В Києві на замку Річарда зводять незаконну надбудову: хто цим займається та що зроблять

Читать на русском

Наприкінці 1990-х років фонд комунального майна Київради був серед засновників фірми, яка отримала історичну будівлю за 929 тисяч доларів.

Читать на русском
Київрада, Андріївський узвіз, замок Річарда, американець
Не існує судових рішень, за якими Київрада повернула історичну споруду

Наприкінці 1990-х років фонд комунального майна Київради був серед засновників фірми, яка отримала історичну будівлю за 929 тисяч доларів.

За адресою Андріївський узвіз, 15, де знаходиться замок Річарда, споруджують надбудову. Це помітив радник міського голови Києва Дмитро Білоцерковець та спеціалісти департаменту охорони культурної спадщини Київради. Будинок є пам'яткою архітектури та містобудування національного значення та пам'яткою історії місцевого значення. Однак в Київраді не знайшли погоджень, які видавали за цією адресою. 

Таку надбудову помітили на історичній будівлі. Фото - департамент КМДА
Таку надбудову помітили на історичній будівлі. Фото - департамент КМДА

«Зафіксовано, що на ділянці між будинками 15 та 17 проводяться містобудівні перетворення по будівництву нового об’єкту, - повідомили в департаменті. - Науково-проєктна документація на виконання робіт на вказаній пам’ятці на погодження до Департаменту не надходила, дозвіл на виконання робіт не надавався замовнику робіт».

На будівлі є банер з інформацією про роботи.
На будівлі є банер з інформацією про роботи.

На банері поруч з будівництвом представники Київради помітили, що замовником робіт є дочірнє підприємство з іноземними інвестиціями «Транзнешнл Рісорз, Л.Л.С. «УЗВІЗ». Цій компанії направили припис припинити будівництво та надати всі необхідні документи.

«Всі роботи є незаконними, і місто буде реагувати та зупиняти це свавілля. Безвідповідальні власники мають розуміти, що з рук їм це не зійде», - написав в соцмережі Дмитро Білоцерковець. Він назвав будівельні роботи «свавіллям» та нагадав, що замок є пам’яткою архітектури.

Активіст Дмитро Перов, який часто пише про незаконні забудови у Києві, вважає, що наступними можуть отримати «надбудови»  Софійський собор та Лавра. Нагадаємо, що замок Річарда знаходиться на схилі гори Уздихальниця над Андріївським узвозом. Будівля була побудована на замовлення купця Орлова як прибутковий будинок. За легендою, незадоволені оплатою будівельники навмисно спланували вентиляцію таким чином, щоб вітер завивав в трубах, через що поширилися чутки про привидів у будинку.

Замок Річарда - прикраса Києва.
Замок Річарда - прикраса Києва.

У радянські часи тут жили представники богеми. У 1992 році будівлю викупив американський інвестор під готель. З останніх публікацій відомо, що в остаточній версії із замку мали зробити прибутковий будинок. 

Відомий забудовник коментував роботи у замку Річарда.
Відомий забудовник коментував роботи у замку Річарда.

«Замок Річарда буде прибутковим будинком. Раніше його власники хотіли зробити житловий будинок. І коли прийшли до нас з такою пропозицією, то ми були проти. Не можна на Андріївському узвозі зводити житлові будинки», - розповідав у 2013 році на той час заступник директора департаменту архітектури КМДА Андрій Вавриш.

Тобто зробити з пам’ятки житловий будинок було неприпустимо, а розмістити там квартири для оренди досить нормально.

Чи давала Київрада дозволи

За інформацією аналітичної платформи YouControl, серед перших засновників дочірньої компанії «Узвіз» були фонд комунального майна Києва та американська корпорація «IНТЕРТРЕЙД». 

В Києві на замку Річарда зводять незаконну надбудову: хто цим займається та що зроблять 5

В листопаді 2000 року під керівництвом мера Омельченко Київрада передала свою частку в статутному капіталі компанії в обмін на 929 тисяч доларів (на той час це було 5 млн 051 тис. 902 грн). Так американська компанія отримала замок Річарда у власність. Це рішення в суді не скасовували та воно є чинним. В міськраді це пояснили «необхідністю прискорення реконструкції будинку N 15 на вулиці Андріївський узвіз».

Далі, в листопаді 2001 року Київрада уклала угоду про співробітництво з американською компанією та «дала слово», що передасть землю під пам’яткою в оренду. Пройшло 8 років, мером на той час став Черновецький, проте свого слова Київрада дотрималася. В жовтні 2009 року в оренду на 50 років передали ділянку 0,06 га на Андріївському узвозі, 15. В листопаді того ж року американський інвестор отримав на той же термін ще одну ділянку 0,20 га поруч - на Андріївському узвозі, 17. Вже тоді юристи Київради були проти того, щоб щось робити із пам’яткою. Проте діло було зроблено. Землю на Андріївському узвозі, 15 передали до 1 лютого 2061 року, а ділянку поруч – до 19 травня 2061 року.

Перший дозвіл на будівельні роботи «Транзнешил Рісорз Л.Л.С. «Узвіз» отримав на початку 2015 року. В останнє в нього вносили зміни у 2017 році. Однак з цих документів нічого не відомо про терміни будівництва. Ніяких рішень, за якими Київрада судилася за замок Річарда ми у судовому реєстрі не знайшли. За даними Мін'юста, компанія-інвестор зареєстрована на американця українського походження (Джорджа) Юрія Чопівського. Він відомий меценат, онук міністра уряду УНР Івана Фещенка-Чопівського.  Раніше Інформатор писав, що на будинку купця Загієва в Києві надбудували незаконний поверх.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.