного періоду не провести реставраційні роботи. Їхня вартість становить приблизно 2 млрд гривень. Але є нюанс: спочатку будівлю треба передати будівлю на баланс міста від Фонду держмайна України, про що міський голова періодично просить уряд з 2021 року.

Про це заявила голова Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова виданню "Ти Київ". За її словами, через повномасштабну війну пам'ятку архітектури не підтримують у належному стані, через що продовжується її руйнування.

"Якщо протягом двох років не зробити реставрацію Гостинного двору, він зруйнується. Нам край необхідно провести хоча б укріплювальні роботи для того, щоб будівля встояла", — розповіла виданню очільниця ДОКС.

Посадовиця стверджує: будівлю Гостиного двору треба терміново укріплювати через специфічні ґрунти, а також метрополітен, "синя" лінія якого проходить просто під сподом споруди. Ба більше - саме наявність метро під будинком являє додаткові ризики для Гостиного двору.

"Ситуація з метро у столиці складна: це стосується і станцій "Контрактова площа" та "Поштова площа", над якими знаходиться Гостинний двір. Вони не в найкращому стані й мають бути закриті на ремонт. Враховуючи ці фактори, укріпляти будівлю потрібно зараз", - каже Марина Соловйова.

Втім, почати бодай якісь роботи місто не може, бо Гостиний двір нині знаходиться на балансі Фонду держмайна України, відтоді, як ФДМУ розірвав достроково договір оренди з компанією "Укрреставрація", яка намагалася перебудувати пам'ятку архітектури під ТРЦ. Київська міська рада і архітектори вже кілька разів зверталися до уряду з проєктами реставрації. А Віталій Кличко з 2021-го також декілька разів просив передати Гостиний двір на баланс міста.

За словами очільниці ДОКС, після завершення реставраційних робіт всередині будівлі можуть створити Музей сучасного мистецтва, та й деякі інші муніципальні музеї. А от відкривати ТРЦ, каже Марина Соловйова, ДОКС не дозволить.

Історія Гостиного двору та його занепаду: що відбуватиметься з будівлею далі

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що напочатку лютого 2024-го суд підтвердив законність зміни статусу пам'ятки архітектури з місцевого на національне значення для "Гостиного двору". Тим самим, монументальний торговий комплекс на Подолі може, нарешті, отримати захист від держави і бути убезпеченим від подальших спроб перетворити його на торгівельний центр. А от чи буде проводитись реставрація будівлі і, головне, коли - питання: наразі стіни споруди, що залишилася без даху після пожежі у лютому 2013-го, обсипаються, внутрішня територія заросла травою та кущами.

Також ми розповідали про особливості взаємин Києва та центральних органів влади з приводу Гостиного двору. Київрада вже не раз висловлювала бажання прийняти будівлю на баланс, а заступниця Кличка Ганна Старостенко обіцяла, що всередині не буде нічого, окрім музеїв та культурного простору. Втім, питання про передачу нині "зависло" у повітрі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.